Προς το περιεχόμενο

Gibson αύξηση τιμών από 2015;


nick_ls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει διαφορά όμως μεταξύ του δεν είναι φθηνή και του είναι ακριβή.

Ας μη παίζουμε με τις λέξεις φίλε, μεγάλα παιδιά είμαστε.

Εξάλλου νομίζω καταλάβατε και οι 2 τι ήθελε να πει ο φίλος LK (που ξεκίνησε η κουβέντα) και σίγουρα δεν είναι ο μόνος που σκέφτεται έτσι.Επίσης δεν διαφωνούμε.

ξαναδιαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τι εγραψα.

Το διάβασα και θα έλεγα ακριβώς το ίδιο.

Ξαναδιάβασε την απάντηση μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ας μη παίζουμε με τις λέξεις φίλε, μεγάλα παιδιά είμαστε.

Εξάλλου νομίζω καταλάβατε και οι 2 τι ήθελε να πει ο φίλος LK (που ξεκίνησε η κουβέντα) και σίγουρα δεν είναι ο μόνος που σκέφτεται έτσι.Επίσης δεν διαφωνούμε.

 

Δεν καταλαβαίνω το ύφος σου.

Το "δεν είναι φθηνή" ειναι ένα σκαλοπάτι πιο κάτω του "είναι ακριβή". Έχει διαφορά και επέλεξα πολύ προσεκτικά τις λέξεις.

Φυσικά και καταλαβαίνω τι λέει ο LK και δεν συμφωνώ αλλά ούτε μου αρέσει και σαν στάση ζωής.

 

Λάκη, την κουβέντα σου έχουμε ρε 'συ ;D

Ήταν που λες ένα μαγαζί που έκανε σουβλάκι και μπιφτέκι και λουκάνικο (πείνασα). Τα έκανε πολύ ωραία, ήταν λίγο τσιμπημένα στην τιμή και αρκετοί ορκίζονταν στο όνομά του.

Έρχεται που λες ένας περίεργος και λέει

- Εγώ θέλω να κάνετε μόνο σουβλάκι και να το ακριβύνετε.

- Γιατί; ρωτάει ο μαγαζάτορας.

- Γιατί μου αρέσει η συνέπεια σε μια εταρεία, να ξέρει σε ποιούς απευθύνεται.

- Εεεεεε.

;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω το ύφος σου.

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;

Το "δεν είναι φθηνή" ειναι ένα σκαλοπάτι πιο κάτω του "είναι ακριβή". Έχει διαφορά και επέλεξα πολύ προσεκτικά τις λέξεις.

Μία 'ακριβή' επίσης δεν είναι φθηνή.Δε θα τη πάμε όμως έτσι τη κουβέντα.Δεν έχει να κάνει με το παιχνίδι επιλογής των λέξεων.Το είπα και παραπάνω.Το νόημα πρέπει να πιάσουμε.

Μια εταιρία που βγάζει και φθηνά μοντέλα αλλά και πολλά ακριβά-πανάκριβα δεν την λες φθηνή.

Όσο για τις τιμές του thomann λοιπόν πχ που ανέφερες δες ξανά.

Υπάρχουν 95 gibson (συμπεριλαμβανομένου και των 990ευρώ) κάτω απο χιλιάρικο και 430 που ξεκινούν απο 1.000 και φτάνουν έως 21.222ευρώ.

Αν λοιπόν τώρα εσύ σκέφτεσαι οτι πχ ''θα πάρω μία μεσαίας τιμής κιθάρα''=1 gibson, τότε απλά δεν χρειάζεται να συζητήσουμε κάτι άλλο γιατί δε θα καταλήξει πουθενά η κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για τιμές που αναφέρεις δεν νομίζω οτι κολλάει και πολύ.Άλλες εποχές,άλλα νομίσματα,άλλες αξίες κτλ.

 

Kι όμως, εδώ κάνεις λάθος.

 

390 bucks (δλδ. $) το 1959 αντιστοιχούν σε σημερινά 3190 $ (πάνω - κάτω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;

 

Γιατί γίνεσαι επιθετικός χωρίς λόγο.

 

Αν λοιπόν τώρα εσύ σκέφτεσαι οτι πχ ''θα πάρω μία μεσαίας τιμής κιθάρα''=1 gibson, τότε απλά δεν χρειάζεται να συζητήσουμε κάτι άλλο γιατί δε θα καταλήξει πουθενά η κουβέντα.

 

Δεν είπα πουθενά ότι οι gibson είναι μεσαίας τιμής όργανα. Είπα, προφανέστατα, ότι κυμαίνονται από πάνω του μέσου όρου εώς πολύ πάνω του μέσου όρου. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και απλησίαστες, δεν είναι δηλαδή σκέτο πολύ πάνω του μέσου όρου.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για τιμές που αναφέρεις δεν νομίζω οτι κολλάει και πολύ.Άλλες εποχές,άλλα νομίσματα,άλλες αξίες κτλ.

 

φυσικα και κολαει οπως λεει και ο Nick Is αλλα μια και εισαι αμετακινητος απο τη γνωμη σου οτι και να σου πω αποκλειεται να σε πεισει. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί γίνεσαι επιθετικός χωρίς λόγο.

??? ??? ??? Δεν είμαι επιθετικός!  ;D ;D ;D ;D Ειλικρινά!

Ίσως επειδή γράφω στα γρήγορα τα post γιατί είμαι στη δουλειά να φαίνονται κάπως.

Sorry αν σε πρόσβαλα κάπου άθελά μου.

Δεν είπα πουθενά ότι οι gibson είναι μεσαίας τιμής όργανα. Είπα, προφανέστατα, ότι κυμαίνονται από πάνω του μέσου όρου εώς πολύ πάνω του μέσου όρου. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και απλησίαστες, δεν είναι δηλαδή σκέτο πολύ πάνω του μέσου όρου.

Ούτε εδώ διαφωνούμε.Νομίζω οτι αυτό γίνεται πλέον απο όλες τις εταιρίες, κυρίως τις σημερινές ημέρες.Προσωπικά δε με απασχολεί ιδιαίτερα απο τη στιγμή που δε θα υποβιβαστούν με οποιοδήποτε τρόπο τα 'καλά' μοντέλα.Αφού πουλάνε τα ακριβά καλώς τα έχουν και τα φθηνά επίσης το ίδιο.

Kι όμως, εδώ κάνεις λάθος.

 

390 bucks (δλδ. $) το 1959 αντιστοιχούν σε σημερινά 3190 $ (πάνω - κάτω).

Άρα που κάνω λάθος;

Πάντα έβγαζε πανάκριβα όργανα.

That's my point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και κολαει οπως λεει και ο Nick Is αλλα μια και εισαι αμετακινητος απο τη γνωμη σου οτι και να σου πω αποκλειεται να σε πεισει. ;)

Αν κάνεις συζήτηση με σκοπό να μετακινήσει κάποιος την άποψή του τότε όντως...δε θα με πείσεις  ;D  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα που κάνω λάθος;

Πάντα έβγαζε πανάκριβα όργανα.

 

ειδες που ΔΕΝ διαβασες προσεκτικα αυτα που εγραψα?

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδες που ΔΕΝ διαβασες προσεκτικα αυτα που εγραψα?

 

;D

Εννοείς κάτι διαφορετικό απο αυτό;  

αλλα εβγαζε και τη Jr. που εκανε 4-5 φορες λιγοτερα) (η Custom εκανε το 1957 $390 και η Jr. $90)

Είδες τα νούμερα που έγραψα παραπάνω;

Και παλαιότερα το ίδιο συνέβαινε με μικρότερους ποσοστιαίους αριθμούς.

Αν τώρα συνεχίζεις να πιστεύεις οτι...

Υπαρχουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ περισσοτερες φτηνες vintage Gibson απο οτι ακριβες.Το backbone της παραγωγης της Gibson ηταν ΠΑΝΤΑ οι φθηνοτερες κιθαρες

και εν ολίγοις χαρακτήριζες την gibson σαν μία σχετικά φθηνή εταιρία, πάω πάσο...σέβομαι την άποψή σου και...συμφωνούμε οτι διαφωνούμε  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου