Προς το περιεχόμενο

Gibson αύξηση τιμών από 2015;


nick_ls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εν ολίγοις χαρακτήριζες την gibson σαν μία σχετικά φθηνή εταιρία,

 

ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ΙΔΙΟ φθηνη με τους ανταγωνιστες της που ειναι.....ΕΝΑΣ...η Fender.....

 

Εχει απο ΠΟΛΥ ακριβες μεχρι ΠΟΛΥ φθηνες κιθαρες (απο Gibson Custom Shop που κανουν 10 χιλιαρικα μεχρι Epiphone που κανουν 200 ευρω) οπως ακριβως εχει και η Fender.

 

Θα ελεγα μαλιστα οτι ειναι ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ απο τη Fender μια και προσφερει ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ κιθαρες γυρω στα $500 κατι που η Fender δεν προσφερει.

 

Αρα οπως και η Fender ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ με βαση τις ΤΙΜΕΣ της μια και ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΟΡΓΑΝΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΙΜΗΣ (οπως π.χ. παραγει αυτοκινητα η Ferrari....για αυτο και ειναι ατυχες το παραδειγμα αυτο) 

 

Αρα ΠΟΥ ειναι το προβλημα δεν μπορω να καταλαβω.... ???

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αρα ΠΟΥ ειναι το προβλημα δεν μπορω να καταλαβω.... ???

 

Φαντάζομαι οτι στις Gibson δεν συμπεριλαμβάνουμε (στην παρούσα συζήτηση) τις Epiphone.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι οτι στις Gibson δεν συμπεριλαμβάνουμε (στην παρούσα συζήτηση) τις Epiphone.

 

Πολυ κακως... ;)

 

Επισης ΝΑΙ παραγει ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ....σχεδον ΤΖΑΜΠΑ θα ελεγα

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_midtown_custom_vsb.htm  

 

οποτε και στο value for money τα παει πολυ καλα.

 

δες τι επαιρνε καποιος με 550 ευρω πριν 2 χρονια

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ΠΟΥ ειναι το προβλημα δεν μπορω να καταλαβω.... Huh?

Προφανώς πουθενά.

Απλά εγώ πιστεύω οτι μια εταιρία φθηνή είναι πχ η samick όχι η fender/gibson.

Φθηνά και ακριβά όργανα μπορείς να βρεις και αλλού (και custom shop και τα πάντα).Οι ποσότητες όμως είναι που αλλάζουν καθώς και τα μοντέλα που εδραίωσαν την κάθε εταιρία.

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω πιο απλά.  ;D  

P.s. προσωπικά δεν συμπεριλάμβανα στο σκεπτικό μου τις epiphone.

ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ΙΔΙΟ φθηνη με τους ανταγωνιστες της που ειναι.....ΕΝΑΣ...η Fender.....

Δε πρόκειται να ανοίξουμε τέτοια κουβέντα συνονόματε Νικόλα  ;D  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα (για μενα) δεν ειναι γιατι κανει η LPJ 600 ευρω αλλα γιατι κανει μια Standard 1600+ ευρω? Τι παραπανω εχει, εκτος απο το binding και το glossy finish, που να δικαιολογει 1000+ ευρω διαφορα? Αντε να εχει και κανενα push pull ποτενσιομετρο, που σιγα τα αυγα δηλαδη! Γιατι τοση σνομπαρια σε μια κιθαρα που, κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον, δεν εχει κατι φαινομενικα να ζηλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα (για μενα) δεν ειναι γιατι κανει η LPJ 600 ευρω αλλα γιατι κανει μια Standard 1600+ ευρω? Τι παραπανω εχει, εκτος απο το binding και το glossy finish, που να δικαιολογει 1000+ ευρω διαφορα? Αντε να εχει και κανενα push pull ποτενσιομετρο, που σιγα τα αυγα δηλαδη! Γιατι τοση σνομπαρια σε μια κιθαρα που, κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον, δεν εχει κατι φαινομενικα να ζηλεψει?

 

 

Έχει 1600 γιατί αν είχε 800 δε θα έπαιρνε κανείς την LPJ και θα έπρεπε να μειώσει την τιμή της πχ στα 400, οπότε μάνι μάνι έχασε τα μισά της έσοδα ΑΠΟ ΟΛΕΣ τις πωλήσεις.

 

Όσο υπάρχουν κιθαρίστες που ενδιαφέρονται για les paul, και είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν καλά λεφτά, η Gibson θα βγάζει ακριβά μοντέλα. Όσο ακριβά την παίρνει. Εσύ δηλαδή αν βρεθεί π.χ. αφεντικό να σε πληρώσει τα διπλά θα πεις όχι θέλω τα μισά για να μην τον εκμεταλλευθείς;  ;D  ;D ;D Μην μπαίνεις στο τρυπάκι για το τι αξίζει, κανέναν δε νοιάζει αυτό, μόνο αν πουλάει μετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ειναι μαρκετινγκ.

Καποια highlights που θα ηθελα οποιος ξερει καλυτερα να παραθεσει:

 

1. Απο τις χιλιαδες ακριβες κιθαρες που πωλουν στην gibson, ποσο το ποσοστο αυτων που απλα τα εχουν, τα σκανε και παιζουν κυριως στο σπιτι, αντε και σε κανενα liveακι της γειτονιας;

Δηλ, το ζεστο χρημα βγαινει τελικα απο τους  φραγκατους/μουσικους/επαγγλματιες που θα κανουν αποσβεση

Ή

Στο λαικο κοσμο που ειναι του στυλ "θελω να γινω Bonamassa στη θεση του bonamassa?"κτλ

 

Γιατι ετσι γινεται και στο κοσμο των home στουντιο. "Ειναι πολλα τα λεφτα αρη απο τον κοσμο που θελει να φτιαξει το Abbey στο σπιτι του"

 

 

2. Αν ισχυει το θεμα της αρπαχτης, το κοβω λιγο απιθανο. Τοσες δεκαετιες...μεγαλη αφελεια απο τετοια εταιρια

 

3. Δυστυχως ή ευτυχως οι κιθαρες εγιναν σαν τα κινητα: "βγαζουμε καινουργια πραγματα πανω τους απλα γιατι πρεπει αυτο να κανουμε"

 

4. Απλα, αλλαξε ο CEO και πρεπει να παιξει μπαλα!!!!

 

Χαχα!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@theoctapus

 

Δεν θα επιχειρηματολογήσω για το παράδειγμα με την Gibson γιατί μπορεί να είναι και άστοχο, όπως λες (και όπως είπα δεν ήταν τόσο η Gibson που είχα στο μυαλό μου, απλά στάθηκε  αφορμή, αν και τη θεωρώ κατ’ αρχην ακριβή).

 

Για έμενα η «συνέπεια» σε μια εταιρεία, δεν σημαίνει ελιτισμός (όχί ότι έχω τίποτα με τον ελιτισμό), αλλά αν το θες αυτό το «ξέρω που θέλω να απευθύνομαι , και δεν γίνεται να τους έχω όλους», μου κάνει πιο στα μέτρα μου. Πιο ειλικρινές.

 

Δεν έχω κανένα θέμα με τις «ακριβές» εταιρείες.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις «φθηνές».

 

Δεν μου αρέσει (προσωπικά γούστα σε θέμα μαρκετινγκ ), το λίγο από όλα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου