Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο κλειδί σε κλασσική κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Good afternoon!

 

Επειδή ο Benigni που είπε La vita e' bella μάλλον δεν ήξερε τι ελεγε  :P και επειδή μέσα σε όλα τ' άλλα μου έσπασε το κλειδί κουρδίζοντας μία κλασσική κιθάρα, μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποια λύση;

 

Έσπασε στο σημείο που γυρίζει χωρίς εμφανές σημάδι στην παχιά τη Μι. Γύρνα - γύρνα κάτι έγινε και δεν άντεξε.

 

Βρήκα κάτι grover keys για κλασσική. Είναι κάτι που μπορώ να το κάνω μόνος μου;

 

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο. Αν έγραφα κάτι του στυλ ''έχω χεσμένα και τα κλειδιά και τις κλασσικές κιθάρες'' ίσως έπαιρνα πιο πολλές απαντήσεις.  :P

 

anyway συγγνώμη το επαναφέρω μπας και το δει κανείς  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο. Αν έγραφα κάτι του στυλ ''έχω χεσμένα και τα κλειδιά και τις κλασσικές κιθάρες'' ίσως έπαιρνα πιο πολλές απαντήσεις.  :P

 

;D ;D ;D - καλο

 

Δεν πας σε κανένα μάστορα, ναχεις το κεφάλι σου ήσυχο?

Ασε που κάπως πρεπει να ζήσουν και αυτοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάτι grover keys για κλασσική. Είναι κάτι που μπορώ να το κάνω μόνος μου;

Εννοείται ότι μιλάς για εξάδα έτσι?

 

Αν έχεις κατσαβίδι, σίγουρα!

 

Πρώτα τσέκαρε να είναι ίδιες οι τρύπες από τις βίδες (απόσταση ανάμεσα στις τρύπες) σε αυτά που φοράει η κιθάρα με αυτά που βρήκες.

 

Μετά βγάζεις χορδές, παίρνεις κατσαβίδι, βγάζεις τα υπάρχοντα κλειδιά (εξάδα) ξεβιδώνοντας τις βίδες τους και τραβώντας τα προς τα έξω, βάζεις τα νέα στην θέση των παλιών (βιδώνεις με το κατσαβίδι και τις ίδιες βίδες), περνάς χορδές και .... τέλος.

 

Το έχω κάνει στην δικιά μου, δεν είναι τίποτα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πας σε κανένα μάστορα, ναχεις το κεφάλι σου ήσυχο?

Ασε που κάπως πρεπει να ζήσουν και αυτοί...

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά πρέπει να ζήσω κι εγώ κάπως (και το λέω με λύπη μου αυτό)  :-\

 

Εννοείται ότι μιλάς για εξάδα έτσι?

 

Αν έχεις κατσαβίδι, σίγουρα!

 

Πρώτα τσέκαρε να είναι ίδιες οι τρύπες από τις βίδες (απόσταση ανάμεσα στις τρύπες) σε αυτά που φοράει η κιθάρα με αυτά που βρήκες.

 

Μετά βγάζεις χορδές, παίρνεις κατσαβίδι, βγάζεις τα υπάρχοντα κλειδιά (εξάδα) ξεβιδώνοντας τις βίδες τους και τραβώντας τα προς τα έξω, βάζεις τα νέα στην θέση των παλιών (βιδώνεις με το κατσαβίδι και τις ίδιες βίδες), περνάς χορδές και .... τέλος.

 

Το έχω κάνει στην δικιά μου, δεν είναι τίποτα.

 

Σ' ευχαριστώ. Βρήκα τελικά μία gotoh εξάδα 20 λίρες. Έχω βρει και κάτι άλλες με 5 λίρες, απ' ότι βλέπω οι διαστάσεις δεν αλλάζουν, λογικά θα υπάρχει κάποια διαφορά ποιότητας. Θα το δοκιμάσω, σ' ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν είναι, θα δεις πόσο εύκολα είναι κάποια πράγματα που ίσως φαίνονται δύσκολα! ;)

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου