Προς το περιεχόμενο

Hal Blaine


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και άνοιξε διπλανό θρεντ για την Carol Kaye, θα ήταν κρίμα κι άδικο να μην αφιερώσουμε και ένα στο άλλο τέρας του rhythm section των Wrecking Crew (γκουγκλ δεμ!).

 

Ladies & Germs, Hal Blaine (γκουγκλ χιμ!) :

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=hlSbSKNk9f0

 

 

Το monster set (γκουγκλ ιτ!) του τέρατος:

 

Drumset.jpg

 

 

Το monster set σε δράση:

 

 

 

Ο Bruce Gary, o (εκπληκτικός) ντράμερ των Knack είχε πει ότι απογοητεύτηκε όταν διαπίστωσε ότι 10 από τους αγαπημένους του ντράμερς ήταν ο Hal Blaine. 'Nuff said…

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μορφή κι αυτός, αλλά τελικά όλοι αυτοί οι παλιοί ήταν λίγο σαν τους ψαράδες....

λέγανε πολλές ιστορίες.

Πχ η Carol τα έχει βάλει μαζί του για τη χρηση του ονόματος Wrecking crew και ακριβώς τον ρόλο του και τη σύνθεσή του

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μωρέ μεγάλοι άνθρωποι είναι, θα γκρινιάξουν και λίγο.

 

Προσωπικά, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η μουσική που άφησαν πίσω τους.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα.

πάντως ειλικρινα θα ήθελα να ξέρω τι άποψη έχει ένας σημερινός νέος drummer πχ στα 20-30 για κάποιον σαν τον Hal....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ειλικρινα θα ήθελα να ξέρω τι άποψη έχει ένας σημερινός νέος drummer πχ στα 20-30 για κάποιον σαν τον Hal....

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, είμαι έξω από το age group που όρισες. :)

 

Καλά θα κάνει πάντως (ο νέος ντράμερ) να τον ακούσει πολύ μήπως και μάθει κάτι, και να αφήσει τις δικασιές και τις καφρίλες. ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, είμαι έξω από το age group που όρισες. :)

 

Καλά θα κάνει πάντως (ο νέος ντράμερ) να τον ακούσει πολύ μήπως και μάθει κάτι, και να αφήσει τις δικασιές και τις καφρίλες. ;D

Ημουν σίγουρος οτι ήσουν εκτός γκρουπ.  Άλλωστε για να αρχίσει κάποιος συζήτηση για τον Hal νομίζω πρέπει να ειναι άνω των 45 και να έχει πολλά χρόνια στην πιάτσα.

Πάντως οι δικασιες δεν βλάπτουν. ..πχ του Ginger μια χαρά ηταν. ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ μια χαρά είναι οι δίκασοι, και ο Ginger και ο Cozy Powell και ο Lars και όλοι οι σύγχρονοι, τύπου Κόλλιας και Derek Roddy που παίζουν 64α στα 1000 bpm. (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αντέχω τη μουσική τους...).

 

Υπερέβαλα, γιατί θεωρώ αδιανόητο ένας νέος ντράμερ να αγνοεί τον Hal Blaine (μεταξύ άλλων), που όπως και να το κάνουμε είναι ανάμεσα σε αυτούς που έβαλαν τις βάσεις του οργάνου, τουλάχιστον στην ποπ/ροκ εκδοχή του.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου