Προς το περιεχόμενο

Gibson αύξηση τιμών από 2015;


nick_ls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω ότι με αυτήν την κίνηση τραβάει τον αναποφάσιστο αγοραστή ο οποίος αμφιταλαντευονταν μεταξύ κάποιον εταιρειών για αγορά κιθάρας, π.χ. Fender, Gibson ,PRS, (τυχαία τα ονόματα).

Κανει λοιπόν τον αγοραστή να κινηθεί προς την Gibson, του δίνει το ¨κίνητρο¨να αγοράσει τώρα μια κιθάρα που σε λίγο καιρό θα ειναι πιο ακριβή, άρα θα εχει και μεγαλύτερη αξία μεταπώλησης.

Ξεπουλάει έτσι πιο γρήγορα τα μοντέλα της αγοράς και ξεσκαρταρει και το στοκ...

Απλά μια σκέψη, μην με κρίνεις λάθος....

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν σιχαίνομαι κάτι είναι οι φθηνές σείρες από ακριβά brands....αυτό το "δώσε και μένα μπάρμπα" .

 

Αυτό το σχόλιο δεν μου άρεσε γιατί υπονοεί έναν σνομπισμό και μια ροπή πρός τον ελιτισμό. Δεν καταλαβαίνω, αν η χ εταιρία αποφασίσει να φτιάξει ένα προιόν πιο προσιτό οικονομικά που ακριβώς είναι το πρόβλημα; Θα μειωθεί η ποιότητα των υπόλοιπων high-end προιόντων; Δεν νομίζω. Θα είναι η φτηνή σειρά κακής ποιότητας; Μπορεί αλλά αυτό τελικά είναι πρόβλημα αυτών που θα αγοράσουν και μόνο. Θα χαλάσει το image της εταιρίας; Χλωμό αλλά ακόμα και έτσι να είναι πάλι ποιό είναι το πρόβλημα. Θέλουμε να ψωνίζουμε από "άσπιλες" εταιρίες της "υψηλής κοινωνίας"; Πραγματικά δεν μπορώ να δώ κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα με χειροπιαστές συνέπειες. Ελπίζω το θέμα να μην είναι ότι πλέον δεν μπορούμε να το παίζουμε πρώτες μούρες γιατί τώρα έχει και το κάθε φτωχαδάκι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό το σχόλιο δεν μου άρεσε γιατί υπονοεί έναν σνομπισμό και μια ροπή πρός τον ελιτισμό. Δεν καταλαβαίνω, αν η χ εταιρία αποφασίσει να φτιάξει ένα προιόν πιο προσιτό οικονομικά που ακριβώς είναι το πρόβλημα; Θα μειωθεί η ποιότητα των υπόλοιπων high-end προιόντων; Δεν νομίζω. Θα είναι η φτηνή σειρά κακής ποιότητας; Μπορεί αλλά αυτό τελικά είναι πρόβλημα αυτών που θα αγοράσουν και μόνο. Θα χαλάσει το image της εταιρίας; Χλωμό αλλά ακόμα και έτσι να είναι πάλι ποιό είναι το πρόβλημα. Θέλουμε να ψωνίζουμε από "άσπιλες" εταιρίες της "υψηλής κοινωνίας"; Πραγματικά δεν μπορώ να δώ κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα με χειροπιαστές συνέπειες. Ελπίζω το θέμα να μην είναι ότι πλέον δεν μπορούμε να το παίζουμε πρώτες μούρες γιατί τώρα έχει και το κάθε φτωχαδάκι.

 

Να σου πώ, πιο πολύ είχα στο μυαλό μου το emporio armani παρά τις Gibson.  ;D ;D

 

Ferrari ας πούμε, ούτε έχω, ούτε με ενδιαφέρει να πάρω (και να χα τα λεφτά).

Δεν θα μου άρεζε να δώ όμως Ferrari 1000 κ.εκ. , sedan  ;D.

Μου αρέσει η συνέπεια σε μια εταρεία, να ξέρει σε ποιούς απευθύνεται.

(όλους ΔΕΝ μπορείς να τους έχεις)

 

Και το αντίστροφο.

Ούτε θα μου άρεζε να βγάλει ακριβή σειρά μια "φθηνή" εταιρεία....π.χ H&M deluxe.  ;D

 

Υ.Γ. Και όλα αυτά υπό το πρίσμα (και) του marketing.

 

Edit:

 

Να επεκτείνω και τη σκέψη μου.

Ήταν ένα μαγαζί που έκανε ΜΟΝΟ σουβλάκι (καλαμάκι για τους εξ Αθηνών  :P ;D).

Έκανε καλό. Πολύ καλό.

 

Σε κάποια φάση έβαλε και μπιφτέκι.

Λίγο πιο μετά.....να σου και το λουκάνικο.

Μετά ήρθε και ο γύρος (πίττα από όλα χωρίς κρεμμύδι)….και έγινε σαν όλα τα άλλα.

 

Μπορεί να αύξησε τα κέρδη του; Μπορεί.

 

Εγώ απλά λέω τι μου αρέσει και τι όχι.  ;D

 

 

Μου αρέσει η "παράδοση" σε μια εταιρεία (ό,τι και να ναι).

Θα έπαιρνα βαλίτσα από την Globe-Trotter, αλλά σίγουρα δεν θα έπαιρνα ομπρέλα από αυτούς.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε είσαι εκτός θέματος αφού η Gibson ποτέ δεν είχε αποκλειστικά πολύ ακριβά μοντέλα (Από 544 στον Θωμά). Σίγουρα δεν είχε και φτηνιάρικα αλλα δεν τις λες και απλησίαστες.

Επίσης το παράδειγμα με την Ferrari είναι υπερβολικό. Σαν να λέμε ότι η Gibson θα δίνει κιθάρες στα Lidl.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Gibson ποτέ δεν είχε αποκλειστικά πολύ ακριβά μοντέλα (Από 544 στον Θωμά).

Αυτό είναι τα τελευταία χρόνια.Παλιά δεν υπήρχαν τόσο φθηνές gibson και ο μέσος όρος τους έπαιζε 3-4 φορές υψηλότερα...δεν τις λες και φθηνές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι τα τελευταία χρόνια.Παλιά δεν υπήρχαν τόσο φθηνές gibson και ο μέσος όρος τους έπαιζε 3-4 φορές υψηλότερα...δεν τις λες και φθηνές.

 

Πόσο παλιά; Όχι φθηνές δεν είναι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε είσαι εκτός θέματος αφού η Gibson ποτέ δεν είχε αποκλειστικά πολύ ακριβά μοντέλα (Από 544 στον Θωμά)

 

+1000

 

Kαι αυτο συνεβαινε σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ιστορια της ,παντα μαζι με τα ακριβα μοντελλα της εβγαζε και φθηνα (εβγαζε ας πουμε στα 50s την Custom αλλα εβγαζε και τη Jr. που εκανε 4-5 φορες λιγοτερα) (η Custom εκανε το 1957 $390 και η Jr. $90)

 

Η παρεξηγηση ειναι οτι ο πολυς ο κοσμος ξερει μονο 2 μοντελλα απο τη Gibson ,τη Les Paul & (αν ειναι....πολυ γνωστης  ;D) την 335.... οι οποιες παντα ηταν αρκετα ακριβες και ετσι νομιζει οτι ολες οι Gibson ειναι ακριβες....  

 

Παλιά δεν υπήρχαν τόσο φθηνές gibson

 

φυσικα και υπηρχαν οπως εξηγησα και παραπανω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για τα γνωστά μοντέλα (sg.lp), που οι τιμές που έχουν τώρα δεν υπήρχαν παλιότερα.

Τουλάχιστον όχι σε τόσο ποσότητα οπως τώρα με τις lpj σειρές κτλ.

Και φυσικά και ο γνώστης και ο 'μη γνώστης' όταν άκουγε gibson αυτά τα μοντέλα του έρχονταν στο μυαλό.Τώρα για τιμές που αναφέρεις δεν νομίζω οτι κολλάει και πολύ.Άλλες εποχές,άλλα νομίσματα,άλλες αξίες κτλ.

Επίσης δε χρειάζεται να μη βγάζει καθόλου φθηνά μοντέλα για να την πεις ακριβή εταιρία, και η gibson οπως και να το κάνουμε δεν είναι φθηνή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και να το κάνουμε δεν είναι φθηνή.

 

Υπάρχει διαφορά όμως μεταξύ του δεν είναι φθηνή και του είναι ακριβή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για τα γνωστά μοντέλα (sg.lp), που οι τιμές που έχουν τώρα δεν υπήρχαν παλιότερα.

Τουλάχιστον όχι σε τόσο ποσότητα οπως τώρα με τις lpj σειρές κτλ.

Και φυσικά και ο γνώστης και ο 'μη γνώστης' όταν άκουγε gibson αυτά τα μοντέλα του έρχονταν στο μυαλό.

Δεν χρειάζεται να μη βγάζει καθόλου φθηνά μοντέλα για να την πεις ακριβή εταιρία, και η gibson οπως και να το κάνουμε δεν είναι φθηνή.

 

 

ξαναδιαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τι εγραψα.

 

 

Μιλάμε για τα γνωστά μοντέλα (sg.lp), που οι τιμές που έχουν τώρα δεν υπήρχαν παλιότερα.

 

φυσικα και υπηρχαν

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Gibson_SG_Special

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Gibson_Les_Paul_Special

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Gibson_Les_Paul_Junior

 

Τουλάχιστον όχι σε τόσο ποσότητα

 

Υπαρχουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ περισσοτερες φτηνες vintage Gibson απο οτι ακριβες.Το backbone της παραγωγης της Gibson ηταν ΠΑΝΤΑ οι φθηνοτερες κιθαρες (για αυτο αλλωστε υπαρχουν τοσο ΛΙΓΕΣ vintage Les Paul πριν το 1960)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου