Προς το περιεχόμενο

Kurzweil PC3 LE 8 Vs Yamaha MOXF 8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εισαι τυχερος που με πιανεις στο δρομο για το κρεβατι μου. Παντως, αν αναρωτιεσαι, ΝΑΙ, ειμαστε κομπλε απο ασχετους, δεν θελουμε ακομα εναν! tomato.gif

 

Για πες λοιπον :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ειχα να πω το εχω γραψει αναλυτικοτατα στο παρακατω 30σελιδο θρεντ.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=200226.0

 

Απλα κανε μας τη χαρη να μη πετας κοτρονες τυπου "αρμονιακια της Yamaha". Κριμα ειναι με τετοια ζεστη να αρχισουμε τα μπουγελα...meditate.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ειχα να πω το εχω γραψει αναλυτικοτατα στο παρακατω 30σελιδο θρεντ.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=200226.0

 

Απλα κανε μας τη χαρη να μη πετας κοτρονες τυπου "αρμονιακια της Yamaha". Κριμα ειναι με τετοια ζεστη να αρχισουμε τα μπουγελα...meditate.gif

 

Έχεις βγει σε live με το ΜΟΧ και εμεινες ευχαριστημενος ?Οταν ηρθε η στιγμη του lead solo σου / του πιανο part / του hammond part / του rhodes (και οχι EP) part σου αρεσε ο ηχος σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενυχτης και συ ε?....

Κατα τα αλλα, οχι, δεν εχω βγει σε κανενα live με το moxF (και οχι moX). Αυτο τι να λεει? Εχω βγει σε live με πολυ παλιοτερα synths και τα Hammond μου ηταν Class A.

Ξερεις γιατι? Γιατι ηξερα να τα πειραζω, σιγα μη περιμενω την καθε εταιρεια να μου εχει σοβαρα Hammond.

Οταν μιλας για το MOXF να ξερεις οτι μιλας για το Motif XF. Ο κυριος George Duke τα τελευταια 10 χρονια της ζωης του επαιζε Rhodes απο Motif synths. Τωρα τελευταια το κανει και ενας αλλος ασχετος, κατσε να δεις πως τον λενε...Chick Karea...Chicko Rea.....Chick Corea...Θα σε γελασω...

Για τα lead τι θες να πουμε? Αφηνουμε τα απιστευτα lead που εχει, και παμε σε αυτα που εσυ μπορεις να φτιαξεις. 8 γ@μημενα oscillators εχεις, και κοντα στις 4000 waves, συν τα απιστευτα εφφε, τι αλλο θες? Αν δεν μπορεις να βγαλεις ενα σοβαρο mono lead με τα παραπανω, καλυτερα αλλαξε οργανο.

 

Btw, τα πιανα των Motif/MOXF ειναι κορυφαια. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε σοβαροι??comparison chart του πιο εξυπνου προιοντος παραγωγης της kurzweil με το αρμονιακι της yamaha??

 

Έλα ντε, είμαστε σοβαροί; το moxf αρμονιάκι; τί άλλο θα διαβάσουμε ώ θεοί.

 

Να υπενθυμισω οτι το pc3Le ειναι ενα pc3 απλα με λιγο λιγοτερη dsp power στα fx chains απο τον πατερα του το pc3/pc3k..

 

Ξεχνάς όμως να υπενθυμίσεις ότι το moxf είναι το Motif XF δίχως δυνατότητα sampling αλλά με δυνατότητα φόρτωσης δειγμάτων σε ΦΛΑΣ μνήμη που η kurzweil ακόμα ούτε στα όνειρα της δεν έχει κυκλοφορήσει για τα θηριώδη όργανα της, με μικρότερη οθόνη από το motif xf και κάποια ακόμα στοιχεία κομμένα, εξ'ού και η χαμηλή τιμή.

Λίγη αντικειμενικότητα δεν βλάπτει, ακούς εκεί "αρμονιάκι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξα το θεμα γιατι επαιξα με mox και δεν εμεινα ευχαριστημενος...σου αρεσε η ψηφιακουρα του πιανου του?καλα οσον αφορα Chick Corea αστο,εδω ο Rudess παιζει με Korg λογω συμβολαίου..Συν οτι παρατηρω πολλους gadgeτακηδες..μου αναφερετε τις τεχνολογικες δυνατοτητες,φλας μνημη κλπ κλπ,λες και το oasys που ηταν ενα ’’κτηνος’’ εκανε δουλεια..Προβαρε,γραψε,εμφανησου σε live , ’’μπλεξε’’ με αλλους μουσικους σε προβες κλπ και ελα πες μου αν ’’στεκεται’’ το οργανο..και ασε καταμερους τους oscilators,32 layers (απο το 92 αν δν κανω λαθος) παρεχει η kurzweil,δεν ειναι τυχαιο που parts οπως,intro-shine on you crazy diamond,ολο το broadway show,κλπ κλπ λατρευουν τη ’’μηχανη’’ VAST..Ασε τις οθονες καταμερους,ενα next θες να πηγαινεις στον επομενο ηχο..εξαλλου σπιτι ολοι στον editor setαρουμε ηχους..Παρεπιπτοντως τι εννοεις ’’ σιγα μη περιμενω την καθε εταιρεια να μου εχει σοβαρα Hammond’’??Crumar MOJO/Studiologic NUMA Organ/Hammond SK1 δεν ειναι αξιολογα ε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wife_2.gif

 

καλα οσον αφορα Chick Corea αστο

Οχι δεν το αφηνω. Ο μισος πλανητης παιζει με Motif, you know? Και ο μισος πλανητης δεν εχει υπογραψει συμβολαιο με τη Yamaha.

 

εδω ο Rudess παιζει με Korg λογω συμβολαίου..
To εχεις δει? Μαλλον οχι...Και ετσι να ειναι, τι θες να μας πεις? Οτι αν δεν ειχε συμβολαιο με την Korg δεν θα επαιζε με καποιο synth της? Αναγκαζεται να παιξει με αυτα τα παλιοsynths της Korg λογω συμβολαιου ε? Τι να κανει το παιδι, εχει αναγκη τα λεφτα, γιατι ως γνωστον ψοφαει της πεινας...Δες το παρακατω βιντεο που δειχνει τον εξοπλισμο του στο προσωπικο του στουντιο. Ακου τι λεει για το καθενα. Προφανως εχει κλεισει συμβολαιο με ολες τις μουσικες εταιρειες του πλανητη...

 

 

Συν οτι παρατηρω πολλους gadgeτακηδες..
Εισαι σε ενα Τεχνικο μουσικο φορουμ, αν δεν το εχεις καταλαβει...

 

μου αναφερετε τις τεχνολογικες δυνατοτητες,φλας μνημη κλπ κλπ,λες και το oasys που ηταν ενα ’’κτηνος’’ εκανε δουλεια..
Οχι ρε, τι δουλεια να κανει ενα Oasys?...laugh4.gif

 

Προβαρε,γραψε,εμφανησου σε live , ’’μπλεξε’’ με αλλους μουσικους σε προβες κλπ και ελα πες μου αν ’’στεκεται’’ το οργανο..
Για τα ΜΟΧ/MOXF λες ε? Δηλαδη για τα Motif XS/XF (πλην του sampler). Αυτα τα οργανα δεν "στεκονται"σε προβες, live κλπ? Περιεργο, φαινεται οτι ο μισος πλανητης που τα χρησιμοποιει το αγνοει... ;D (τα Motif ειναι τα Νο1 σε πωλησεις workstations τα τελευταια 15 χρονια)

 

ασε καταμερους τους oscilators,32 layers (απο το 92 αν δν κανω λαθος) παρεχει η kurzweil,δεν ειναι τυχαιο που parts οπως,intro-shine on you crazy diamond,ολο το broadway show,κλπ κλπ λατρευουν τη ’’μηχανη’’ VAST..
Αsτο, μας τα'χουν πει κι αλλοι. Αυτη η VAST υπαρχει 200 χρονια τωρα και ακομα να ακουσουμε κατι WOW απο αυτην. Στα χαρτια ολα super ειναι, στην πραγματικοτητα ομως η Kurzweil ειναι γνωστη για τους ηχους φυσικων οργανων της, για τα samples της δηλαδη, και οχι για τους πολυπλοκους ηλεκτρονικους της ηχους.

 

εξαλλου σπιτι ολοι στον editor setαρουμε ηχους..
Μπααα....

 

Παρεπιπτοντως τι εννοεις ’’ σιγα μη περιμενω την καθε εταιρεια να μου εχει σοβαρα Hammond’’??Crumar MOJO/Studiologic NUMA Organ/Hammond SK1 δεν ειναι αξιολογα ε??
Δεν εννοω τα παραπανω οργανα, τα οποια ειναι εξαιρετικα και dedicated Organs, εννοω τους preset ηχους των synths.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε Margas, το να μην σου κάνουν - αρέσουν τα Moxf το καταλαβαίνω και δικαίωμα σου και καλά κάνεις και δεν σου αρέσουν, ούτε εμένα μου αρέσει η πλαστικούρα τους και η μάπα κατασκευή τους αν και για live κακά τα ψέματα, αυτή η κατασκευή τα κάνει ελαφρύτερα για κουβάλημα.

Όμως το να καταλήγεις να αποκαλείς αρμονιάκι μία συνθεσαιζάρα είναι αντικειμενικώς λάθος, διότι είναι ένα κανονικότατο παντοδύναμο συνθ γουόρκ στέησον. Και όχι, εσύ τους ήχους σου μπορεί να τους σετάρεις από το pc σου και καλά κάνεις αν το κάνεις, αλλά πολλοί προτιμούμε να τους σετάρουμε από την επιφάνεια του ίδιου του οργάνου. Χαλαράααααα. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε εμένα μου αρέσει η πλαστικούρα τους και η μάπα κατασκευή τους

To εστειλες... ;D Γιατι μαπα κατασκευη ωρε Αχταρμα? Μια χαρα κατασκευη εχουν, απλα ειναι απο πλαστικο. Αυτο που δεν μ'αρεσει ειναι η υφη του πλαστικου, θα την προτιμουσα να ηταν πιο glossy, σαν του Ultranova για παραδειγμα, ή ακομα καλυτερα, σαν του Venom.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου