Προς το περιεχόμενο

moxf-motif xf-απορια??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαχαχαχαχα

 

χαχαχα

 

Με αυτόν θα τα πάω καλα.

Με επιβραβεύει με αυξανόμενη ένταση. Πήγε απο τα 3 στα 5 χα.

Στα πόσα παίρνω καρμα? (αρνητικό, please)

"Just for the variety, you understand"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωπ, καινούργιο ιμοτικο

 

omgomg2.gif

 

Το αντιγράφω αμέσως στη νταταμπεηζ

Τινάζω τη γούνα μετα το μπάνιο: http://s28.postimg.org/9p6hgx6dl/omgomg2.gif

 

περίμενε τον waterfall-k να γυρισει απο τη θάλασσα

 

 

 

"Just for the variety, you understand"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους τους φιλους. διαβαζοντας πολλα θεματα και πολλες απαντησεις για τα δυο μοντελα της yamaha απ` οτι εχω καταλαβει ειναι το ιδιο μηχανημα χωρις το sampler που διαθετει το motif. καθοτι λοιπον τυγχανω καθολικα ασχετος με το αντικειμενο μου εχει γεννηθει η εξης απορια:αφου η μοναδικη τους διαφορα ειναι το sampler γιατι λοιπον καποιος που θα ηθελε να προχωρησει στην αγορα ενος εκ των δυο να μην αγορασει το moxf(6 η 8 δεν εχει σημασια) και την ελλειψη του sampler να την συμπληρωσει με καποιο external sampler πχ(εντελως τυχαια επιλογη μοντελου) http://www.thomann.de/gr/roland_sp404sx.htm εχοντας ετσι εκμηδενισει μια χρηματικη διαφορα της ταξεως των 1600-1700 ευρω και στην ουσια αφου η βασικη τους διαφορα ειναι μονο το sampler να εχει στην κατοχη του τελικα ενα <<motif>>. επαναλαμβανω η απορια πηγαζει απο πληρη αγνοια με το αντικειμενο

Συνηθως οι light editions(moxf) των flagship οργανων(motif xf) ειναι σε 3-4 σημεια,τα εμφανη ειναι υλικα κατασκευης ,στην προκειμενη περιπτωση sampler πολυ καλης ποιοτητας και τα αλλα ειναι τα εξης,θα παρατηρησεις διαφορα σε φουσκωμενουςσε fx chains ηχους,ακομα κ να τα αντεχει τα fx θα εχουν κακη χρεια..τελος οι ADC's διαφερουν..δηλαδη η μετατροπη του ψηφιακου σηματος σε αναλογικο διαφερει και ετσι χανεις ποιοτητα ηχου..βεβαια δεν ξερω αν εχει digital output,αλλα και παλι αλλο motif αλλο moxf,παιζει διαφορα στα hz,db κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος οι ADC's διαφερουν..

 

Από που το γνωρίζεις αυτό;

 

παιζει διαφορα στα hz,db κλπ κλπ

 

Δηλαδή; τι εννοείς διαφορά στα Hz και στα dB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που το γνωρίζεις αυτό;

 

Δηλαδή; τι εννοείς διαφορά στα Hz και στα dB?

 

Διαβασα στο φορουμ της εταιρειας..http://www.yamahaforums.co.uk/forum/viewtopic.php?f=100&t=7404

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που το γνωρίζεις αυτό;

Απο πουθενα δεν το γνωριζει. Απλα διαβασε την κλασσικη "καραμελα" απο καποιο φορουμ και την λεει κι αυτος. Ας του πει καποιος οτι εν ετει 2014 οι συγκεκριμενοι AD converters κοστιζουν στην_καθε_Yamaha μερικα Cents.

 

Μαργας, εχεις 10 posts ολα κι ολα και εχεις γραψει του κοσμου τις ανακριβειες, να μη πω παπαριες. Η σχεση σου με το(α) συγκεκριμενο(α) synth(s) ειναι οπως η σχεση μου με την αστροφυσικη: Μηδενικη!

 

Αντι να τρολαρεις λοιπον και να γραφεις οτι να'ναι για πραγματα που προφανως δεν εχεις ιδεα, και για να μη μας τρως και τον χρονο και κυριως για να μην μπερδευεις τον κοσμο που θελει να μαθει 5 πραγματα, γιατι δεν αλλαζεις φορουμ? Διαλεξε καποιο φορουμ με celebrities και αραξε.

Ειδες τις νεες φωτογραφιες της Μενεγακη με τον Παντζοπουλο? ;) Χανεις...Baby_2.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα στο φορουμ της εταιρειας..http://www.yamahaforums.co.uk/forum/viewtopic.php?f=100&t=7404

 

Αδερφέ, επέτρεψέ μου να σου πω ότι στο link που παραθέτεις υπάρχει ένα docx με τη σύγκριση που έχει κάνει μάλλον κάποιος χρήστης και όχι η ίδια η εταιρεία. Βλέπω τις διαφορές, αλλά επί του πρακτέου η σημαντική κατά την γνώμη μου διαφορά είναι η έλλειψη sampling.

 

Όσον αφορά στην διαφορά των μετατροπέων, αυτή πάλι έρχεται από τον admin του forum (και δεν ξέρω κατά πόσο σχετίζεται με την Yamaha) - ο ίδιος λέει πως θα έπρεπε να έχει κανείς και τα 2 πλάι για να καταλάβει την διαφορά. Άρα προφανώς εννοεί πως είναι μικρή.

 

Έχεις παίξει και με το μοντέλο που έχει το sampling?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κανενα δεν εχει παιξει, ο τυπος ή τρολαρει ή ειναι ασχετος. Οποιος θελει παει στο Motifator και διαβαζει τι και πως. Υπαρχουν καπου και ηχητικα συγκριτικα τεστ απο κατοχους και των δυο synths. Στο Motifator επισης απαντουν καθημερινα και ανθρωποι της Yamaha, o Phil Clendeninn για παραδειγμα (aka BadMister).

 

Με λιγα λογια, οποιος πει οτι καταλαβαινει ηχητικη διαφορα μεταξυ ενος MOXF και ενος Motif XF, θελει κοιταγμα στα αυτια του, και γρηγορα μαλιστα.

Ολα τα παραπανω βεβαια και πολλα ακομα θα τα ηξερε ο Μαργας αν καθοταν και διαβαζε το 30σελιδο θρεντ για τα MOXF εδω στο ΝΟΙΖ καθως και μερικα reviews σε γνωστα sites. Αλλα δεν βαριεσαι...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κανενα δεν εχει παιξει, ο τυπος ή τρολαρει ή ειναι ασχετος. Οποιος θελει παει στο Motifator και διαβαζει τι και πως. Υπαρχουν καπου και ηχητικα συγκριτικα τεστ απο κατοχους και των δυο synths. Στο Motifator επισης απαντουν καθημερινα και ανθρωποι της Yamaha, o Phil Clendeninn για παραδειγμα (aka BadMister).

 

Με λιγα λογια, οποιος πει οτι καταλαβαινει ηχητικη διαφορα μεταξυ ενος MOXF και ενος Motif XF, θελει κοιταγμα στα αυτια του, και γρηγορα μαλιστα.

Ολα τα παραπανω βεβαια και πολλα ακομα θα τα ηξερε ο Μαργας αν καθοταν και διαβαζε το 30σελιδο θρεντ για τα MOXF εδω στο ΝΟΙΖ καθως και μερικα reviews σε γνωστα sites. Αλλα δεν βαριεσαι...

Προσεχε πως μιλας..δεν εναι τροποι αυτοι..και αν θες κονταρομαχια σε live εμφανησεις δεν εχω προβλημα.οπως δεν σου επιτεθηκα ετσι θα μαθεις να μην επιτηθεσαι,φορουμ ειναι κ λεω ελευθερα κ δημοκρατικα την γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου