Προς το περιεχόμενο

Πιθανά προβλήματα στις φούσκες των κλαβιέ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καίριο ερώτημα λοιπόν είναι, ποιό αλκοολούχο ποτό κάνει να χρησιμοποιηθεί για τον καθαρισμό των φούσκων και της πλακέτας στην οποία κάνουν επαφή οι φούσκες;

 

 

ΥΓ. δεν το πας σε κανα μαστορα να ξεμπερδευεις...? αλλιως μαντευω και τον τιτλο του επομενου νηματος που θα ανοιξεις....

 

 

ballantines.thumb.jpg.c58b6377e9a1528f050434f9662ae774.jpg

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΥΓ. δεν το πας σε κανα μαστορα να ξεμπερδευεις...? αλλιως μαντευω και τον τιτλο του επομενου νηματος που θα ανοιξεις....

 

 

 

 

Δεν υπάρχει λόγος να το πάω σε μάστορα, μπορώ να το κάνω και μόνος, το έχω ξανακάνει αλλά όχι με αλκοόλ, ούτε υπάρχει δυνατότητα να το πάω σε μάστορα οπότε όποιος μπορεί να βοηθήσει με το αλκοόλ, είμαι όλος αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να το πάω σε μάστορα, μπορώ να το κάνω και μόνος, το έχω ξανακάνει αλλά όχι με αλκοόλ, ούτε υπάρχει δυνατότητα να το πάω σε μάστορα οπότε όποιος μπορεί να βοηθήσει με το αλκοόλ, είμαι όλος αυτιά.

 

και πως ξέρεις από τεχνικής άποψης ότι είναι θέμα καθαρίσματος και όχι αλλαγή φούσκας? ή ότι άμα το καθαρίσεις και δεν το αλλάξεις δεν θα ξαναβγάλει πρόβλημα σε λίγο καιρό?....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιησε αλκοολ καλυτερα. Ενα μπουκαλι Canadian για παραδειγμα ή καποιο αλλο ποτο της αρεσκειας σου. Ετσι, αν κανεις μ@λ@κια, τουλαχιστον θα σου μεινει το ποτο να πνιξεις τον πονο σου σ'αυτο. ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το πραγματικό "ανόθευτο" αλκοόλ θα το βρεις ως αιθυλική αλκοόλη στα φαρμακεία...

 

σου δίνω κι εγώ "ανόθευτη" την πληροφορία αλλά σου ξεκαθαρίζω... ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ αν ενδείκνυται η χρήση της για την "αποστολή" που θα της αναθέσεις...

με αυτήν καθάριζα με προσοχή "εξωτερικά" τα sound module στο studio και με είχε "σώσει"

από την βρώμα και τη δυσωδία κάποιων κλαβιέ που κατά καιρούς είχα αγοράσει από φίλους που δούλευαν συστηματικά νύχτα και που μόνο εμένα δεν είχαν πάνω...

η ευθύνη δική σου αν το αποτολμήσεις και στις φούσκες... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως ξέρεις από τεχνικής άποψης ότι είναι θέμα καθαρίσματος και όχι αλλαγή φούσκας? ή ότι άμα το καθαρίσεις και δεν το αλλάξεις δεν θα ξαναβγάλει πρόβλημα σε λίγο καιρό?....

 

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα το όργανο για να το ξαναβγάλει, απλώς θα το ανοίξω να το ξεσκονίσω και μια που θα το ανοίξω λέω να ρίξω και ένα καθάρισμα στις φούσκες.

 

Χρησιμοποιησε αλκοολ καλυτερα. Ενα μπουκαλι Canadian για παραδειγμα ή καποιο αλλο ποτο της αρεσκειας σου. Ετσι, αν κανεις μ@λ@κια, τουλαχιστον θα σου μεινει το ποτο να πνιξεις τον πονο σου σ'αυτο. ;D

 

Αν αυτό είναι ουίσκι, δεν πίνω ουίσκι. Θα χρησιμοποιήσω μία στολίσναγια, θα ρίξω και πάγο με πορτοκάλι και θα το ευχαριστηθώ τουλάχιστον. ;D

 

το πραγματικό "ανόθευτο" αλκοόλ θα το βρεις ως αιθυλική αλκοόλη στα φαρμακεία...

 

σου δίνω κι εγώ "ανόθευτη" την πληροφορία αλλά σου ξεκαθαρίζω... ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ αν ενδείκνυται η χρήση της για την "αποστολή" που θα της αναθέσεις...

με αυτήν καθάριζα με προσοχή "εξωτερικά" τα sound module στο studio και με είχε "σώσει"

από την βρώμα και τη δυσωδία κάποιων κλαβιέ που κατά καιρούς είχα αγοράσει από φίλους που δούλευαν συστηματικά νύχτα και που μόνο εμένα δεν είχαν πάνω...

η ευθύνη δική σου αν το αποτολμήσεις και στις φούσκες... :)

 

Έχω δεί βίντεο στο youtube με διάφορους οι οποίοι χρησιμοποιούν αλκοόλη για καθάρισμα και για αυτό ρώτησα για αλκοόλ. Την προηγούμενη φορά, τις φούσκες τις καθάρισα με λίγο νερό, μόνο τις φούσκες και δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα. Για το αλκοόλ αναρωτιέμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτο ;  ???  Μπα... μαλλον θα ειναι λυση αναγκης λογω περιοεκτικοτητας αλκοολης, οπως  αναφερθηκε. Βασικα και το καθαρο οινοπνευμα μια καλη εναλλακτικη λυση μου φαινεται ,αφου για τετοιες περιπτωσεις υπαρχουν " σπρεϊ επαφων " οπως λεγονται. Υπαρχουν αρκετες μαρκες, εγω εχω ενα molykote και οπως αναφερει ειναι για απομακρυνση σκονης βρωμιας και υγρασιας,γενικα καθαριζει πλακετες και επαφες που εχουν τα ηλεκτρονικα οπως τα ποτενσιομετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δεί βίντεο στο youtube με διάφορους οι οποίοι χρησιμοποιούν αλκοόλη για καθάρισμα και για αυτό ρώτησα για αλκοόλ.

 

Βασικα και το καθαρο οινοπνευμα μια καλη εναλλακτικη λυση μου φαινεται...

Παιδια μη μπερδευεστε με λεξεις οπως "αιθυλικη αλκοολη" ή "αλκοολη" σκετο, και τα δυο σημαινουν το ιδιο πραγμα: το καθαρο οινοπνευμα. Το διαφανες οινοπνευμα δηλαδη που ειναι 95 βαθμων. Ολα τα μπουκαλια καθαρου οινοπνευματος γραφουν απο πισω "αιθυλικη αλκοολη". Το μπλε οινοπνευμα (φωτιστικο οινοπνευμα) ειναι 93 βαθμων και μυριζει ασχημα και μετα την χρηση οποτε αστο...

 

image.png

 

Λογικα ειναι Οκ για να καθαρισεις τις φουσκες μ'αυτο, οι οποιες ειναι απο ανθεκτικο πλαστικο. Για καθαρο οινοπνευμα μιλαμε, δεν ειναι δα και οξυ. Με το ιδιο κανουμε καθαρισμο και απολυμανση του δερματος μας, οι φουσκες θα εχουν προβλημα?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"αιθυλικη αλκοολη" ή "αλκοολη" σκετο, και τα δυο σημαινουν το ιδιο πραγμα: το καθαρο οινοπνευμα.

γι αυτο κ γω ανεφερα "οινοπνευμα" εννοώντας την αλκοολη που αναφερθηκε πιο πανω,δεν το ειπα σαν επιπροσθετη εναλλακτικη.

 

 

Λογικα ειναι Οκ για να καθαρισεις τις φουσκες μ'αυτο, οι οποιες ειναι απο ανθεκτικο πλαστικο. Για καθαρο οινοπνευμα μιλαμε, δεν ειναι δα και οξυ. Με το ιδιο κανουμε καθαρισμο και απολυμανση του δερματος μας, οι φουσκες θα εχουν προβλημα?

 

Δεν νομιζω να φοβαται το οινοπνευμα , ισως να θελει να βρει το βελτιστο διαθεσιμο υλικο . Το οινοπνευμα ειναι το ιδανικο που ειναι ανα πασα στιγμη διαθεσιμο σε ενα σπιτι,αφου ειναι πτητικο υγρο, εξατμιζεται γρηγορα και δεν αφηνει ιχνος επιπροσθετων υλικων ,οπως τα αλατα που εχει το νερο.

Αλλα για τη δουλεια αυτη, πιστευω με ενα τετοιο σπρει θα γινει ιδανικα η δουλεια,ουτε ακριβο ειναι , και μενει για χρηση στο μελλον.

 

ΥΓ:πο ρε μαγκες τι ζεστη ειναι αυτη, φευγω με χιλια για μπανακι  8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδια μη μπερδευεστε με λεξεις οπως "αιθυλικη αλκοολη" ή "αλκοολη" σκετο, και τα δυο σημαινουν το ιδιο πραγμα: το καθαρο οινοπνευμα. Το διαφανες οινοπνευμα δηλαδη που ειναι 95 βαθμων. Ολα τα μπουκαλια καθαρου οινοπνευματος γραφουν απο πισω "αιθυλικη αλκοολη".

 

έχεις απόλυτο δίκιο... ουσιαστικά στο ίδιο προϊόν αντιστοιχούν οι ονομασίες... ο λόγος που πρότεινα την αγορά από  φαρμακείο ζητώντας το με την συγκεκριμένη ονομασία είναι ότι στο εμπόριο (σούπερ μάρκετ κλπ) κυκλοφορούν διάφορα σκευάσματα με ονομασίες όπως "καθαρό οινόπνευμα", "αλκοολικό διάλυμα", "λοσιόν οινοπνεύματος", "διάλυμα αλκοόλης",κλπ... το "μυστικό" είναι να αναφέρει η συσκευασία 96 βαθμούς και τη βρίσκεις -όσο μπορώ να γνωρίζω- μόνο σε φαρμακεία (βέβαια και των 95 που ήδη αναφέρεις των σμ μια χαρά είναι φυσικά, απλά είναι ελαφρώς "νερωμένη"... από την άλλη όμως και πιο φθηνή)...

προσωπικά επειδή οι ποσότητες που χρειαζόμουν ήταν μικρές έπαιρνα πάντα 96 από φαρμακείο...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου