Προς το περιεχόμενο

Προτασεις P.A και γενικα ηχου για Busking!


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω ξανα.Μιας και ειδα οτι εχει χαηρι το να παιζεις στο δρομο Σαλονικη ,ειναι και διπλα λεω να δοκιμασω να βγαλω το ακουστικο σχημα και γενικα το τριο που εχω στο δρομο.Να βγει και κανα φραγκο για τους πιτσιρικαδες που ειναι δυσκολα.

Θελω προτασεις λοιπον για ηχο στο δρομο.ΜΙα κιθαρα ,ακουστικη ή ηλετρικη ,ενα μπασο και μια φωνη με μικροφωνο.Ειδα καποια πραγματα στο θωμα αλλα δεν μου πολυγεμισαν το ματι.Ουτε πολλα εφφε ειχαν αλλα φοβαμαι πως θα βγει το μπασο με τοσο μικρα μεγαφωνα.

Νταξει δεν θελω και ηχαρα ,αλλα τουλαχιστον ,ενα βαθακι στη φωνη και κανα εφεδακι για την κιθαρα ,μην κουβαλαω πεταλια κτλ.

  Επισης προτιμω να ειναι μια μοναδα και οχι δυο ενισχυτες αν ειναι δυνατο.Και αν γινεται απο κανα μαγαζι σαλονικη να το δοκιμασουμε κιολας πριν το παρουμε.Ξερω ζηταω πολλα.Πειτε ομως τις γνωμες ελευθερα ασχετα με το τι ζηταω παραπανω και θα δω και θα κρινω τι βολευει καλυτερα.Επισης τιμες λογικες .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλα με τον Ζάχο, τον Παναγιώτη, που κάνει και ηχητικές καλύψεις και σίγουρα θα έχει να σου πει καμιά κουβέντα παραπάνω.

http://zaxosmusic.gr/

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  To σκεφτηκα ,σιγουρα θα παω μια βολτα απο Ζαχο.Ο νακας παιζει να εχει τιποτα.Γενικα παντως στο Θωμα αυτο το κιθαρα ,μπασο φωνη ειναι λιγο δυσκολο.

Μπορω να συνδεσω το μπασο σε στερεο εισοδο ή aux in αν παρω ανταπτορα ,θα βγαλει ηχο?

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφέ εγώ παίζω στο δρόμο στη Θεσσαλονίκη (κλασική κιθάρα) και βγαίνω μ' έναν AER compact mobile 2. Είναι φανταστικός, έχει διάρκεια στη μπαταρία, όγκο, ένταση, άψογο reverb κλπ κλπ. Έχει βέβαια δύο κανάλια αλλά αυτό.... λύνεται. 

 

  Άλλο είναι το πρόβλημα.... η τιμή! στα 1300+ ευρώ είναι λίγο :P.... καταλαβαίνεις! ;D Έγώ τον πήρα απο musicstore τον Ιούλιο στα 1052 euro μιας και τον είχαν φαίνεται προσφορά....

 

  Σκέφτομαι να βγώ και σήμερα. Αν θες δοκιμή, ευχαρίστως. Ρίξε μου πμ. αν είναι.

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφέ εγώ παίζω στο δρόμο στη Θεσσαλονίκη (κλασική κιθάρα) και βγαίνω μ' έναν AER compact mobile 2. Είναι φανταστικός, έχει διάρκεια στη μπαταρία, όγκο, ένταση, άψογο reverb κλπ κλπ. Έχει βέβαια δύο κανάλια αλλά αυτό.... λύνεται. 

 

   Άλλο είναι το πρόβλημα.... η τιμή! στα 1300+ ευρώ είναι λίγο :P.... καταλαβαίνεις! ;D Έγώ τον πήρα απο musicstore τον Ιούλιο στα 1052 euro μιας και τον είχαν φαίνεται προσφορά....

 

  Σκέφτομαι να βγώ και σήμερα. Αν θες δοκιμή, ευχαρίστως. Ρίξε μου πμ. αν είναι.

Θελω τουλαχιστον 2 εισοδους και μια Xlr αλλα ,πως λυνεται αυτο που λες με τα δυο καναλια.Καλα 1300 ειναι πολλα .Ενω τα 150-200 που σκεφτομαι να δωσω ,θα βγουν γρηγορα απο το παιξιμο.Ειμαι Βεροια γενικα.Σκ θα κατεβω σαλονικη για αυτη την δουλεια.Εσυ ποπυ βγαινεις συνηθως μπας και σε πετυχουμε.Ουτως ή αλλως ειμαστε συναδελφοι χαχαχαχα.Αλυλλεγγυη και ετσι.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=137942

Aυτο πχ ,κανει? λεει οτι εχει μικτη για δυο καναλια και ενσωματομενο xlr αν καταλαβα καλα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Είναι δικάναλο, μολονότι έχει 3 εισόδους εκ των οποίων μια δέχεται καρφί ή  XLR - αλλά δε νομίζω να μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τις 3 μαζί.

 

 Εγώ πάντως θα προτιμούσα πχ αυτό

 

http://www.thomann.de/gr/ld_systems_road_jack_10.htm

 

 που είναι στάνταρ 3 εισόδων και έχει τουλάχιστον κι ένα 10ιντσο ηχείο να βγει λίγο το μπάσο - το οποίο βέβαια θα σου κάνει τη μπαταρία κόσκινο,ότι και να πάρεις σε portable... μήπως να το γυρίσει σε τουμπα?  ;D ;D

 

Τα πεταλάκια για την κιθάρα δεν τα γλυτώνεις, και να λές και πάλι καλά που θα έχει και κανα equαlizer η κιθάρα επάνω (η ακουστική)... είναι το λιγότερο. Θα δεις, θα πρέπει να κουβαλάς και κανα σκαμπό,καμια βαση μικροφώνου και διάφορα άλλα σκατουλάκια, οπότε... Γενικά σε αυτά τα λεφτά μην περιμένεις θαυματα, εκτός αν ψαχτείς με deep cycle battery και inverter και φορτιστή, οπότε μετά χρησιμοποιείς τα μηχανήματα που ήδη έχετε.

 

 Θεσσαλονίκη βγαίνω συνήθως απογευματάκι παραλία πιο προς τα ανατολικά - αν και καμμια φορά πάω λευκό πύργο ή στο άγαλμα του αλέξανδρου κλπ - αλλά τελευταία δοκιμάζω και το κέντρο!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Είναι δικάναλο, μολονότι έχει 3 εισόδους εκ των οποίων μια δέχεται καρφί ή  XLR - αλλά δε νομίζω να μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τις 3 μαζί.

 

 Εγώ πάντως θα προτιμούσα πχ αυτό

 

http://www.thomann.de/gr/ld_systems_road_jack_10.htm

 

 που είναι στάνταρ 3 εισόδων και έχει τουλάχιστον κι ένα 10ιντσο ηχείο να βγει λίγο το μπάσο - το οποίο βέβαια θα σου κάνει τη μπαταρία κόσκινο,ότι και να πάρεις σε portable... μήπως να το γυρίσει σε τουμπα?  ;D ;D

 

Τα πεταλάκια για την κιθάρα δεν τα γλυτώνεις, και να λές και πάλι καλά που θα έχει και κανα equαlizer η κιθάρα επάνω (η ακουστική)... είναι το λιγότερο. Θα δεις, θα πρέπει να κουβαλάς και κανα σκαμπό,καμια βαση μικροφώνου και διάφορα άλλα σκατουλάκια, οπότε... Γενικά σε αυτά τα λεφτά μην περιμένεις θαυματα, εκτός αν ψαχτείς με deep cycle battery και inverter και φορτιστή, οπότε μετά χρησιμοποιείς τα μηχανήματα που ήδη έχετε.

 

 Θεσσαλονίκη βγαίνω συνήθως απογευματάκι παραλία πιο προς τα ανατολικά - αν και καμμια φορά πάω λευκό πύργο ή στο άγαλμα του αλέξανδρου κλπ - αλλά τελευταία δοκιμάζω και το κέντρο!

Σε αυτο που προτεινεις παλι δυο εισοδους βλεπω,ενα καρφι ενα Xlr,το μπασο που θα μπει.Γινεται καμια πατεντα στην aux εισοδο με κανα ανταπτορα ωστε να μπει το καρφι του μπασου?

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ναι, πανεύκολα μ' ενα ανταπτοράκι του 1 ευρώ. .Ισως καλύτερα να μπει η κιθάρα στο RCA.

 

Υπ΄οψην οτι ΔΕΝ το ξέρω το μηχάνημα αλλά συγκριτικά με το άλλο μάλλον πιο καλό μου φάνηκε.Πάντως έχει τρια κανάλια. Τώρα βέβαια τι ήχο θα βγάλει.... ::)

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ναι, πανεύκολα μ' ενα ανταπτοράκι του 1 ευρώ. .Ισως καλύτερα να μπει η κιθάρα στο RCA.

 

Υπ΄οψην οτι ΔΕΝ το ξέρω το μηχάνημα αλλά συγκριτικά με το άλλο μάλλον πιο καλό μου φάνηκε.Πάντως έχει τρια κανάλια. Τώρα βέβαια τι ήχο θα βγάλει.... ::)

Τζαμι.Ολα τα μηχανηματα που ειδα εχουν ενα καρφι ενα xlr και ενα aux .Αρα οπως λες βαζω ακουστικη στην aux μπασο στο καρφι ,φωνη στο Xlr και τα κρουστα χυμα και ειμαστε ετοιμοι.Αυτο απο το Νακα εχει και εφεδακια επανω γαιυτο το σκεφτηκα.Ειμαστε σε καλο δρομο.Σε ευχαριστω Σαντσο ελπιζω να τα πουμε στο δρομο καποια στιγμη.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου