Προς το περιεχόμενο

απορια στη θεωρια κλιμακων


treloagori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ασχολουμαι τελευταια και μαθαινω τα modes των βασικων κλιμακων...μια βασικη απορια εχω..

 

παντα μα παντα πρεπει ολες τις ματζορε modes να τις παιζουμε μονο με ματζορε  ακορντα η ολες τις μινορε με μινορε ακκορντα?

 

δηλαδη αν εγω εχω ας πουμε ενα backing track και βασιζεται στην λα μινορε...εκει σιγουρα μπορω να παιξω ολες τις μινορε κλιμακες(modes) με root το λα...

 

ομως παιζοντας ας πουμε την aeolian του λα θα δουμε οτι η εκτη θεση της ειναι ιδια με της ντο ionian η οποια ειναι ματζορε κλιμακα...

 

αρα προφανως σε καθε ματζορε κλιμακα κρυβεται και μια μινορε και το αντιστροφο

 

αν λοιπον εγω εχοντας οπως ειπα στην αρχη εναν ρυθμο μινορε στην λα μπορω αφου στην εκτη θεση της aeolian ειναι σαν να εχω την πρωτη θεση της ντο ionian να παιξω με root νοτα την ντο τα ματζορε modes?

 

επειδη ειμαι αυτοδιδακτος ρωταω αν και πιστευω πως θεωρητικα κολλαει....

 

στην ουσια αν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε στην κρυμμενη ματζορε η μινορε μιας κλιμακας τα αντιστοιχα modes....ετσι θα εχουμε ολα τα Modes σε αυτοσχεδιασμο ειτε δουλευουμε σε ματζορε η μινορε tracks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ότι κάνεις κάποιο λάθος...Η φα ματζορε(ιονιαν) εχει ενα σιb μέσα, δεν κρύβεται κάπου. Κοίτα, γενικά δεν υπάρχει κάποιος κανόνας. Άποψη μ ειναι ότι το σημαντικότερη πράγμα είναι η νότα στην οποία ''προσγειώνεσαι'' σε σχέση με τη συγχορδία που ακούγεται από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα μα παντα πρεπει ολες τις ματζορε modes να τις παιζουμε μονο με ματζορε  ακορντα η ολες τις μινορε με μινορε ακκορντα?

Φυσικά και όχι!

 

δηλαδη αν εγω εχω ας πουμε ενα backing track και βασιζεται στην λα μινορε...εκει σιγουρα μπορω να παιξω ολες τις μινορε κλιμακες(modes) με root το λα...

Εξαρτάται από το track!

 

ομως παιζοντας ας πουμε την aeolian του λα θα δουμε οτι η εκτη θεση της ειναι ιδια με της φα ionian η οποια ειναι ματζορε κλιμακα...

Φα Lydian!

 

αρα προφανως σε καθε ματζορε κλιμακα κρυβεται και μια μινορε και το αντιστροφο

Τρεις το λιγότερο!

 

αν λοιπον εγω εχοντας οπως ειπα στην αρχη εναν ρυθμο μινορε στην λα μπορω αφου στην εκτη θεση της aeolian ειναι σαν να εχω την πρωτη θεση της φα ionian να παιξω με root νοτα την φα τα ματζορε modes?

Τα modes της Φα Lydian ή Ντο ματζόρε!

 

στην ουσια αν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε στην κρυμμενη ματζορε η μινορε μιας κλιμακας τα αντιστοιχα modes....ετσι θα εχουμε ολα τα Modes σε αυτοσχεδιασμο ειτε δουλευουμε σε ματζορε η μινορε tracks

Φυσικά, αρκεί να ξέρεις ποιά είναι αυτά, και με ποιόν τρόπο να τα χρησιμοποιήσεις.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ομως παιζοντας ας πουμε την aeolian του λα θα δουμε οτι η εκτη (η τριτη εννοεις) θεση της ειναι ιδια με της ντο ionian η οποια ειναι ματζορε κλιμακα...

 

Η 2η Σι Locrian,  η 3η Ντο Ionian, 4η Ρε Dorian, 5η Μι Phrygian, 6η Φα Lydian, 7η Σολ Mixolydian. Οι 1, 2, 4, 5 ειναι μινορε κλιμακες γιατι εχουν τριτη μικρη ενω οι 3, 6, 7 ειναι ματζορε γιατι εχουν τριτη μεγαλη.

 

Σε γενικες γραμμες αυτο που εννοεις ειναι οτι γνωριζοντας τους δαχτυλισμος της Λα μπορεις να παιξεις και ολες τις υπολοιπες αλλα καθε φορα θα αλλαζεις το τονικο κεντρο. Να προσεχεις και τις πτωσεις καθως και τις χαρακτηριστικες νοτες καθε mode, π.χ σε Μι φρυγια το b2.

 

Στα blues μπορεις πανω απο ματζορε αρμονια να παιξεις και μινορε και ματζορε 5τονικες κλιμακες αλλα πανω απο μινορε αρμονια παιζεις μονο μινορε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουνε κανονες...

Ενα βιβλιο που ισως σε βοηθησει ειναι αυτο.

Εμενα με βοηθησε πολυ οταν ημουνα νεαρος.

Τσεκαρε τις συγχορδιες και θα καταλαβεις.

https://www.u-cursos.cl/usuario/4b3d90a59f058e2097a731635cf2da6a/mi_blog/r/Frank_Gambale_-_Improvising_Made_Easier.pdf

Δεν υπαρχει κρυμενη κλιμακα, ολες οι κλιμακες επαναλαμβανονται σε καθε mode.Και οι 7 .

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που λέει ο Ritchie77 είναι..

 

Για να σου το πω πιο απλά μιας και είσαι αυτοδίδακτος, κάθε κλίμακα αποτελείται από 7 νότες και το άκουσμα κάθε κλίμακας είναι αποτέλεσμα της αλληλουχίας των φθόγγων ως τόνους, ημιτόνια.. Η πρώτη νότα κάθε κλίμακας αποτελεί την βάση της και δίνει την τονικότητα στην κλίμακα.. Και ανάλογα το ποια νότα θα είναι η βάση σου, προκυπτει και η κλίμακα, οπότε οι ίδιες νότες, αν τις παίξεις με την ίδια σειρά, αλλά ξεκινήσεις από άλλο σημείο, αλλάζει η κλίμακα..

Ξεκινώντας από τις μείζονες προκύπτει πως κάθε άλλη κλίμακα βγαίνει με παραλλαγή της αντίστοιχης μείζονος.. Οι παραλλαγές(πχ αν αλλάζει η τρίτη νότα που παίζεις σε ύφεση) αυτές είναι οι χαρακτηριστικές βαθμίδες(δλδ θέσεις) κάθε κλίμακας..

 

Όλες οι κλίμακες επίσης έχουν το χαρακτηριστικό πως ο αρπισμός της κάθε νότας είναι οι "δυνατές" νότες της κλίμακας και σίγουρα εμπεριέχονται σε αυτήν..!

 

Οπότε εν ολίγοις δεν μετράει τι θα παίξεις, αλλά από που θα ξεκινήσει η τονικότητα σου..! Προφανώς αυτό είναι κατι που αποκτάται με μελέτη στο όργανο και βελτιώνεται με την προσπάθεια για αυτοσχεδιασμό..!

 

Αυτά.. Ελπίζω να στα ξεδιάλυνα λίγο κι εγώ με την σειρά μου..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μου φαινεται οτι μπλεκασαι χωρις λογο.σε οποιαδηποτε ματζορε κλιμακα οι συγχορδιες που βασιζονται στις αντιστοιχες νοτες της κλιμακας στις θεσεις 2-3-6 δηλ εν προκειμενω στισ νοτες d-e-a ειναι μινορε η 7η ειναι dim δηλ β dim.

Αλλα ακομα και αν θεσ να αλλαξεισ κλιμακα για να παιξεις κατι που θες σχετικο και οχι φαλτσο θα μπορουσες στην αντιστοιχη μινορε π.χ που προσδιοριζεται απο την 5η νοτα τησ βασικης σου κλιμακας .Δηλ απο την 5η της ντο που εινα η φα δηλ φα μινορε........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου