Προς το περιεχόμενο

The light at the edge of the world - H μετεξέλιξη


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκουσα πρόσφατα το The light at the edge of the world από τον John McLaughlin...(82 ο δάσκαλος πια!!!)

 

Αφού το άκουγα όλη μέρα, σκέφτηκα ότι η σύνθεση είναι πολύ "απλοϊκή" για τον John....πιο πολύ για Carlos μου έφερνε...

 

Άρχισα να ψάχνω και βρήκα μία version που παίζει ο γιος του Carlos - Salvador - με το γιο του Coltraine - Ravi -

 

Mετά βρήκα τον ίδιο τον Carlos

 

...αλλά...η πρωτότυπη σύνθεση είναι του Ιταλού Piero Piccioni το 1971 για ένα έργο με τους Kirk Douglas, Yul Brynner...

 

 

...αλλά...τη πρώτη smooth διασκευή την έκανε ο Pharoah Sanders το 1987!!!!

 

...απίστευτη η ανθρώπινη δημιουργική διαδικασία!

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα καν το όψιν το θέμα. Ακούγοντας τα όλα νομίζω η original σύνθεση μου άρεσε περισσότερο. Ως συνήθως. Αλλά πολύ ωραία διασκευή και από τον Pharaoh Sanders. Πάντα έχει ενδιαφέρον να ακούμε πως φιλτράρουν ένα κοινό δεδομένο τόσοι διαφορετικοί μουσικοί.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Shelter είπε

Ακούγοντας τα όλα νομίζω η original σύνθεση μου άρεσε περισσότερο. Ως συνήθως.

Έτσι είναι...συνήθως.... Θα μου επιτρέψεις μια "αγένεια". Υπάρχει μια εκτέλεση του Σινεμά ο Παράδεισος από τον Chris Botti και τον Yo-Yo-Ma...που τη βρίσκω ανώτερη από τη πρωτότυπη!!!!....Στη πυρά!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, marathon είπε

Έτσι είναι...συνήθως.... Θα μου επιτρέψεις μια "αγένεια". Υπάρχει μια εκτέλεση του Σινεμά ο Παράδεισος από τον Chris Botti και τον Yo-Yo-Ma...που τη βρίσκω ανώτερη από τη πρωτότυπη!!!!....Στη πυρά!!!!!

Θα την ψάξω μόλις γυρίσω σπίτι. Προς Θεού... Θα την ακούσω και τα ξαναλέμε 🤪

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου