Προς το περιεχόμενο

Αγορά Η/Υ(desktop) για Home Studio


Βαλάντης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους .

  Σκοπεύω να αγοράσω έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή για το home studio μου(desktop) . Το DAW Software που θα δουλεύω θα είναι logic ή pro tools και για αυτό τον λόγο σκοπεύω να βάλω OS X MAVERICKS για λειτουργικό σύστημα . Επομένως το hardware πρεπει να υποστηρίζει το συγκεκριμένο λειτουργικό . To budget μου είναι μέχρι και 1200 ευρώ (χωρις οθόνη). Πιο συγκεκριμένα σκοπευω να βάλω 2 internal hard disks  ( διπλό λειτουργικό σύστημα σε κάθε σκληρό αντίστοιχα windows 7(Gaming , Surfing ) και os x  (Projects). Απο μια έρευνα μου κατέληξα στο εξής hardware και θα ήθελα την γνώμη σας:

 

Κουτί: CORSAIR CARBIDE SERIES 330R QUIET MID-TOWER CASE

 

Τροφοδοτικό: CORSAIR RM SERIES RM750 - 750W 80 PLUS GOLD CERTIFIED FULLY MODULAR PSU

Μητρική: GIGABYTE GA-Z87X-D3H RETAIL

 

Επεξεργαστής: INTEL CORE I7-4790 3.60GHZ LGA1150 - BOX

 

Μνήμη Ram: CORSAIR CMZ8GX3M2A2133C11B VENGEANCE BLUE 8GB (2X4GB) DDR3 2133MHZ PC3-17066 DUAL CHANNEL KIT

 

Σκληρός I: SAMSUNG MZ-7TE250BW 840 EVO SERIES SSD 250GB 2.5'' SATA3

 

Σκληρός ΙΙ: WESTERN DIGITAL WD10EZRX CAVIAR GREEN 1TB SATA3

 

Kάρτα Γραφικών: ASUS GTX650-E-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E

 

UPS: MUSTEK POWER MUST UPS 1590 - 1500VA/900W VA USB

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο μηχανημα, αλλα...

 

το logic και protools τι το θες σε hackintosh pc??

 

Αυτο φοβαμαι να ξερεις, θα περιορισει τις σοβαρες απαντησεις στο thread σου :/

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα Βαλάντη. Κοιτά το thread μου. Ειμαι κι εγω στην ίδια θέση και προτίμησα να παω σε μακ! Απλά στο μακ δεν θα μπορεις να παίξεις παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επιπλέον να πω κι εγώ ότι αν είναι να θες Η/Υ για να κάνεις δουλειά ΚΑΙ για να παίζεις... σώθηκες... Δε θα σε προστατέψει τίποτε.

 

Πάρε ένα Η/Υ για τη δουλειά σου, και μια μπούρδα για gaming, ή το αντίθετο, ή δύο Η/Υ τελικά.

 

το ξέρω ότι τα χρήματα δεν υπάρχουν (γενικά) αλλά είναι μάλλον αφελές να νομίζεις ότι θα έχεις τον ίδιο Η/Υ ΚΑΙ για να έχεις πάνω Logic/Pro Tools αλλά και το Destiny...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νικόλας μίλησε πολυ σωστα! 8 χρόνια ειμαι σε αυτη τη κατάσταση με 2 PC και άπειρα καλώδια ππυ εχω κανει ειδική δοακοσμηση ώστε να τα κρυψω γιατι μου σπάνε τα νεύρα και δε μπορω να δουλέψω με ηρεμία. Γι αυτο το λόγο παω σε μακ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1.200€ αγοράζεις μακ μίνι. Κι εγω τόσα θα δώσω. Απλά περιμενω το νέο update που θα κάνουν. Το τελευταίο μακ μίνι που έβγαλαν βγήκε όντως Οκτώβρη του 2012

Εσένα ποια είναι η γνώμη σου waterfall?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω γραψει ηδη τη γνωμη μου για τα Apple προϊοντα πολλες φορες. Καλα αλλα πανακριβα γι αυτα που προσφερουν. Η ανακοινωση δε για τη κυκλοφορια του νεου iPhone 6 επιβεβαιωσε για μια ακομα φορα αυτο που ξερει ολος ο πλανητης. Αλλα δε βαριεσαι...image.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θα τρέχει δύο διαφορετικά λειτουργικά, θα έχει διαφορετικό μπουτ για το καθένα, που είναι το πρόβλημα με τις επιδόσεις και τη συντήρηση του λειτουργικού; Στη χειρότερη ας πάρει ένα δεύτερο σκληρό όπου δεν θα γίνεται mount στο άλλο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση δε μπορεις να δουλέψεις με ασφάλεια σε ενα PC το οποίο είναι συνδεδεμένο ολη μερα στο internet και σερφάρεις και κανεις ενα σωρό άλλες δουλειές. Δε γινεται να στηςεις ενα ολόκληρο στούντιο στο PC με windows 8 με ενα σωρό samples, vsts, plugins και να χρειαστεί (που παντα χρειάζεται υστερα απο 2 χρόνια στη καλυτερη) να κανεις format. Τα PC είναι εξαιρετικά ευπαθή και δε μπορεις να συνδυάσεις επαγγελματικό studio με internet και άλλες εφαρμογές.

Οκ, συμφωνώ οτι τα apple προϊόντα είναι υπερτιμημένα αλλα δε γινεται όποιον επαγγελματία ρωτάω να μου λεει να αγοράσω με κλειστά ματια Mac. Ως χρήστης PC για πανω απο 15 χρόνια, χρειάστηκε να χτίσω 2 towers. Έναν για το internet και τις εφάρμογες και έναν για το studio ο οποίος δε συνδέθηκε ουτε μια φορά στο διαδίκτυο τα τελευταια 8 χρόνια (παρόλα αυτά του εκανα 2 format). Απο το να χτίσω λοιπον 2 PC και να πληρώςω τα μαλλιοκέφαλά μου ή απο το να χτίσω ενα και να βάλω 5 δίσκους μεσα όπου θα πρέπει να κανω καθε φορά boot απο αλλού και να χρειάζομαι άπλετο χρόνο στο να προγραμματίςω όλη αυτη τη διαδικασια, παίρνω ενα Mac και γλυτώνω ολη αυτη την επίπονη διαδικασια. Εργάζομαι σε ενα απίστευτα ταξινομημένα περιβάλλον και εχω επισης πολυ καλυτερη ποιότητα στα recordings μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου