Προς το περιεχόμενο

Power supply πεταλιων...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Για μένα πάρε ένα 1spot.Δεν βγάζει θόρυβο.Αν σου βγάλει θα φταίνε ή τα πετάλια σου ή οι πρίζες του χώρου...

 

 

Το 1Spot είναι φθηνη και σχετικα αξιοπιστη λυση αλλα δε συγκρινεται με μεγαλύτερα και ακριβοτερα τροφοδοτικα. Χρησιμοποιησα το δικο μου για περιπου εξι χρονια. Στην αρχη μου εβγαλε θορυβο με το Line 6 Echo Park delay. Εκανα μια ερευνα online και ειδα ότι συμβαινει συχνα ετσι τροφοδοτησα το συγκεκριμενο πεταλι με άλλο τροφοδοτικο και ησυχασα.

 

Μετα όμως μου εβγαλε θορυβο με overdrive το οποιο είναι ανεπιτρεπτο μιας και τα drives δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις ρεύματος. Το σκεφτομουν  χρονια να αγορασω μεγαλο τροφοδοτικο και δεν το αποφασιζα λογω τιμης αλλα από τοτε που το κανα δεν εχω κανενα πρόβλημα. Αν εχεις αρκετα πεταλια και κυριως αν εχεις καποια ακριβα, δυσεύρετα ή vintage είναι καλο να τα προστατεψεις αλλα και να μειωσεις το θορυβο στην αλυσιδα σου.

 

Προτείνω να το ψαξεις αρκετα και να παρεις ένα καλο που θα διαρκεσει χρονια. Για μενα στην περιγραφή του τροφοδοτικου ηταν σημαντικο να γραφει isolated outputs & magnetically shielded.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1Spot είναι φθηνη και σχετικα αξιοπιστη λυση αλλα δε συγκρινεται με μεγαλύτερα και ακριβοτερα τροφοδοτικα. Χρησιμοποιησα το δικο μου για περιπου εξι χρονια. Στην αρχη μου εβγαλε θορυβο με το Line 6 Echo Park delay

Το ίδιο γράφω και εγώ απο πάνω.Το πρότεινα στον ΟΡ για το οικονομικό.

Πρώτη επιλογή έβαλα το voodoo lab.

Όσο για το θόρυβο φίλε μου υπάρχουν πολλά τροφοδοτικά που με κάποια πετάλια βγάζουν θόρυβο...ακόμα και καλά.Δε σημαίνει οτι έχουν θόρυβο γενικώς.Εγώ το είχα 13 χρόνια και έτρεχα 13 πετάλια χωρίς θόρυβο και άλλοι εδώ μέσα με περισσότερα.

Δεν είναι πάντα οι απαιτήσεις ρεύματος.Περισσότεροι έχουν ακούσει θόρυβο με overdrive παρά με delay.Σε μένα το πρόβλημα ήταν σε πετάλι που τράβαγε λιγότερα απο 10mA.

Για μενα στην περιγραφή του τροφοδοτικου ηταν σημαντικο να γραφει isolated outputs & magnetically shielded.

+1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη μου εβγαλε θορυβο με το Line 6 Echo Park delay

 

αμ δεν ηξερες,δε ρωταγες?  ;D  (στην ιστοσελισα της VS εχει compatability ολων των πεταλιων με το 1spot & αναφερει οτι με τα Line 6 εχει προβλημα)

 

εγω το χρησιμοποιω χρονια και δεν ειχα ποτε μου προβλημα (καποια στιγμη οδηγουσα 18 πεταλια απο ενα και μονο 1-spot )..

 

in fact παρολο που εχω παρει και ενα back up ακομα οδηγω τα πεταλια μου με το 10 ετων 1spot μου... :)

 

μονο αν καποιος εχει πολυ περιεργα πεταλια (fuzz γερμανιου,strymon κτλ θα εχει προβλημα) με τη συντριπτικη πλειοψηφια των πεταλιων ειναι μια χαρα το 1spot.

 

Όσο για το θόρυβο φίλε μου υπάρχουν πολλά τροφοδοτικά που με κάποια πετάλια βγάζουν θόρυβο...ακόμα και καλά.

 

ακριβως,καποιες φορες φταιει το ΠΕΤΑΛΙ και οχι το τροφοδοτικο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Superfunk το έχεις χρησιμοποιήσει με Electro Harmonix το 1spot?

Έχω διαβάσει διάφορα στο ιντερνέτ (και τα ίδια μου λένε και σε διάφορα Ελληνικά καταστήματα μουσικών οργάνων), οτι τα EHX είναι αρκετά ευπαθή σε daisy chain και οτι καλύτερα Multi power supply, isolated κλπ

Φυσικά απο κάποιο σημείο και μετά έχω χάσει τη μπάλα με το γαϊτανάκι που έχει στηθεί γύρω απο τις εταιρίες και το εμπόρευμα που θέλει να πουλήσει/προωθήσει ο καθένας και έτσι έχω καταλήξει στην "μάνο α μάνο" έρευνα αγοράς...

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk το έχεις χρησιμοποιήσει με Electro Harmonix το 1spot?

 

Ναι, μια χαρα δουλευει.

 

οτι τα EHX είναι αρκετά ευπαθή σε daisy chain

 

τα EHX είναι αρκετά ευπαθή ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ,δυστυχως η ποιοτητα κατασκευης τους ειναι αντιστροφως αναλογη του ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥ ηχου τους.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο (και να σταματήσω) σχετικά με την ευπάθεια των EHX που η εμπειρία σου προτείνει να προσέξουμε?  :angel:

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο (και να σταματήσω) σχετικά με την ευπάθεια των EHX που η εμπειρία σου προτείνει να προσέξουμε?  :angel:

 

Αναβε κανα μερι καθε βραδυ για να μη σου χαλασει.  ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν ο φίλος πήρε κάποιο τροφοδοτικό... έχω το fame... ; εκατό περίπου live ( με ότι αυτό συνεπάγεται) τα μείον του είναι το μέγεθος του και το βάρος του. τα συν του η τιμή του και η αποτελεσματικότητα του. έχει διακοπτάκια από κάτω και μπορεί να τροφοδοτήσει και κάποια πιο ιδιαίτερα πετάλια. δουλεύει απροβλημάτιστα. ήταν τα καλύτερα 35 ευρώ που ξόδεψα σε φθηνό εξοπλισμό. 

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, στα παλιά ehx (197τόσο) αυτά που παίρνουν εξωτερική τροφοδοσία με μικρό καρφάκι, ξέρετε πού είναι το +?

(αν και νομίζω είναι στη μύτη)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου