Προς το περιεχόμενο

Semi-hollow κιθάρες και feedback


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετοιμαζομαι για εγκλημα κι ετσι αναρωτιεμαι που οφειλεται το feedback των semi-hollow κιθαρων οπως πχ η Epiphone Sheraton σε υψηλα επιπεδα distortion: στα f-holes μονο ή και στη semi-hollow κατασκευη της κιθαρας; Δηλ με αλλα λογια, semi-hollow κιθαρες ΧΩΡΙΣ τα f-holes (οπως η Epiphone BB King Lucille) δεν αντιμετωπιζουν προβληματα feedback; 

Το καταλαβατε το εγκλημα που ετοιμαζω φανταζομαι... Epiphone Lucille με Seymour Duncan για metal... Εφικτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να τσεκάρεις το rig του Ted Nugent, ο οποίος παίζει με full hollow κιθάρες εαν δεν απατώμαι. Η lucille δεν έχει f-holes, αλλά σίγουρα θα έχει περισσότερο feedback από μια solid body κιθάρα. επίσης μπορείς να μπουκώσεις με πανιά τα f-holes, θα έχεις σίγουρα λιγότερο feedback. Πέρα του αισθητικού, υπάρχει λόγος που θες να παίξεις μέταλ με τέτοιου τύπου κιθάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έχει συζητηθεί άπειρες φορές και το πόρισμα νομίζω είταν :ΟΧΙ :-[

 

Αν πάραυτα σε ξύνουν τα λεφτά και έχεις ήδη ένα καλό μεταλοκίθαρο και θέλεις ντε και καλά να το προσπαθήσεις πάρε μια χάρλεϊ μπέντον από την στιγμή που θα αλλάξεις μαγνήτες μήν δώσεις 500άρι ;)

 

Επίσης αν κέρδισες κανένα ποσό στο κίνο ή μπορείς να περιμένεις μέχρι να μαζέψεις αυτή http://www.thomann.de/gr/yamaha_cv820wb_wes_borland.htm μπορεί να παίξει μέταλ δίχως όρια  8)

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το feedback οφειλεται σε 3 πραγματα

 

1.στον "αερα" που εχει η κιθαρα λογω hollow κατασκευης

2.στους ΜΑΓΝΗΤΕΣ της (οσο πιο "φυσικοι" και περισσοτερο μικροφωνικοι ειναι τοσο πιο πολυ feedback εχουν)

 

και φυσικα,και αυτο ειναι το σημαντικοτερο,

 

3.στο ποσο ΚΟΝΤΑ στον ενισχυτη παιζουμε και στο ποσο Volume & Gain εχει ο ενισχυτης αυτος.

 

αν εισαι μακρια απο τον ενισχυτη παιξε και με L5 & Krank στο....12...μηδενικο feedback θα εχεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα του αισθητικού, υπάρχει λόγος που θες να παίξεις μέταλ με τέτοιου τύπου κιθάρα?

 

Μονο αισθητικος (αντιαισθητικος για αλλους) ειναι ο λογος: μου αρεσουν η μη μοντερνΑς αισθητικης κιθαρες και ο σκληρος ηχος.

Ευχαριστω,παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι κιθάρες έχουν κάτι και ελκύουν πολλούς μεταλχέντζ (αυτές και οι τέλε(εγώ πείρα πήρα... θα μάθετε στα αποκαλυπτήρια ;))) http://www.thomann.de/gr/epiphonetom_delonge.htm αυτή είναι η πιο οικονομική λύση για χάι γκέιν καταστάσεις πάντως, άσε που δεν θα μπλέκεις και με αλλαγή μαγνητών ;D

 

 

Έντιτ: άμα σου αρέσει απλά το σχήμα υπάρχει και αυτή http://www.thomann.de/gr/dbz_guitars_imperial_fm_trans_wine.htm που είναι και πολύ λεπτή τσέκ χίαρ

 

Έντιτ ανάθεμα τα ελληνικά μου  :o

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι κιθάρες έχουν κάτι και ελκύουν πολλούς μεταλχέντζ (αυτές και οι τέλε(εγώ πείρα... θα μάθετε στα αποκαλυπτήρια ;)))

 

Εγώ να δεις πείρα που εχω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? ??? ??? δεν κατάλαβες έγραψα εγώ όχι έχω πείρα πήρα καινούργιο σκουπόξυλο και το περιμένω από αύριο  ;D ;D ;D

 

 

Ποπο τα ελληνικά μου θέλουν διόρθωμα :S

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρια μου με Epiphone Lucile kai "απαλο" ντιστορσιον ήταν φαμησε τα...μεσα στο στουντιο ακουγοταν ενα απεραντο χαλι απο το φιντμπακ και δεν μπορουσα να πλησιασω τον ενισχυτη μου στα 2 μετρα απο τους μικροφωνισμους....δοκιμασα διαφορα μπας και στρωσει αλλα @@...

Οποτε η λουσιλ δεν ξαναπηγε προβα και εν συνεπεια λαηβ παρα εμεινε σπιτι και μετα περασε στα χερια αλλου συμφορουμιτη !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου