Προς το περιεχόμενο

παραγγελία flightcase απο thomann


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρα πολλές gibson (πολύ περισσότερες απ'ότι πίστευα, και ιδίως αυτές με το volute στο μπράτσο) είναι σπασμένες... και εννοούμε από μια απλη πτώση... δεν είναι απο κρύσταλλο, αλλά σπάνε πανεύκολα (δυστυχώς) κυρίως στο σημείο που ενώνει το μπράτσο με το headstock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει σημασια πως θα πεσει,αν πεσει ετσι ωστε να χτυπησει κατω το headstock κλαφτα Χαραλαμπε.. :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

what means volute?? Όντως οι περισσότερες κιθάρες που έχω δει σε μαγαζιά για αλλαγή λαιμού αν είναι gibsonoideis έχουν σπάσει εκεί που λές ενώ οι fenderoeideis λίγο πιο πάνω από τις βίδες.... Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω ποτέ το συγκεκριμένο ειδικά πρόβλημα....Το jack πρέπει να αλλάξω τώρα αλλά αυτό είναι το ευκολότερο :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

what means volute??

 

Volute είναι ένα μικρό εξόγκωμα (σαν καμπούρα) που είχαν οι gibson από τις αρχές τις δεκαετίας του 70 (και για μια δεκαετία αν θυμάμαι καλά) στο μέρος που ενώνεται το μπράτσο με το headstock.

 

H εταιρία το έκανε αυτο για καλό (να ενισχύσει το ευπαθές αυτό σημείο) αλλά μάλον το έκανε χειρότερο... θεωρούνται πιο ευπαθείς οι gibson με volute

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε απο κρυσταλλο ειναι' date='για κατσε να πεσει κατω και τα λεμε,μαυρο κλαμα θα κανεις,ενω με τη Fender της δινεις και μια κλωτσια για να μαθει να πεφτει αλλη φορα! :lol:[/quote']

 

z7shysterical.gifz7shysterical.gif

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι σοβαρό πρόβλημα αυτό με τις Gibson....έχω πικρή εμπειρία μια και η δικιά μου Les Paul Standard αγοράστηκε με σπάσιμο στο γνωστό ευπαθές σημείο και η καθαρίστρια στο σπίτι μου ανέλαβε να την γκρέμισει για μιά ακόμα φορά απο το stand και γυρίζοντας σπίτι την βρήκα, στημένη φυσικά στο stand, αλλά με το headstock να μου "χαμογελάει".

 

Αλλά οκ!! όλα γίνονται!

 

Γεγονός αγαπητέ Superfunk αυτό που λές για τις fender, είναι κάτι σαν τις γυναίκες αλλές αντέχουν τις δυσκολίες και την κακομεταχείριση ...άλλες είναι κυριλλέ...με προσωπικότητα..και δεν τα σηκώνουν αυτά.. :lol: :lol:

 

Διαλέγεις και παίρνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ αγορασε και τα δυο! Εχω μια tonelab SE για τα live

και με την flightcase απο το THOMANN που αγορασα επιτελους νιωθω ασφαλης!

Οσο για fligthcase για κιθαρα, την εχω και επειδη, ξερεις πως ειναι

τα αεροπλανα :? αγορασε την. Η BRIAN MOORE μου δεν εχει παθει τιποτα.[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι το θέμα αυτού του ποστ που ξεκίνησα, έκλεισε σήμερα με τον καλό, γερμανικό τρόπο!

Έκανα την παραγγελία (μόνο για το flight case του tonelab) την πέμπτη το μεσημέρι, την παρασκευή το πρωί μου ήρθε sms ότι η παραγγελία μου έχει φύγει προς ελλάδα, και σήμερα (δευτέρα) μεσημέρι (4 HMEPEΣ MONO) μου ήλθε το flight case στο σπίτι!!!

Xώρια από όλα τα άλλα που είπαμε λοιπόν (περι εξωφρενικών τιμών) υπολογίστε πως αν το είχα φτιάξει στην ελλάδα, θα είχα και ΠOΛY περισσότερη αναμονή - για αυτό που είχα κατασκευάσει περίμενα περίπου 15 ημέρες...

 

Tέλος καλό, ευχαριστώ πολύ όλους όσοι με βοήθησαν με τις απαντήσεις τους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου