Προς το περιεχόμενο

Πετάλι reverb...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ndnikola τι λέει το neunaber stereo wet σε σχέση για με το HOF; Αξίζει την διαφορά του;

Το πήρες για το stereo μήπως; Ένας φίλος μου ενδιαφέρεται και έχει δοκιμάσει ήδη το HOF.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για το WET: Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά το επέλεξα με συγκεκριμένες απαιτήσεις (πολύ μακρύ hall, άμεσα παραμετροποιήσιμο modulation, shimmer). Πρέπει να έχεις υπόψη σου συγκεκριμένο ηχητικό αποτέλεσμα όμως, σε αντίθεση με το HoF που σου δίνει περισσότερες επιλογές για να ψαχτείς και βρεις τι τύπος reverb σου ταιριάζει. Θα έλεγα ότι ο ήχος που βγάζει είναι πολύ κοντά στο ψαρωτικό μακρύ reverb που θα δείς στα καλά youtube reviews.

 

Να προσθέσω ότι έχω και ένα malekko chicklet στην αλυσίδα μου, για spring reverb ήχους, μια λειτουργία την οποία δεν αντικαθιστά το wet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τύπου reverb ψάχνεις; hall/spring/mod/room? εάν ψάχνεις κατι που τα κάνει ολα καλα, το hall of fame ειναι μαλλον η καλύτερη λύση. Εάν θες κατι πιο εξειδικευμένο, υπάρχουν και καλύτερες (αλλα ακριβότερες).

 

Προσωπικά εχω καταλήξει στο neunaber stereo wet, έχοντας στο παρελθόν και το hall of fame.

Θα προτιμούσα να έχει 2-3 επιλογές γιαυτό παρέλειψα και το wampler πχ που έχω ακούσει καλά λόγια.Πιο πολύ κλείνω προς room reverb μιας το χρησιμοποιώ σε συντηρητικές ρυθμίσεις πάντα ανοιχτό.

Μέχρι τώρα έβαζα ένα ehx holy grail ενός φίλου ή ό,τι έβρισκα σε ενισχυτή αλλά δε μπορώ να πω οτι είμαι και πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα να έχει 2-3 επιλογές γιαυτό παρέλειψα και το wampler πχ που έχω ακούσει καλά λόγια.Πιο πολύ κλείνω προς room reverb μιας το χρησιμοποιώ σε συντηρητικές ρυθμίσεις πάντα ανοιχτό.

Μέχρι τώρα έβαζα ένα ehx holy grail ενός φίλου ή ό,τι έβρισκα σε ενισχυτή αλλά δε μπορώ να πω οτι είμαι και πολύ ευχαριστημένος.

 

Ειλικρινά, με το RV-7, είτε σε plate είτε σε room mode την κάνεις αυτή την δουλειά ΑΝΕΤΑ. Και εγώ έτσι το χρησιμοποιώ το 70% του χρόνου μου. Και για το άλλο 30% υπάρχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ spring (με το οποίο πας πίσω στα '50s και παίζεις rockabilly), υπέροχο modulated για τις ambient στιγμές και φοβερό hall για βαθειά swells.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάντως που παρατηρώ στα βιντεάκια με το bluesky (και το ίδιο ακριβώς παρατήρησα και με το el capistan που δοκίμαζα απο κοντά πριν μία εβδομάδα) είναι οτι δεν αλλοιώνουν καθόλου το αρχικό σήμα.

Η πλάκα είναι οτι έχω ακούσει πολλούς κιθαρίστες να αναφέρουν οτι τους αρέσει πχ το delay να κάνει πιο 'fat' τον ήχο.Στα strymon πάντως είναι εντυπωσιακό αυτό που συμβαίνει και κυρίως στα drive ακούγεται πιο πολύ η διαφορά.

Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα καλό ή κακό αυτό...είναι απλά μια παρατήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα Strymon  (όχι όλα) είναι analog dry through, άρα δεν υπάρχει ψηφιοποίηση του αρχικού σήματος. Βέβαια ελάχιστα πια πετάλια, ακόμα και αυτά που έχουν AD/DA converters κάνουν τόσο κακή δουλειά που να αλλοιώνουν το σήμα στις μέρες μας. Ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε... ***γκουχ*boss*γκουχ*γκουχ    ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tc electronic και τα μυαλα στα καγκελα. I know strymon κτλπ ειναι One step forward απο πια αποψη ομως? Ολα ειναι καθαρα Marketing και εχουν σαν στοχο την αναζητηση του Tone! Προσωπικα με κερδισε το hall of fame μονο και μονο επειδη δεν καταντα βαρετο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαχνα κ γω ενα καλο reverb επι δυο χρονια.Απο το pedalboard μου παρελασαν μερικα οπως π.χ. Wampler, Mad Professor, Strymon, τα οποια δεν ηταν ετσι απλα περαστικα.Εμεινα με το καθενα τους για ενα ευλογο χρονικο διαστημα ουτως ωστε να εξοικειωθω μαζι τους κ να εξετασω ολες τις παραμετρους κ τις δυνατοτητες τους.

ΚΑΝΕΝΑ (στα δικα μου παντα αυτια) δε φτανει το Dr Scientist Mini Reverberator το οποιο οπως αντιλαμβανεσαι παντρευτηκα.Τσεκαρε το οπωσδηποτε πριν παρεις καποια αποφαση.Ναι μεν η τιμη του ειναι υψηλη (στα πλαισια ομως που ψαχνεις) αλλα το πεταλι πραγματικα ειναι αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά από τα προαναφερόμενα είναι εξαιρετικά.

 

Δεν έχω παίξει αλλά βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα -από τις γιουτουμπικές παρουσιάσεις- το Spring Theory (Subdecay) και το Splash MkII (Crazy Tubes, είναι και ελληνικής βοσκής).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα Strymon  (όχι όλα) είναι analog dry through, άρα δεν υπάρχει ψηφιοποίηση του αρχικού σήματος. Βέβαια ελάχιστα πια πετάλια, ακόμα και αυτά που έχουν AD/DA converters κάνουν τόσο κακή δουλειά που να αλλοιώνουν το σήμα στις μέρες μας. Ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε... ***γκουχ*boss*γκουχ*γκουχ    ;)

;D  ;D  ;D

Έκτορα εγώ βέβαια εννοώ αλλοίωση σε on/off, όχι με αυτό στην αλυσίδα ή χωρίς.Και αυτό το ακούω σε όλα τα πετάλια που έχω δοκιμάσει έως τώρα (κυρίως reverb-delay) εκτός απο τα strymon.

rouchlass που το βρήκες;

Στα κλασσικά μαγαζιά που κοιτάω δε το βλέπω πουθενά εκτός απο ebay και εκεί ένα κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου