Προς το περιεχόμενο

kemper + τελικος + καμπινσ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ Αντουάν τον 50ρη πάντως ΟΧΙ...  :-\

Καπου χαθηκε το θεμα...χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Μια και ρωτας μπορω να πω οτι σε λογικες εντασεις αποδηδει μια χαρα. Τωρα αν θες κατι σε ψιθυρο τοτε σιγουρα δεν θα παρεις τον ογκο που δυνει οταν αναπνεει ο ενισχυτης. Απλα, μιας και ειδα οτι καποιοι δεν μπορουν να ευχαριστηθουν ηχο με τον JVM, να ξεκαθαρισω τα εξης.

1- Παιζει μεγαλο ρολο η ακουστικη του δωματιου στο οποιο παιζουμε. Πχ οι ρυθμισεις που κανω για να ακουγεται καλα στο δωματιο μου δεν εχουν καμια σχεση με τις ρυθμισεις που κανω στο στουντιο για να βγω στη μιξη.

2- Εχω τον combo που τον χωρισα σε κεφαλή - καμπινα. Αυτο σαν αποτελεσμα ειχε να μεγαλωσει ο ογκος της καμπινας (μιας και εφυγε ο ενισχυτης απο μεσα) και να ζεστανει αισθητα, ειδικα στο σπιτι. Ειναι δεδομενο οτι καμπινα με καμπινα διαφερει πολυ ακομα και σε χαμηλες εντασεις.

3- Ειναι αρκετα μονταρισμενος ο ενισχυτης μου και δεν μπορει να συγκριθεί με το stock μοντελο. Εχει πολυ μεγαλη διαφορα στις δυναμικες κυριως αλλα και στο voicing. Τα περισσοτερα mods ειχαν σκοπο να χαθει το υπερβολικο κομπρεσαρισμα του ενισχυτη και να αποκτισει pick response σε χαμηλες εντασεις ωστε να μην χρειαζεται να κρανκαρω το Master οποτε φανταζομαι οτι παιζει και αυτο το ρολο του.

 

Κοινως, πλεον ειμαι υπερευχαριστημενος με τον ενισχυτη και στο σπιτι αλλα και σε προβα/live, κατι το οποιο δεν συνεβαινε πριν τα mods...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου χαθηκε το θεμα...χαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

δεν χαθηκε κανενα θεμα αντιθετως......αλλα αφου εσυ δεν εχεις θεμα με τον ήχο του λαμπατου σου ενισχυτη χαμηλα τοτε προφανως δεν μπορω να σου εξηγησω πιο αναλυτικά αυτα που ειπα.Παντως είμαι 100% σιγουρος οτι αν ακουγα τον ηχο σου στο σπίτι παλι δεν θα μου αρεσε οσο δεν μου αρεσει του Σπυρου που ειναι μαμα , ο δικος μου κλπ και ας έχεις κάνει ολα τα mods  του κοσμου.Καταρχην τα mod που λες pick attack κομπρεσσαρισμα κλπ δεν εχουν να κανουν με αυτο που εχουμε αναφέρει και οι 3 πιο πανω.Μη με παρεξηγεις δεν ειμαι επιθετικός στο ποστ μου.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω οτι χαθηκε το θεμα γιατι στον τιτλο μιλας για kemper αλλα τελικα καταληξαμε να μιλαμε για λαμπατους στο σπιτι.  ;)

Παρόλα αυτα...Δεν μπορω να ξερω τι θελεις απο εναν ενισχυτη οπως επισης δεν ξερω τι εννοεις εντασεις σπιτιου. Εγω δεν εννοω ψιθυρο παντως :-\

Ωστοσο μπορουμε να κανονισουμε μια δοκιμη αν θες και εισαι αθηνα. Εγω πχ απο τον ενισχυτη ηθελα να εχω ελαφρως αρπαγμενα καθαρα που να σκανε και να βρομιζουν με την πενα, κατι που ο ενισχυτης δεν εκανε σε στοκ μορφη αμα δεν κρανκαριζες το master volume. Πλεον το κανει με χαμηλη ενταση και στο clean green/amber/red αλλα και στο od green. Εχει ξεκαθαρες δυναμικες ακομα και στο OD amber. Επισης με το συνδιασμο KT77 τελικες και tungsol balanced στο PI ο ενυσχυτης πηρε ογκο και στρογγύλεψε.

Οταν λες οτι δεν σε καλυψε στο σπιτι τι εννοεις? Τι προβλημα ειχες?

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως που τον εχω δοκιμασει με τον τελικο του evh50w και την 2χ12 αντιστοιχη καμπινα (ξερω, εσυ ρωτας για ss τελικο)  μια απο τα ιδια μου φανηκε. Δεν επαιζε ιδιαιτερα καλα χαμηλα. Τελικα εχω καταληξει να τον παιζω με ενα ζευγαρι καλα ακουστικα και φχαριστιεμαι ηχο. Τον κεμπερ, ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω οτι χαθηκε το θεμα γιατι στον τιτλο μιλας για kemper αλλα τελικα καταληξαμε να μιλαμε για λαμπατους στο σπιτι.  ;)Τι προβλημα ειχες?

απλα το κεμπερ συμπεριφερεται 100% οπως ενας λαμπατος καλος ενισχυτης οταν παξεις με τελικό και καμπινα.Οταν δυναμωνεις πολύ το μηχανημα ειναι αλλη κατηγορία,  οταν παίζεις στο σπιτι θελεις αναγκαστικά ακουστικά.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ JVM 100 έχω me 4x12 αλλά σίγουρα σε αρκετά χαμηλές εντάσεις (χαμηλές όχι για τους γείτονες αλλά για να μην ενοχλώ τους εντός σπιτιού ) δεν μου δίνει αυτό που με έκανε να επιλέξω τον συγκεκριμένο ενισχυτή. 

 

Σε κανένα μηχάνημα λαμπάτο ή μη  δεν πιστεύω ότι  η πολύ χαμηλές εντάσεις ικανοποιούν τα ηχητικά  “θέλω” μας…. πάντα υπάρχει το σημείο 'g' στο στάδιο της ενίσχυσης και των ηχείων που θα μας δώσει αυτό που έχουμε στο μυαλό μας ότι θέλουμε να ακούσουμε..και φυσικά διαφέρει από μηχάνημα σε μηχάνημα και απο αυτί σε αυτί.  Είναι και λίγο ψυχολογικό το θέμα πιστεύω …..εδώ σε καλό hifi  ηχοσύστημα  βάζεις να ακούσεις ένα κομμάτι και αλλιώς το ευχαριστιέσαι στο 1 αλλιώς  στο 2-3  κλπ….αλλιως εγώ αλλιώς εσύ... Όλα αυτά κατά την ταπεινή μου άποψη

 

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Το φαινόμενο λέγεται fletcher munson  που λογικα ολοι το ξερουν...

 

Ουσιαστικα εχεις απαντησει μονος σου :). Η μη γραμμικη ακοη μας χρειαζεται διαφορετικα

eq σε διαφορετικες εντασεις. Το μονο που θα σου δωσει μια καποια λυση ειναι η παρεμβολη

ενος ισοσταθμιστη αναμεσα στον προ και τον τελικο σου. Η καμπυλη-λες του, θα πρεπει να

ειναι βασισμενη-νες στις δικες σου Equal-loudness contours, στο χωρο που παιζεις στις

συγκεκριμενες εντασεις. Βεβαια δεν γνωριζω μηχανη που θα σου δωσει +30dbακια, πχ στους

100 κυκλους :P, ουτε ποιος ειναι ο τελικος που θα ανταπεξελθει, αλλα τα 18/24db που ειναι

υπαρκτα πλεον, ειναι καλλιτερα απο το τιποτα.

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για εντασεις ψιθυρου (να μην ενοχλουνται οι συγκατοικοι) τοτε το προβλημα δεν εχει να κανει τοσο με τον εκαστοτε τελικο ενισχυτη αλλα με το response των ηχειων. Ακομα και attenuator να βαλεις ωστε να τσιτωσεις τις λαμπες, παλι σε εντασεις ψιθυρου τα ηχεια δεν θα ταλαντωθουν αρκετα ωστε να δωσουν ογκο στον ηχο. Βαλε και φαινομενο fletcher munson στην εξισωση και την πηρες την απαντηση. Αλλα μιλαμε για ψιθυρο. Αν ανοιξω σε λογικη ενταση (να μην ενοχλουνται οι γειτονες) τοτε δεν εχω προβλημα...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου