Προς το περιεχόμενο

Αγορά λάπτοπ για live performance (απαιτητικά VSTs)


Satori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμ πες μας απλα οτι "ολοι οι πληκτραδες φιλοι μου ειναι σκυλαδες" να καταλαβουμε. laugh4.gif

Αφηστε το παιδι να παρει ενα workstation να κανει τη δουλεια του χωρις τρεξιμο και να το ευχαριστηθει, αργοτερα μπορει να προσθεσει κι ενα laptop. 8)

 

Ε, αυτό δεν είπα;

Πάντως, με το "σκυλάδες" τους αδίκησες.

Ποιοι άλλοι πληκτράδες δηλαδή, κάνουν συχνά live εμφανίσεις;

;D ;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, με το "σκυλάδες" τους αδίκησες.

Ποιοι άλλοι πληκτράδες δηλαδή, κάνουν συχνά live εμφανίσεις;

Ελα ντε...Ετσι που παμε παντως, σε λιγο ουτε αυτοι θα κανουν live.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά πρέπει να σας ευχαριστήσω όλους και πάλι. Δεν περίμενα να πάρει τέτοια έκταση η συζήτηση. trolley συγγνώμη αν ήμουν λίγο απότομος στην αρχή, κακώς δεν είχα διευκρινίσει το budget και σοκαρίστηκα  :P

 

Μιας και έχουμε φτάσει τις 7 σελίδες, ας πω τι σκοπό έχω ακριβώς, κι αν κάποιος θέλει να προσθέσει κάτι, είναι ευπρόσδεκτος! Ήδη έχω μάθει πολλά από αυτό το thread!

 

Παίζω σε μια progressive rock/metal μπάντα. Τα live δε θα κρατάνε πάνω από 2 ώρες, με 10-15 κομμάτια το πολύ. (Άντε 3 ώρες στην καλύτερη περίπτωση στο Wembley σε λίγα χρόνια).

 

To midi controller/λάπτοπ σκοπεύω να το έχω σαν δευτερεύον όργανο, μιας και το μουσειακό Korg Trinity μου κρατάει σχετικά καλά. Το λάπτοπ το χρειάζομαι ουσιαστικά για το πιάνο του, κάποιους άλλους ψαγμένους ήχους που δεν καλύπτει το Trinity, κάποια background textures για ατμόσφαιρα, loops ή και samples.

 

Δεν νομίζω να έχω 6 κανάλια του Omnisphere ανοιχτά. Αλλά ένα ανοιχτό galaxy piano και 2 κανάλια omnisphere είναι κάτι που θα με βόλευε πολύ για κάθε κομμάτι.

 

Οπότε ζητούμενο για μένα είναι, κατά τη διάρκεια του κομματιού να προλαβαίνω να αλλάζω ήχο στο midi controller, από το ένα μέτρο στο άλλο σε μια στιγμή που μπορεί να κρατάει και μόνο ένα όγδοο που λέει ο λόγος.

 

Κατά δεύτερον, επειδή θα χρησιμοποιώ διαφορετικό αρχείο για κάθε κομμάτι αφού θα χρειάζονται άλλοι ήχοι, καλό θα ήταν το loading και η ετοιμασία του αρχείου να μην παίρνει πάνω από 10-20 δευτερόλεπτα. Δηλαδή όσο κρατάει μια παύση μεταξύ 2 κομματιών.

 

Ομολογουμένως, δεν έχω καθόλου καλές γνώσεις από DAW (μάλλον σε Ableton Live καταλήγω πάντως), αλλά είμαι στη διαδικασία εντατικού διαβάσματος.

 

cos_dr μου δίνεις ελπίδες, αν και καταλαβαίνω πως χρειάζονται πολλές γνώσεις για να εκμεταλλευτώ το DAW στο έπακρο.

 

Πάντως ακόμα είμαι διχασμένος μεταξύ ενός λάπτοπ των (άντε 800 euro) ή ενός Korg Krome/Yamaha MOXF6.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτά που παίζεις με ένα yamaha Moxf θα είσαι μια χαρα αλλα το καλύτερο θα είναι να πας να το δεις και να το ακούσεις σε ένα κατάστημα του Νάκα έτσι θα το δεις και στην πράξη αν σε καλύπτει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Δοκιμασμένη λύση με φτηνό λάπτοπ είναι να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα όπως το Cantabile http://www.cantabilesoftware.com/ και να φορτώσεις εκεί ό,τι θέλεις.

 

Εννοείται ότι τα VSTi που θα φορτώσεις (και οτιδήποτε άλλο έχεις στον υπολογιστή σου) θα είναι γνήσια. Επίσης ρόλο παίζει και η σταθερότητα των Drivers της κάρτας ήχου (αλλά αυτό ισχύει και για λάπτοπ των 2.500 €).

 

Έχω κάνει 70-80 λάιβ μόνο λάπτοπ - Cantabile - midi controller, χωρίς κανένα πρόβλημα. Σε ορισμένα από αυτά είχα φορτωμένα 12 vsti ταυτόχρονα (όχι το Omnisphere πάντως).

 

Επίσης πιθανόν με το Cantabile να μη χρειαστείς και δεύτερο πλήκτρο αλλά με το Korg να ελέγχεις ακριβώς ό,τι θέλεις.

 

To Ableton Live θεωρείται καλή επιλογή αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία. Το Yamaha Moxf είναι σωστή λύση επίσης.

 

 

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε ένα άλλο thread έιχα αναφέρει κάποια VST host προγράμματα για live

Το ίδιο ισχύει κι εδώ για να αποφύγεις την χρήση κάποιου DAW

 

1.Steinberg V-Stack

2.Todybear Minihost

3.Cantabile Performer

4.VSTHost

5.Chainer

 

Εγώ πάντως έχω το Fantom G6 και παίζω με τους ήχους τους Omnisphere (και οποιουδήποτε άλλου VSTi) αφού πρώτα τους κάνω sampling με το Nexoe Resampler + Nexoe YASE) (δυστυχώς τά προγράμματα αυτά δεν πωλούνται πλέον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου