Προς το περιεχόμενο

Πιο οκτάβερ να διαλέξω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω πως το κάθε πετάλι έχει την χρήση του, εξαρτάται τι θέλει κανείς. Για να κάνεις την κιθάρα μπάσο, μεταξύ των whammy, blue box, pog, oc2&3, line6 (hd500), νομίζω πως τα boss κερδίζουν (πολύ καλό και την line6). Τα υπόλοιπα έχουν άλλες, πιο κιθαριστικές / "εφφεδιάρικες" χρήσεις. Εννοείται πως για συγχορδίες πας σε πολυφωνικά.

+1000 στα bold.

 

Βασικά τα boss έχουν την πιο βρώμικη/συνθιάρικη χροιά σε σχέση με άλλες οκτάβες, οπότε προτείνονται αν θες να κάνεις την κιθάρα συνθ. [Γι αυτόν ακριβώς το βρώμικο ήχο του θεωρείται και πετάλι love it or hate it.]

 

Κατά την άποψή μου εάν θες κάνεις την κιθάρα μπάσο, τότε θές κάτι πολύ πιο καθαρό από τα boss που να μην "συνθίζει", δλδ καποια καθαρή ψηφιακή οκτάβα (ψηφιακή για να μπορείς να έχεις και πολυφωνία)

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1000 στα bold.

 

Βασικά τα boss έχουν την πιο βρώμικη/συνθιάρικη χροιά σε σχέση με άλλες οκτάβες, οπότε προτείνονται αν θες να κάνεις την κιθάρα συνθ. [Γι αυτόν ακριβώς το βρώμικο ήχο του θεωρείται και πετάλι love it or hate it.]

 

Κατά την άποψή μου εάν θες κάνεις την κιθάρα μπάσο, τότε θές κάτι πολύ πιο καθαρό από τα boss που να μην "συνθίζει", δλδ καποια καθαρή ψηφιακή οκτάβα (ψηφιακή για να μπορείς να έχεις και πολυφωνία)

 

όντως είναι συνθιάρικος ο ήχος των boss, αλλά έχουν πολύ γεμάτο ήχο (στα αυτιά μου) στις μπάσες νότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιον αγνωστο και περιεργο λογο δεν εχω παιξει ποτε με whammy :-[.

Για οποιους γνωριζουν, λοιπον, και εφοσον η τιμη ειναι, πανω-κατω ιδια, το whammy προσφερει πιο πολλες δυνατοτητες απο το pitch fork(που ουτε με αυτο εχω παιξει)? Ποιο αξιζει περισσοτερο να παρει κανεις? Αν,δε, καποιος αναφερει αναλυτικα τις δυνατοτητες του καθενος και την ποιοτικη υπεροχή του ενος στις ομοιες δυνατοτητες, θα ηταν ο,τι καλυτερο. 

 

Ως προς τα bold μιλάω προσωπικά και θα πρότεινα κατά βάση το pitch fork για τους εξής λόγους: το whammy δεν εχει ενσωματωμενη δυνατότητα να μιξάρεις καθαρό σήμα με το pitch-ed σήμα της κιθάρας (είναι 100% wet). Επίσης, δεν έχει την δυνατότητα blending δύο διαστημάτων μαζί με το dry (π.χ. 1 οκτάβα κάτω + 1 πάνω + καθαρό σήμα). Φυσικά έχε υπόψη σου ότι για το pitch fork θα χρειαστείς και expression pedal εαν θες να προσομοιώσεις το glide του whammy (ανεβαίνει το κόστος, ανάλογα με το πόσο "καλό" expression pedal θα ήθελες να έχεις).

 

Έχε υπόψη σου όμως ότι το whammy έχει κάποια διαστήματα τα οποία δεν περιλαμβάνει το pitch fork. Τα βασικά όμως (1,2 οκτάβες - 3 στο pitch fork, 3η μεγάλη, 5η, 2α και detune) περιλαμβάνονται και στα δύο. Τέλος, το whammy σου δίνει την δυνατότητα dry out, παρόλο που δεν έχει blend (εαν ήθελες να κάνεις 100% dry wet split θα χρειαστείς κάποιο signal AB box μαζί με το pitch fork).

 

Από tracking δεν είδα αισθητή διαφορά (είχα το whammy IV), ίσως λίγο καλύτερο το pitch fork.

 

Αν θυμηθώ και άλλα θα επανέλθω :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τα bold μιλάω προσωπικά και θα πρότεινα κατά βάση το pitch fork για τους εξής λόγους: το whammy δεν εχει ενσωματωμενη δυνατότητα να μιξάρεις καθαρό σήμα με το pitch-ed σήμα της κιθάρας (είναι 100% wet). Επίσης, δεν έχει την δυνατότητα blending δύο διαστημάτων μαζί με το dry (π.χ. 1 οκτάβα κάτω + 1 πάνω + καθαρό σήμα). Φυσικά έχε υπόψη σου ότι για το pitch fork θα χρειαστείς και expression pedal εαν θες να προσομοιώσεις το glide του whammy (ανεβαίνει το κόστος, ανάλογα με το πόσο "καλό" expression pedal θα ήθελες να έχεις).

 

Έχε υπόψη σου όμως ότι το whammy έχει κάποια διαστήματα τα οποία δεν περιλαμβάνει το pitch fork. Τα βασικά όμως (1,2 οκτάβες - 3 στο pitch fork, 3η μεγάλη, 5η, 2α και detune) περιλαμβάνονται και στα δύο. Τέλος, το whammy σου δίνει την δυνατότητα dry out, παρόλο που δεν έχει blend (εαν ήθελες να κάνεις 100% dry wet split θα χρειαστείς κάποιο signal AB box μαζί με το pitch fork).

 

Από tracking δεν είδα αισθητή διαφορά (είχα το whammy IV), ίσως λίγο καλύτερο το pitch fork.

 

Αν θυμηθώ και άλλα θα επανέλθω :).

 

Ευχαριστω πολυ. Η δυνατοτητα blend ειναι και για μενα πολυ σημαντικη. Και τυχαινει να εχω ηδη expression pedal, οπότε δεν με απασχολει αυτο (αν ειμαι και λιγο τυχερος και ειναι συμβατο). Τα επιπλεον διαστηματα δεν με απασχολουν και τοσο. Πιο πολυ με ενδιαφερουν οι οκταβες. Με ενδιαφερει μονο η 5η σε glide, κατι το οποιο υποθετω οτι γινεται με το P.F. Και το detune ειναι πολυ θετικο. Ok, τελος, αν μου πεις οτι το p.f. κανει το ιδιο καλα glide με το Whammy, εχει πολλες πιθανοτητες να κερδισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητω συγνωμη.

Εννοουσα το whammy DT, όχι το απλό 5.

Αυτο εχω και η δεξια του πλευρα ειναι detuner

 

Thumbs up για juohmaru :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thumbs up για juohmaru :)

 

26 χρονια πριν, 6 ετων, εποχή χριστουγεννων, εψαχνα απεγνωσμενα να βρω juohmaru στο ΜΙΝΙΟΝ, μεχρι που απεκτησα ενα σημαδι απο τις κυλιομενες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 χρονια πριν, 6 ετων, εποχή χριστουγεννων, εψαχνα απεγνωσμενα να βρω juohmaru στο ΜΙΝΙΟΝ, μεχρι που απεκτησα ενα σημαδι απο τις κυλιομενες

 

 

χαχαχα και γω περιπου τότε (συνομιλικοι) ζηταγα απο τη μανα μου να παμε τα τρανσφορμερς στην ιαπωνια να μας τα κανουν τηλεκατευθυνομενα απο κομπιουτερ απο το πολυ juohmaru που εβλεπα.

 

Το πα μια, δυο, τρεις... και απεκτησα παρεμφερες πιστευω σημαδι μ αυτο που σου αφησαν οι σκαλες απο το μινιον χαχαχαχαχ :)

 

Τελικά βρήκες;

 

 

Συγγνωμη για το οφφ-τοπικ :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου