Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρική με παχύ "U" neck (μπράτσο - μανίκι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν...Το πηρα πλέον απόφαση (ή χαμπάρι) ότι μου είναι πολύ ευκολότερο να παίζω σε λαιμό με σχήμα "U" παρά "C" ή "V" (πρωτοέμαθα σε κλασσική) και μάλιστα ψιλοπαχύ...Ο λαιμός της παλιάς mexican strat μου είναι λίιγο πιο παχύς (σε περιφέρεια) από της USA std μου αλλά λιγότερο παχύς (σε κάθετη τομή) και έχει περισσότερο ψαχνό στα πλάγια. Ως εκ τούτου με βολεύει περισσοτερο γιατί τείνω να βάζω τον αντίχειρα πίσω από το λαιμό (σαν κλασσική) παρά γύρω από το λαιμό.

 

Θα έμπαινα στον κόπο να αναβαθμίσω τη mexi (tremolo block, κλειδιά), στην περίπτωση που αυτό βελτιώνει τον ήχο (ακούγεται "άδεια" σε σχεση με τη usa ακόμα και με ίδιους μαγνήτες) αλλά θα προτιμούσα μια κιθάρα με "φαγωμένο" neck heel (για άνεση από το 15ο τάστο και μετά).

 

Καταληκτικά, θα εκτιμούσα προτάσεις για ηλεκτρική κιθάρα με

 

- σχήμα λαιμού μοντέρνο "U" (δηλ. "ψαχνό" στα πλάγια, όμοιο με της κλασσικής)

- λαιμός προς το ψιλοπαχύς (δηλ. από τυπικής strat και πάνω)

- στο neck heel να εχει αυτο το μοντέρνο "φάγωμα" για άνετη πρόσβαση στα ψηλά τάστα

- κατά προτίμηση stratοειδές / superstratοειδές αλλά είμεθα ανοιχτότατοι

 

..Ευχαριστώ για όποιον ασχοληθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://2.bp.blogspot.com/-rY74tVKshEA/TkHv2Un18yI/AAAAAAAAAFE/ex9seR1tDWc/s1600/Fender%2BNeck%2BProfile.jpg

 

κατά προτίμηση stratοειδές / superstratοειδές

 

Οι μονες Fender με u shape neck ειναι αυτες των late 60s & 70s

 

δεν υπαρχει Fender με  "φαγωμένο" neck heel και u neck

 

οι παλιες Jeff Beck ειχαν παχια U μπρατσα αλλα οχι "φαγωμένο" neck heel

 

οι superstrats εχουν ολες λεπτους λαιμους

 

η μονη σου λυση ειναι παραγγελια μπρατσου απο WARMOTH.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα,

 

με βάση την περιγραφή (superstratοειδές, contour heel, και ΚΥΡΙΩΣ παχύ-φαρδύ U shape με 'αναφορές' σε μανίκι κλασσικής) οι Caparison έχουν (εργονομικά τουλάχιστον) αυτό ακριβώς που ζητάς.

 

Ίσως να βρεις το προφίλ και σε Jackson, αλλά σίγουρα όχι το πάχος.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να σε βολεύουν και κάποια D ή C ή 'οβάλ' σχήματα.Δοκίμασε suhr standard (φέρνει ο κουρμπής) και vigier excaliber special (φέρνει ο Νάκας).Μάλλον είναι στα πλάγια όπως τις θές (και σαν κιθάρες γενικά) αλλά δεν ξέρω αν σε καλύπτει το πάχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και υπαρχουν εκατοντάδες εταιρειες θα είναι δυσκολο να βρεις αυτό που ψάχνεις σε λογικη τιμη. Μια partcaster ή νεος λαιμος για τη strat σου είναι η πιο οικονομικη λυση.

 

Σωμα με contour heel θα βρεις στις Warmoth, USACG, Musikraft και πιθανόν άλλες εταιρειες επισης. Μπρατσο σε σχημα U για να το φτιαξεις όπως θες η καλυτερη λυση είναι η USACG. Διαλέγεις το σχημα του μπρατσου, U στην περιπτωση σου και μετα τους λες τις διαστασεις που θες. Η Warmoth σε σχημα U εχει μονο το FAT (1.00" - 1.00") και είναι πολύ μεγαλο για τον περισσοτερο κοσμο. Στο λεω γιατι εχω δυο τέτοιους λαιμους (ειχα τρεις) και αρχισα κι εγω με κλασικη κιθαρα. Τα FAT της Warmoth είναι πιο χοντρα από λαιμους κλασικης. Aν δεν εχεις παιξει μη κανεις τυφλη αγορα και αφου λες ψιλοπαχυς σιγουρα δεν είναι αυτό που θες. Μαλλον προς 59/ PRS FAT διαστασεις θες αλλα σε U σχημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου