Προς το περιεχόμενο

Φτιάχνοντας ήχο στον ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το έκανα αυτό που λες και το αποτέλεσμα ήταν ότι face to face ακουγόταν λες και υπηρχε ένα μλπέξιμο συχνοτήτων το οποίο μόλις απομακρυνόμουν ή άλλαζα γωνία με τα ηχεία καθάριζε.Τώρα δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την ικανότητα των ηχείων να αποδίδει τις συχνότητες σωστά.Πάντως υπογωνία τα πράματα είναι πολύ καλύτερα.

 

Έτσι που ακούω την κατάσταση μου φαίνεται ότι έχει να κάνει με την ένταση που παίζεις σε πρώτη φάση. Παίζεις δυνατά; Αν ναι δοκίμασε να χαμηλώσεις λίγο για να μην πολύ πιέζονται τα αυτιά σου όταν είσαι κοντά και να βγαίνει η λασπίλα. Ακόμα μίπως έχεις τιγκάρει τα μπάσα; Γενικώς από απόσταση αυτά που εξασθενούν είναι η ακουστότητα(τι ακουστική εντύπωση έντασης δίνει στα αυτιά) του ενισχυτή και οι χαμηλές συχνότητες.

Ακόμα όταν λές κοντά άν το κέντρο του κώνου του μεγαφώνου του ενισχυτή δεν στοχεύει στα αυτιά σου (συβμαίνει όταν ο ενισχ. είναι στο πάτωμα και ο κιθαρίστας όρθιος) δέν φτάνει ότι βγάζει ο ενισχ. στα αυτιά σου με αποτέλεσμα να ακούγεται θολά. Δοκίμασε τέτοια κλίση στον ενισχυτή ώστε η ευθεία κάθετα στην μπροστινή επιφάνεια να βρίσκει τ'αυτιά σου. Για το λόγο αυτό βολεύει πολύ μια βάση ενισχυτή. Εγώ βρήκα την υγειά μου έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι σε κάθε σημείο του δωματίου ακούω και διαφορετικό ήχο (όταν παίζω δυνατά...) Μάλλον θα έχει να κάνει με την ακουστική του χώρου και τις ανταλακλάσεις στους τοίχους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στασιμα κυματα απο τα μπασα ειναι συνηθως αυτο . εγω στο δωματιο μου σε καθε βημα ακουω και αλλα μπασα.... 8O . φυσικα υπαρχει αλλαγη και στις αλλες συχνοτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ janick Στο πλαι λογικα θα ακους ποιο εντονα και σφιχτα μπασα εεε?

θα συμφωνησω και γω με SF πως ηχο πρεπει να φτιαχνεις καθισμενος ακριβως μπορστα απο την καμπινα, καταλαβαινεις καλυτερα τι μπορει να κανει ο ενισχυτης σου ιδιαιτερα στο θεμα του eq.

καλη πατεντα που εχω εφαρμοσει τωρα τελευταια, ειναι μια καμπινα στο υψος του κεφαλιου σου, για να ακους ακριβως τι παιζεις, και μια κατω και σε ψιλογωνια για να παιρνεις τον ογκο και τα εντονα σφιχτα μπασα :twisted: :twisted: :D :D :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ janick Στο πλαι λογικα θα ακους ποιο εντονα και σφιχτα μπασα εεε?

θα συμφωνησω και γω με SF πως ηχο πρεπει να φτιαχνεις καθισμενος ακριβως μπορστα απο την καμπινα' date=' καταλαβαινεις καλυτερα τι μπορει να κανει ο ενισχυτης σου ιδιαιτερα στο θεμα του eq.

καλη πατεντα που εχω εφαρμοσει τωρα τελευταια, ειναι μια καμπινα στο υψος του κεφαλιου σου, για να ακους ακριβως τι παιζεις, και μια κατω και σε ψιλογωνια για να παιρνεις τον ογκο και τα εντονα σφιχτα μπασα :twisted: :twisted: :D :D :wink:[/quote']

 

Ναι όντως στο πλάι συμβαίνει αυτό που λες με τα μπάσα.Τώρα το θέμα είναι ότι στο σπίτι άντε φτιάχνω έναν ήχο γνα να παίξω δεν καίγομαι στο θέμα έντασης.Όταν όμως πάω για live αναγκαστικά θα τον ανοίξω.Εκεί τι γίνεται;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι που ακούω την κατάσταση μου φαίνεται ότι έχει να κάνει με την ένταση που παίζεις σε πρώτη φάση. Παίζεις δυνατά; Αν ναι δοκίμασε να χαμηλώσεις λίγο για να μην πολύ πιέζονται τα αυτιά σου όταν είσαι κοντά και να βγαίνει η λασπίλα.

 

Φίλε Kaefros νομίζω οτι τα έχεις μπλέξει λίγο.......

 

Ο λόγος συνεχίζεται παρακάτω.

 

Ακόμα μίπως έχεις τιγκάρει τα μπάσα; Γενικώς από απόσταση αυτά που εξασθενούν είναι η ακουστότητα(τι ακουστική εντύπωση έντασης δίνει στα αυτιά) του ενισχυτή και οι χαμηλές συχνότητες.

 

Εδώ.... όχι. Σε αυτό που λες η απάντησή μου ειναι οχι. Δεν γίνονται έτσι τα πράγματα. Δεν υπάρχει κανείς που να πιέζει τα αυτιά κανενός και η ακουστότητα δεν είναι άμμεσα μετρήσημο μέγεθος, αν και έχει μονάδες.

 

Όσο για τον ενισχυτή,.....

 

Ρε παίδες... όταν λέμε κοντά για ένα 15 ενισχυτή εννοούμε γύρω στους 10 πόντους. Σε έναν 100 δεν είναι εκεί το κοντά του, αδόκιμοι όροι αλλά κάπως έτσι είναι απλά απλά.......

 

Προσωπική μου γνώμη είναι από την στιμή που ο ενισχυτής είναι μικρός και μπορεί να κάτσει μόνος του σε ανάκλιση να γίνει έτσι. Αν αυτό δεν ισχύει τότε ναι χρειάζεται ανύψωση για να φτάσει στο επίπεδο του αυτιού σας.

 

Και αν μπορείτε να παίζεται σε μία ένταση.... ειδικά όταν είστε στο σπίτι και ψάχνετε τον ήχο σας. Η ακουστότητα που λαθεμένα χρησιμοποίησε ο χρήστης κάεφρος όντως αλλάζει. Αλλά όχι με την απόσταση. Και όχι έτσι απλά αλλάζει... τεσπα .. είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 15 και το 100 είναι watt?Για γίνει λίγο πιο ξεκάθαρος αν θες :wink:

 

Σε Watt αναφερόμουνα..

 

Αλλά δεν είναι ούτε καν ενδεικτικές τιμές αυτές που παράθεσα...

 

Την αναλογία ήθελα να τονίσω.

 

Σαφώς και η προτιμιτέα απόσταση διαφέρει ανάλογα με τις γύρω συνθήκες.

 

Βέβαια υπάρχει μια ιδανική απόσταση που δεν είναι δύσκολο να βρεθέι αλλά χρειάζονται οι ακριβείς διαστάσεις του διαφράγματος του ηχείου και της καμπίνας που το "φιλοξενεί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου