Προς το περιεχόμενο

Ήχοι Guitar Rig (software)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά εγώ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα ούτε όταν είχα την soundblaster audigy ούτε φυσικά τώρα που έχω την εκπληκτική από κάθε άποψη Edirol UA-25...

αρα ειναι θέμα ίσως καλωδίου, έλειψη καλής κάρτας ήχου ή ρυθμισής της; Ελειψή γνώσης? Οτι θες μπορεί να ειναι. Ακόμα και λαθος σε κάποια σύνδεση... Κρίμα πάντως γιατί ειναι πολύ γερό plugin..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εννοείται ότι δεν θα λυθεί εξολοκλήρου το πρόβλημα φίλε Μενέλαε, άλλωστε το αναφέρω και έγώ :wink: Απλά το είπα σαν μια πρώτη λύση

 

Τσέκαρε τους τελευταίους drivers της κάρτας και ότι τυχόν παρεμβάλλεται μεταξύ κιθάρας και κάρτας και ίσως να βρίσκεται εκεί το πρόβλημα.

Αν και κατα την προσωπική μου άποψη κατά 80% μάλλον φταίει η κάρτα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκατέστησα το Asio4All' date=' και το επέλεξα ως driver από το Amplitube, αλλά όταν συνέδεσα την κιθάρα το πισί κράσαρε άσχημα (ούτε reset δεν έπαιρνε, μόνο power off-on)

 

αυτό ενημερωτικά για όποιον τυχόν έχει κάρτα SoundBlaster PCI-128 και ΝΟΜΙΖΕΙ πως μπορεί να παίξει με τέτοια λογισμικά :([/quote']

 

Το Amplitube δε ξέρω. Καλύτερα να κοιτάξεις με ποια προγράμματα είναι συμβατό (δηλαδή μπορεί να λειτουργήσει μαζί τους), γιατί π.χ. ξέρω πως με το Adobe Audition δεν είναι, με απότέλεσμα όποτε πας να φορτώσεις το Amplitube στο Adobe Audition σβήνει αυτόματα το πρόγραμμα (Adobe). Αλλά θα μπορούσε να μην είναι συμβατή και η κάρτα (μιας και υποθέτω ότι είναι παλιά). Κάποιο φόρουμ θα υπάρχει και για το Amplitube (π.χ. στην έπίσημη σελίδα τους όπου μπορείς να ρωτήσεις για αυτά)

 

Edit: ¶λλωστε όπως έγραψε και ο girginarios σε ένα άλλο thread η κάρτα σου δεν υποστηρίζει asio drivers, που ίσως είναι αυτή η αιτία του κρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα με το λογισμικό, είδε το νέο driver, μου επέτρεψε να το επιλέξω, αλλά τι να το κάνεις όταν ολόκληρο το πισί παθαίνει εγκεφαλικό και έμφραγμα μαζί, όταν συνδέω την κιθάρα;

 

όποιος έχει την διάθεση ας γράψει τι κάρτα ΓΝΩΡΙΖΕΙ πως παίζει με ASIO4ALL ή ASIO γενικώτερα, ώστε να δω τι επιλογές έχω από κάρτες που ΟΝΤΩΣ θα κάνουν τη δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα με το λογισμικό' date=' είδε το νέο driver, μου επέτρεψε να το επιλέξω, αλλά τι να το κάνεις όταν ολόκληρο το πισί παθαίνει εγκεφαλικό και έμφραγμα μαζί, όταν συνδέω την κιθάρα;

 

όποιος έχει την διάθεση ας γράψει τι κάρτα ΓΝΩΡΙΖΕΙ πως παίζει με ASIO4ALL ή ASIO γενικώτερα, ώστε να δω τι επιλογές έχω από κάρτες που ΟΝΤΩΣ θα κάνουν τη δουλειά[/quote']

 

Δεν ξέρω και εγώ πολύ από αυτά.

Αλλά η κάρτα σου με τους Asio drivers παίζει; ¶κουσες καθόλου μουσική;

Επίσης το Amplitube δεν μπορείς να το λειτουργήσεις μόνο του. Πρέπει να είσαι μέσα σε κάποιο πρόγραμμα και από εκείνο το πρόγραμμα να το επιλέξεις σαν plug-in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω πώς μπορώ να πώ στην κάρτα να χρησιμοποιήσει τα ΑΣΙΟ όταν παίζω μουσική από την κάρτα

 

είμαι βέβαιος πως το ΑΜΠΛ παίζει και μόνο του χωρίς άλλο host λογισμικό, το έκανα πριν βάλω τα ΑΣΙΟ, αλλά ακουγόταν απαίσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω πώς μπορώ να πώ στην κάρτα να χρησιμοποιήσει τα ΑΣΙΟ όταν παίζω μουσική από την κάρτα

 

είμαι βέβαιος πως το ΑΜΠΛ παίζει και μόνο του χωρίς άλλο host λογισμικό' date=' το έκανα πριν βάλω τα ΑΣΙΟ, αλλά ακουγόταν απαίσια[/quote']

 

Για το τελευταίο δεν ξέρω γιατί και εγώ προσπάθησα να το παίξω μόνο του αλλά δεν έπαιζε. Και στο manual άμα διαβάσεις αυτό λέει, ότι μόνο μεσω ενός host προγράμματος.

 

Για να επιλέξεις τους asio drivers, μπες μέσα σε ένα πρόγραμμα όπως το Cubase ή όποιο άλλο χρησιμοποιείς, και σε κάποιο μενού θα υπάρχει η επιλογή Audio devices κάτι παραπλήσιο, πάντως να κοιτάξεις να αναφέρεται στο hardware δηλαδή στην κάρτα σου (δεν ξέρω τί γνωρίζεις γι αυτό σου τα γράφω έτσι). Από εκεί υπάρχει, σε όλα τα προγράμματα, η επιλογή του driver που θα χρησιμοποιήσεις. Επέλεξε το asio και δοκίμασε αν η κάρτα σου παίζει με asio drivers (μέσα απο εκείνο το πρόγραμμα. Δηλαδή άνοιξε κάποιο μουσικό αρχείο μέσα σε εκείνο το πρόγραμμα.)

Προτείνω αυτή τη λύση γιατί δεν ξέρω πως γίνεται από τα windows να επιλέξεις ποιον driver θες για την κάρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να σου βάλω screenshot με το amplitube-2 standalone?

 

το cubase δεν το έχω (ή τίποτε άλλο παρόμοιο), μεταξύ των ερασιτεχνών είμαι ερασιτέχνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθίστε μισό λεπτό γιατί μπερδεύτικα!!!Για το amplitube 2 μιλάμε τόση ώρα;

Καταρχάς πως συνδέεις την κιθάρα;Κατευθείαν στο line out της κάρτας;

Αν ναι τότε αυτό είναι λάθος καθώς όργανα όπως η κιθάρα και το μπάσο απαιτούν είτε σύνδεση μέσω όργανο-->di box-->είσοδος κάρτας είτε κάρτα με ειδική ΗιΖ (ή αλλιώς γνωστή ως instrument) είσοδo.

Εξάλλου το ίδιο το manual του amplitube 2 το αναφέρει ρητά ότι απαιτήται κάρτα με τέτοια είσοδο και φυσικά latency τουλάχιστον κάτω των 10ms για ικανοποιητικά αποτελέσματα! :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο line-in βέβαια, έτσι;

 

ναι ξέρω περί DI box, δεν έχω πάρει ακόμη, μάλλον θα πάρω ένα παθητικό φτηνό να δω τι γίνεται

 

όσο για latency θα αναγκαστώ να πάρω νέα κάρτα

 

ελπίζω να βρω μια που να υποστηρίζει ΑΣΙΟ κάτω από τα 50Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου