Προς το περιεχόμενο

Σύνδεσμολογία και signal path κομπρέσορα πάνω σε ενισχυτή μ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

....αλλά σίγουρα δεν μπορώ και να το παραβλέψω και να το περάσω αψήφιστα, όταν κάποιος "πετάει μια βόμβα" και την αφήνει να περιπλανιέται.

όπως και να το κάνεις 400€...είναι πάντα 400€ !!!

Δε νομίζω ότι το parallel compression (αν εννοεί αυτό ο Μάνος) άπτεται τις συγκεκριμένης συνδεσμολογίας αλλά αν θες να μάθεις και να αμφισβητήσεις, διάβασε για συνδεσμολογία και επιπτώσεις αυτής και του compression στην αλυσίδα.  ;)

 

Αναφορικά με την πρόταση που μου έκανες...

τον ξέρω αυτόν τον κομπρέσορα που προτείνεις και ξέρω ότι είναι τέλειος.

όμως δεν ψάχνομαι καθόλου για πετάλια. Απεναντίας ψάχνω για κάτι σταθερό

να το χώσω και αυτό μέσα στη ρακιέρα.

Επίσης μια ματιά εδώ (http://www.ovnilab.com/), δεν θα σε χάλαγε. ;)

Θα βάλεις (με αυτιά) και τον Markbass στο ρακ;

Πάντως ο κόσμος πάει σε ελαφρά μηχανήματα για live και εσύ όσο πας και ανεβαίνεις σε βάρος.

Είναι σίγουρο (κατ' εμε) ότι ένας pre με comp και eq μαζί με έναν ελαφρύ τελικό (αφού θέλεις ρακ) θα σου έδινε πολύ καλύτερα (και φθηνότερα) αποτελέσματα. Εσύ όμως αποφασίζεις. Καλή τύχη.

 

Και μην αρπάζεσαι.... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις: Ο κομπρέσσορας είναι ένας επεξεργαστής που κατά κανόνα μπαίνει ως insert, επηρεάζει δηλαδή όλο το σήμα. Αν η λούπα σου είναι παράλληλη, τότε θα επηρεάζει μέρος του σήματος, πράγμα που είναι επιθυμητό π.χ. για κάποιες drum εφαρμογές, αλλά στο μπάσο δε συνηθίζεται.

 

Σαν λύση υπάρχει να τσεκάρεις το είδος της λούπας και αν αυτή δεν είναι σειριακή, τότε ίσως να μπορείς να κάνεις κάνα mod, οι γκουρού σαν τον audiokwsta θα σου πουν λεπτομέρειες. Τώρα το να μπεις σε διαδικασία να συνδέσεις με άλλο τρόπο το μηχάνημα, με τίποτα D.I. απευθείας στην είσοδο, αυτό είναι μάλλον τραβηγμένο.

 

Και ναι, όποιο μηχάνημα είναι φτιαγμένο για line σήματα, απαιτεί και αντίστοιχες συνδέσεις, αυτή ακριβώς την ανάγκη εξυπηρετεί η λούπα του ενισχυτή, με τη διαφορά ότι εφέ όπως το delay είναι καταλληλότερα για parallel σύνδεση, ενώ ο κομπρέσορας, τουλάχιστον αν θέλουμε να δουλεύει "φουλ", δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βρείς το manual του κομπρέσορα εδω:

http://dbxpro.com/en-US/products/160a

 

Στις σελίδες 10-12 απαντάει εν μέρη στην ερώτηση σου. Το βασικό θέμα του κομπρέσορα είναι το σήμα που θα πάρει από το μπάσο να είναι αρκετά "ισχυρό" για να μπορέσει να το επεξεργαστεί. Γι'αυτό και ο κατασκευαστής προτείνει προ-ενισχυμένο σήμα του μπάσου στο input του dbx.

 

Ιδανικά σε rack θα έπρεπε η συνδεσμολογία να είναι bass --> preamp (διογκώνει το σήμα) --> dbx --> final amp --> speakers.

 

Δεν ξέρω αν το σήμα απο το effect send του markbass είναι αρκετά ισχυρό για το dbx. Μπορείς να στείλεις ένα email στο support της εταιρίας και να τους κάνεις την ερώτηση (με όλες τις λεπτομέρειες, δλδ οτί θες να το συνδέσεις με markbass, πως θα γίνει αυτό ιδανικά, και τι γίνεται με την ένταση του σήματος).

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι.

Όπως μου προτείνατε, απευθύνθηκα στην MarkBass και η απάντηση που πήρα είναι η εξής:

 

Ότι υπάρχουν 2 τρόποι συνδεσμολογίας μιας εξωτερικής συσκευής (compressor) πάνω

στον ενισχυτή.

1.) Bass --> Compressor --> Amp --> Cabinet (συνδεσμολογία βάσει της οποίας το σήμα θα είναι κομπρεσαρισμένο πριν απο την built-in προενίσχυση  του ενισχυτή αλλά δεν την προτείνουν ιδιαίτερα, μόνο στις περιπτώσεις που κάποιος θέλει να πετάξει και διάφορα εφφέ στο send/return και θέλει και αυτόνομο κομπρέσορα ταυτόχρονα)

2.) Bass --> Amp --> (Send/return effect) --> Compressor --> Cabinet (συνδεσμολογία η οποία είναι η ιδανική σύμφωνα με αυτούς και το σήμα θα είναι κομπρεσαρισμένο μετά απο την built-in προενίσχυση αλλά πρίν απο το eq του ενισχυτή)

 

Τους ρώτησα επίσης για το σήμα που θα περνάει απο την προενίσχυση στον κομπρέσορα μέσω του send/return effect...αν θα είναι αυτό αρκετά ισχυρό-επεξεργάσιμο για να το "πιάσει" ο κομπρέσορας και σαφή απάντηση δεν πήρα.

Μου είπαν πως η default ρύθμιση του send/return effect είναι parallel, αλλά ανοίγοντας τον ενισχυτή και κάνοντας μια πολύ μικρή και άφοβη μόντα μπορεί κανείς απο parallel να το κάνει series...χωρίς όμως αυτό να είναι σαφές και κατανοητό σ' εμένα και πως αυτό μπορεί να απαντάει στην ερώτησή μου και πόσο με βοηθάει.

 

Όποιος έχει διάθεση και κατάλαβε και μπορεί να μου απαντήσει, παρακαλώ ας το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......αλλά ανοίγοντας τον ενισχυτή και κάνοντας μια πολύ μικρή και άφοβη μόντα μπορεί κανείς απο parallel να το κάνει series...χωρίς όμως αυτό να είναι σαφές και κατανοητό σ' εμένα και πως αυτό μπορεί να απαντάει στην ερώτησή μου και πόσο με βοηθάει.

 

Όποιος έχει διάθεση και κατάλαβε και μπορεί να μου απαντήσει, παρακαλώ ας το κάνει.

Αν ανοίξεις τον ενισχυτή** και δεις στο πίσω μέρος της κυρίως πλακέτας του, κάτω από το μαυροκόκκινο καλώδιο τροφοδοσίας του, έχει ένα διπλό pin που είναι τζαμπερωμένο (έχει έναν μικρό βραχυκυκλωτήρα / jumper αν ξέρεις από overclocking - και system reset - στα παλιότερα pc).

 

To pin αυτό γράφει πάνω στη πλακέτα parallel από τη μία και series από την άλλη. Θα το καταλάβεις εύκολα.

 

Βγάλε (με δάχτυλα ή σιγά σιγά με μικρό μυτοτσίμπιδο για ηλεκτρονικά) το jumper από πάνω του (για να μην το χάσεις καλό είναι να το εφαρμόσεις ξανά μόνο στο ένα pin και το άλλο να είναι στον αέρα).

 

Αντίστοιχο pin υπάρχει και στο μπροστά (στην κεντρική πλακέτα στην ίδια ευθεία) μέρος του ενισχυτή.

Κάνε το ίδιο με το προηγούμενο jumper και voila ! το loop σου είναι series.  ;)

 

Έτσι θα έχεις μόνο wet σήμα και όχι και dry μαζί (όπως σε είχε προειδοποιήσει ο Μάνος).

 

Θα ψάξω να σου δώσω και ένα αρθράκι που είχα βρει με φωτό για να σε βοηθήσει.

Καλή τύχη.

 

Όσο για την πρώτη μέθοδο που σου είπαν από την Markbass δεν είναι για σένα καθότι όπως σου είπα, ο comp σου έχει είσοδο μόνο από πίσω.

 

 

** ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΥΜΑ !!!

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου