Προς το περιεχόμενο

Power supply πεταλιων...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους...

 

(ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη γιατι ξαναδημιουργω το θεμα μιας και οτι αποριες ειχα τις ρωτησα στον κατοχο προηγουμενου/παλιοτερου thread ,αλλα δεν πηρα καμια απαντηση)

 

Μεχρι τωρα τροφοδοτουσα τα πεταλια μου με ενα 'τυπου one spot' και με το ενσωματομενο τροφοδοτικο του pedalboard...αλλα ξαφνικα απεκτησα θορυβο και ειπα να παρω κανενα πιο 'αξιοπιστο'.

 

Δυστηχως δεν ειμαι σε θεση να διαθεσω 150-200 για καποιο καλο τροφοδοτικο.

 

Οποτε υστερα απο ψαξιμο βρηκα τις εξης επιλογες:

 

α) Fame DCT-200 : 39 ευρω , http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Fame-DCT-200-Multi-Power-Supply-/art-GIT0019066-000

Απλα ενω φενεται πολυ καλη επιλογη - λυση , με προβληματιζει που δεν υπαρχει στο youtube κανενα βιντεακι. Βεβαια ολοι λενε τα καλυτερα.

 

β) Harley Benton PowerPlant : 39 ευρω , http://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant.htm

και φενεται αξιολογη κατασκευη αλλα λειτουργικα ξερεις κανεις αν αξιζει?

 

γ) Joyo Power Supply 2 : καπου στα 40 και αυτο νομιζω , http://www.joyoaudio.com/en/product/show_174.html

αυτο ειναι λειτουργικο απο την αποψη οτι εχει τα λεντακια για να φωτιζει το board αλλα καποιος ελεγε σε ενα βιντεο οτι δεν ειναι true isolated.

 

δ) Gator G-BUS-8 : 68 ευρω http://www.thomann.de/gr/gator_gbus8_multi_power_supply.htm

και αυτο ανεβενει λιγο σε τιμη για τα δεδομενα μου , απλα το παραθετω γιατι το βρηκα σφραγισμενο 45 ευρω. Ειναι αραγε τοσο καλη επιλογη , οσο δειχνει?

 

Ειμαι μεταξυ του fame και του gator.

Γνωμες κανεις? (ευχαριστω)

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δοκιμασει κανενα απο αυτα που εβαλες (οπως επισης δεν εχω αντιμετοπισει ακομα προβλημα με psu για να ψαχτω) αλλα τα μονα που λενε οτι εχουν isolated outputs ειναι τα Fame και Joyo...οποτε:

εχεις πεταλι που να θελει 12V ac? παρε το fame.

Εχεις πεταλι που να θελει 18V dc? παρε το joyo

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δοκιμασει κανενα απο αυτα που εβαλες (οπως επισης δεν εχω αντιμετοπισει ακομα προβλημα με psu για να ψαχτω) αλλα τα μονα που λενε οτι εχουν isolated outputs ειναι τα Fame και Joyo...οποτε:

εχεις πεταλι που να θελει 12V ac? παρε το fame.

Εχεις πεταλι που να θελει 18V dc? παρε το joyo

 

Με βαση αυτο :

το joyo δεν ειναι isolated.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.αλλα ξαφνικα

 

τι εννοεις ξαφνικα?

 

ποια πεταλια εχεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι το προβλημα σου οφειλεται σε psu. το psu η κανει θορυβο με τα πεταλια σου ή δεν κανει. Δεν γινεται να παρουσιασε προβλημα στην πορεια....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι το προβλημα σου οφειλεται σε psu. το psu η κανει θορυβο με τα πεταλια σου ή δεν κανει. Δεν γινεται να παρουσιασε προβλημα στην πορεια....

 

Και ομως ...

 

Εχω αυτο : RC23130B_2.jpg

Μετα το καθαρισμα που του εκανα και τα ξεστησα ολα ειχαν θορυβο τα πεταλια , και εκανα διαφορους συνδιασμους στα καλωδια παροχης που ερχοντε απο πανω (πχ το 1 στο 3 και το 2 στο 4 και κτλ κτλ) για να δω που θα εχω λιγοτερο θορυβο. Πριν μπω στην διαδικασια να τα ξεστησω δεν ειχα καθολου... αρα απο οτι καταλαβαινω παιζουν ρολο και το κινεζουλι τροφοδοτικο τυπου 1spot που αν βαλεις και στις 4 παροχες θα βουιζει το συμπαν , και το τροφοδοτικο του pedalboard που κατι παιζει με τις εξοδους και βγαζουν θορυβο!!!

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πάντως δεν είμαι σίγουρος αν όντως είναι το τροφοδοτικό σου, αλλά anyway.

Για μένα πάρε ένα 1spot.Δεν βγάζει θόρυβο.Αν σου βγάλει θα φταίνε ή τα πετάλια σου ή οι πρίζες του χώρου.

Αν τώρα θες κάτι καλό η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα voodoo lab να τελειώνεις.Πολλοί συνδυασμοί (9V,12V,χαμηλής μπαταρίας,γερμανίου κτλ) και πολλά πετάλια.Βάζεις ένα daisy chain σε κάθε θύρα και έχεις άπειρα.

Ίσως είναι αρκετά ακριβότερο αλλά πολύ φθηνότερο απο πολλά πετάλια εμπορίου.

Πάντως εγώ όταν αποφάσισα να κάνω upgrade πήρα καλό τροφοδοτικό, καλά καλώδια και καλό buffer...και ο ίδιος εξοπλισμός ήταν αγνώριστος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πάντως δεν είμαι σίγουρος αν όντως είναι το τροφοδοτικό σου, αλλά anyway.

Για μένα πάρε ένα 1spot.Δεν βγάζει θόρυβο.Αν σου βγάλει θα φταίνε ή τα πετάλια σου ή οι πρίζες του χώρου.

 

Το εχω αναφερει και σε διπλανο σχετικο thread. Ειχα εναν Bugera και εναν JSX και με στημενο με εναν Α τροπο το pedalboard ειχα εναν απειροελαχιστο θορυβο. Τους εδωσα. Πηρα εναν απο τους πιο High gain ενισχυτες , και με το ιδιο Pedalboard ειχα παραξενευτει που δεν ειχα το παραμικρο θορυβο ακομα και με κλειστο το noise gate. ΑΞΙΟΠΕΡΙΕΡΓΟ??? Σε σημειο που το ειχα βαλει και στο τηλ (σε ανοιχτη ακροαση) να το ακουσει φιλος μουσικος ... μαρτυρας :P .

 

Μια μερα τα ξυλωσα για να καθαρησω το pedalboard , στο στησιμο που εγινε μετα ξανα ... ειχα εντονο θορυβο που μεταβαλεται για αρχη οταν αλλαζω θεσεις στις παροχες του τροφοδοτικου του pedalboard.

 

Αρα για αρχη δεν ειναι σιγουρα οι πριζες του σπιτιου ... γιατι μια πριζα ειναι σε εκεινο το σημειο και αυτη την πριζα εχω ενισχυτη και pedalboard.

Μετα το 1spot δεν ειναι και 100% εγγυημενη λυση , γιατι ο φιλος που προανεφερα πριν εχει και αυτος καποια παραπονα θορυβου με το συγκεκριμενο τροφοδοτικο που το εχει δοκιμασει σε 2 διαφορετικα σπιτια. Και σκεφτεται και αυτος την επιλογη του fame.

 

Αν τώρα θες κάτι καλό η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα voodoo lab να τελειώνεις.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου περίεργο.Απο ενισχυτή σε ενισχυτή υπάρχει μικρή διαφόρα στο θόρυβο.

Αυτό που δοκίμασες δεν αναιρεί το οτι μπορεί να τα έπαιξε πχ το diasy chain ή ένα καλώδιο.

Αυτά τα λέμε προκειμένου να μη πας σε μεγαλύτερες αγορές άδικα γιατί πάντα υπάρχει και η πιθανότητα να φταίει όντως η τροφοδοσία και να έχεις δίκιο.

Όσο αφορά το 1spot φίλε μου δε βγάζει θόρυβο.

Του φίλου σου φταίει κάποιο πετάλι προφανώς ή κάτι άλλο.Μπορεί να το δοκιμάσει και σε 10 σπίτια και πάλι να έχει θόρυβο.

Εγώ σπίτι για να καταλάβεις είχα θόρυβο σε 6 πρίζες και στη μία ήταν νεκροταφείο.Σε στούντιο είχα σε ένα 5% απο αυτά που πήγαινα και πολύ λέω.Όταν λοιπόν άλλαξα ένα συγκεκριμένο πετάλι δεν είχα πουθενά.Ούτε στις 'καλές' ούτε στις 'κακές' πρίζες.  ;D

Σίγουρα με το 1spot δεν έχεις το κεφάλι ήσυχο με τις τάσεις όπως με κάτι του στυλ voodoo lab αλλά για λεφτά του είναι κορυφαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου