Προς το περιεχόμενο

προβλημα με cubase,καρτα ηχου κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάρτα την alesis io|2 usb και χρησιμοποιώ για ηχογρ'αφηση κλπ ξεχωριστό σκληρό που έχει μόνο windows cubase sx3 και plugins-ουτε αντιβιοτικά ουτε ιντερνετ disable εκτυπωτές και διαφορα άλλα..

Το πισι είναι athlon 3200  2 gb ram..

 

Ανοιγω λοιπον το κομματι που δουλευω και βλέπω οτι με ctrl-alt-delete η cpu performance ειναι πάντα από 96-99%....οk με αδειο το cubase,χωρις φορτωμενα plugins ειναι σε νορμαλ επιπεδα....Στο κομμάτι λοιπόν έχω 2 tracks guitar rig, ezdrummer,και ampeg για το μπασο....μετά από λίγες επεξεργασίες(eq,compress) η με το που βάλω ένα εξτρα κανάλι,κρασάρει..τα φτύνει τελείως...Είναι φυσιολογικό?τόσο μάπα είναι το pc και δεν τα "σηκώνει" αυτά?

 

Επίσης....με ανοιχτό το cubase αν πάω να ανοίξω κάποιο mp3 απο media player i winamp μου βγάζει error και δεν το παίζει(ενώ με κλειστό cubase,ola ok)κάτι βρωμάει με τους drivers μάλλον ε?(στο site δεν έχουν βγάλει ενημέρωση)

 

Γενικά υποψιάζομαι οτι κάτι δεν κάνω καλά στις ρυθμίσεις τιυ cubase με τα buffers κι αυτά,υπάρχει κάποιος οδηγός ασ πούμε που να σου λέει πως τα ρυθμίζεις?

 

ενι χελπ ιζ γουελκαμ :) ::)

 

ξεχασα να πω,οτι πάντα υπηρχε το πρόβλημα-δεν προέκυψε κάτι...(την κάρτα την έχω απο το καλοκαίρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Η performance φαίνεται σωστή, ειδικά το ampeg είναι πολύ ζόρικο.

Αν έχεις βάλει και πολλά πράγματα στο guitar rig το ίδιο, τσέκαρε εάν έχεις πατημένο και το HQ sto G-Rig που τρώει την διπλάσια CPU.

O athlon είναι μονός επεξεργαστής σωστά?

Μήπως να τον άλλαζες.

 

Για να λύσεις προβλήματα,

 

Αυξάνεις το Latency, κατεβαίνει CPU, βάλε κάτι πάνω απο 10ms, αν είναι με buffer βάλε τον μεγαλύτερο και άρχισε να κατεβαίνεις μέχρι να βρείς μια ρύθμιση που να σου κάνει.

 

Κάνε κάνα FREEZE ειδικά στο ampeg

 

Δες και εδώ,

http://www.musicxp.net/index.php

http://www.soundonsound.com/sos/sep06/articles/pcmusician_0906.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου