Προς το περιεχόμενο

Επιλογη λαμπατου για εξασκηση στο σπιτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματι ο peavey combo φανταζει πολυ καλη περιπτωση..

 

οσο για τον vht και γενικα ενισχυτες 5-6 watt με καθαρο καναλι και οχι μεταλ κατευθυνση:

Υπαρχουν οι blackstar και ο vht που αναφερθηκε. Εχουν 12αρι μεγαφωνο και εχουν πολυ καλο καθαρο καναλι που με ενα καλο πεταλι παραμορφωσης θα ειναι απολαυση.

 

Δεν εχω δοκιμασει τον blackstar metal 5 watt για να εχω αποψη.

 

Οποτε συνολικα θα προτεινα:

Peavey 6505+ combo και εξαντλει το budget

Vht/blackstar 5 watt με ενα καλο πεταλι (οχι απαραιτητα ακριβο - υπαρχουν πολλα εκει εξω) και του μενουν ρεστα. Ειδικα για πεταλι προτεινω το biyang metal end king (παμφτηνο) που θυμιζει ηχητικα πολυ τον ηχο του peavey 6505+

 

Αυτα με βαση αυτα που εχω δοκιμασει!

Aπ τα χειρότερα πετάλια ever...

Θόρυβος τρελός και gain χρυσόμυγας!!!!

Το έχει κι ένας φίλος κιθαρίστας το έβαλε να παίξει σ ένα jam και ακόμα γελάμε....

Για συνθήκες δωματίου ή εντάσεις ψιθύρου δεν έχω άποψη.

Το ότι είναι κοντά στον ήχο 6505+ το θεωρώ ατυχές παράδειγμα κατά την γνώμη μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άποψη για metal oriented ενισχυτές δεν έχω.

 

Ωστόσο, επειδή γίνεται αναφορά στα watt, σας αναφέρω ότι πούλησα τον 15w λαμπάτο μου (με 1x10 speaker), γιατί ΔΕΝ τον άνοιγα πάνω από το 2 και πήρα έναν 5w (με 1x12), που με το ζόρι τον ανοίγω μέχρι το 3-3,5.

 

Η πιο χρήσιμη πρόταση, που διάβασα στο thread, πάντως ήταν αυτή, που ανέφερε ότι είναι χρήσιμο ο ενισχυτής να έχει master volume.,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ τα χειρότερα πετάλια ever...

Θόρυβος τρελός και gain χρυσόμυγας!!!!

Το έχει κι ένας φίλος κιθαρίστας το έβαλε να παίξει σ ένα jam και ακόμα γελάμε....

Για συνθήκες δωματίου ή εντάσεις ψιθύρου δεν έχω άποψη.

Το ότι είναι κοντά στον ήχο 6505+ το θεωρώ ατυχές παράδειγμα κατά την γνώμη μου..

 

Δυστυχως θεωρω το σχολιο σου παραπλανητικο.

 

Πιο συγκεκριμενα:

1. σε τι ενισχυτη το ακουσες? γιατι μπροστα από τον μικρο blackstar και το vht με καλα καθαρα ηταν απλα τελειο. οπως και σε μεγαλυτερους λαμπατους ειτε στο input ειτε στην λουπα.

 

2. Επισης φανταζει τραγικο με τοσα features που εχει απανω να μην μπορεις να βγαλεις ηχο, το ψαξατε καθολου? μονο τα knobs των μεσαιων εχουν πολλες θεσεις που επηρεαζουν δραματικα τον ηχο. επισης ολα τα Knobs "ακουν" ευκολα

 

3. Προφανως αν εχεις το gain στο τερμα θα εχει και θορυβο, χρησιμοποιησατε καποιο noise gate?

 

4. τωρα αν θυμιζει ή οχι peavey οποιος ενδιαφερεται μπορει να το ακουσει στο Youtube.

 

Θεωρω αστοχο να βγαζεις αχρηστο ενα απο τα καλυτερα low budget πεταλια εκει εξω, που εχει παρει πολυ καλες κριτικες εχει τρομερα features και απιστευτη τιμη.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jet city for president ;D

Jca22h σε κεφάλ (ματσαρισμενο με τη δική του καμπινα ομως για τέλειο ήχο) η jca2212c σε combo

 

http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/jet-city-amplification-jca2212c-20w-1x12-tube-guitar-combo-amp

Όποιος δεν τον έχει παίξει απλά δεν έχει ιδέα τι χάνει...και άσε τα παιδάκια να παίζουν με jvm/333/6506/5150 και λοιπά κτηνοι... :P

Ούτε πεταλακια ούτε τίποτα...

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να παρεμβω στο θρεντ ,γενικα με αυτους τους κινεζους τα πεταλια Biyang,τι λεει ,εχω βαλει στο ματι ενα φαζακι.Ειναι σε φαση joyo?Θα ψαχτω και μονος απλα ετσι μια ερωτηση οφ τοπικ.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να παρεμβω στο θρεντ ,γενικα με αυτους τους κινεζους τα πεταλια Biyang,τι λεει ,εχω βαλει στο ματι ενα φαζακι.Ειναι σε φαση joyo?Θα ψαχτω και μονος απλα ετσι μια ερωτηση οφ τοπικ.

 

Δεν έχω ιδέα για τα άλλα πετάλια τους, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως θεωρω το σχολιο σου παραπλανητικο.

 

Πιο συγκεκριμενα:

1. σε τι ενισχυτη το ακουσες? γιατι μπροστα από τον μικρο blackstar και το vht με καλα καθαρα ηταν απλα τελειο. οπως και σε μεγαλυτερους λαμπατους ειτε στο input ειτε στην λουπα.

 

2. Επισης φανταζει τραγικο με τοσα features που εχει απανω να μην μπορεις να βγαλεις ηχο, το ψαξατε καθολου? μονο τα knobs των μεσαιων εχουν πολλες θεσεις που επηρεαζουν δραματικα τον ηχο. επισης ολα τα Knobs "ακουν" ευκολα

 

3. Προφανως αν εχεις το gain στο τερμα θα εχει και θορυβο, χρησιμοποιησατε καποιο noise gate?

 

4. τωρα αν θυμιζει ή οχι peavey οποιος ενδιαφερεται μπορει να το ακουσει στο Youtube.

 

Θεωρω αστοχο να βγαζεις αχρηστο ενα απο τα καλυτερα low budget πεταλια εκει εξω, που εχει παρει πολυ καλες κριτικες εχει τρομερα features και απιστευτη τιμη.

Είπα απλά τη γνώμη μου φίλος....

Δεν σε βάφτισα(παραπλανητικό ,κακοπροαίρετο κτλ)

Και πίστεψε με, άαααααπειρα πετάλια έχουν περάσει απ τα χέρια μου κι αυτο είναι ένα απ τα χειρότερα κουμπωμένο σε Peavey Classic(και μην μου πεις δεν ταιριάζει με το amp)....μυγαααααααα gain και μπλιμπλίκια που τα πιο πολλά δεν έκαναν κάτι απλά χειροτέρευαν τον ήχο και το zzzzzzzzz του πεταλιού....

Αμπ λάμπα για σπίτι ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ, που τελειώνει εν τη γενέση του(ΕΔΩ) αν μένεις σε πολυκατοικία...Μονοκατοικία και 5 W είναι πολλά!!!

Τα youtube κτλ δεν τα λαμβάνω εγώ σοβαρά υπόψιν μου!!!

καθένας έχει την αποψή του, τα standarts του και τα αυτιά του....

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο, επειδή γίνεται αναφορά στα watt, σας αναφέρω ότι πούλησα τον 15w λαμπάτο μου (με 1x10 speaker), γιατί ΔΕΝ τον άνοιγα πάνω από το 2 και πήρα έναν 5w (με 1x12), που με το ζόρι τον ανοίγω μέχρι το 3-3,5.

 

+1

Όπως και σε όλους όσους εξέφρασαν παρόμοια άποψη περί watt.

 

Και για να είμαι πιο ακριβής,το παραπάνω δεν είναι άποψη.

Είναι μια αντικειμενική πραγματικότητα,απολύτως μετρήσιμη.

 

Έχω ακριβώς ίδιας ισχύς λαμπάτο 5w (1x12).

Σε δωμάτιο δεν ανοίγει πάνω από 3,5 και αυτό όχι για να μην ενοχλήσω τους γείτονες..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jet city for president ;D

Jca22h σε κεφάλ (ματσαρισμενο με τη δική του καμπινα ομως για τέλειο ήχο) η jca2212c σε combo

 

http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/jet-city-amplification-jca2212c-20w-1x12-tube-guitar-combo-amp

Όποιος δεν τον έχει παίξει απλά δεν έχει ιδέα τι χάνει...και άσε τα παιδάκια να παίζουν με jvm/333/6506/5150 και λοιπά κτηνοι... :P

Ούτε πεταλακια ούτε τίποτα...

 

 

Αν τα παρακατω αντιπροσωπευουν τον metal ηχο του ενισχυτη που ανεφερες .... εμενα μου αρεσει αρκετα. Αλλα σαν να εχει πολλα μεσαια και πολυ 'ξερο' ηχο.

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσει που στο τοπικ υπαρχουν δυο ταυτοχρονες συζητησεις!

Σα(ν)τανα, το σχολιο σου ειναι παραπλανητικο γιατι οποιος διαβαζει στο μελλον αυτο το topic θα σχηματισει λαθος αποψη για το συγκεκριμενο πεταλι που ξαναλεω εχει παρει πολυ καλες κριτικες:

http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=1505380

http://www.cheaperpedals.com/products/biyang-metal-end-king

http://www.mylespaul.com/forums/pedals/227395-biyang-metal-end.html

http://www.amazon.com/Biyang-Metal-Distortion-Effects-Pedal/product-reviews/B00A03GMKO/ref=dp_db_cm_cr_acr_txt?ie=UTF8&showViewpoints=1

http://www.amazon.com/Biyang-Metal-King-Distortion-Pedal/product-reviews/B003XS4XZY

 

Δεν μπηκες καν στον κοπο να απαντησεις στις ερωτησεις μου και να απαντησεις εμπεριστατωμενα σε αυτο που γραφεις.

 

μιλας για τζιτζικια, με το hi-cut και το cab sim on στο πεταλι αυτο διορθωνεται! και αν δεν σου φτανει εχεις και το "bright" switch και το treble δηλαδη πειραξες ολα αυτα και δεν εφτιαξες ηχο? ακουγεται οξυμωρο..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου