Προς το περιεχόμενο

προβλημα με DAW(ie sonar) στο playback/rec ταυτοχρονα μαζι media players


Bars

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα Noiz broz

βοηθεια τσακαλια μου, γιατι θα τρελαθω :P . Το προβλημα εχει ως εξης..

 

system..

-Windows XP SP3

-Sonar 8 / Cubase 5 / Vegas 10

-Tascam 1884 Firewire

-Monitor ηχεια Yamaha HS 80

-Drivers : ASIO (εχω κατεβασει τους τελευταιους)

 

Οταν τρεχω μόνο/απλα εφαρμογες αναπαραγωγης πολυμεσων/ηχου οπως Winamp/ Windows Media Player/ VLC/ Υοutube/ flashplayer εχω ηχο κανονικα (στερεο) και στα 2 ηχεια ..ολα καλα ως εδω

Επισης οταν τρεχω μόνο DAW , πχ δουλευω ενα project στο Sonar, εχω και στο playback και στο Recording κανονικα ηχο στα 2 ηχεια (στερεο)...

και ως εδω ολα καλα...

Ομως με το που ανοιξω ταυτοχρονα DAW(πχ Sonar) με ενα Player (πχ Winamp) και βαλω να παιζει κατι στο Winamp, και παω στο DAW(Sonar) να κανω ταυτοχρονα Playback η Rec , o ηχος απο το Player(Winamp) χανει το ενα καναλι, δλδ το δεξι καναλι του τραγουδιου χανεται/εξαφανιζεται.  ??? Οποτε δεν μπορω πχ να βαλω ενα τραγουδι στο Winamp να το παιζω/ακουω , και ταυτοχρονα να γραφω πχ ενα σολο κιθαρας ('πανω' 'στο' τραγουδι) μεσα στο Sonar ,  βασικα χρησιμοποιοντας το τραγουδι σαν 'οδηγο'...γιατι χανω το ενα καναλι του 'οδηγου'..

 

Ξερω οτι μπορω να φορτοσω/import σε ενα track τον οδηγο/τραγουδι στο Σοναρ ως 'λυση' αλλα θελω πολυ να μπορω να εχω ταυτοχρονα στερεο φουλ κανονικα ηχο ταυτοχρονα και στο Daw και στοn εκαστοτε music player(px winamp/youtube)...

Δοκιμασα Asio , WDM , MME32bit. Μονο με το MME32 δουλεψε το πραμα (στερεο ηχος ταυτοχρονα με playback και στο Sonar και Winamp.. Αλλα ο ηχoς κολλουσε πολυ/σερνοταναι και κανει Dropout to Sonar..και ουτως η αλλως θελω να μπορω να δουλευω τους Asio drivers..

Στα Win XP φαινεται να ειχα ανεκαθεν αυτο το προβλημα που δεν το ελυσα ποτε αλλα στα Windows 7 νομιζω(αν θυμαμαι καλα) οτι ειχε λυθει..ομως θελω να το φτιαξω στα XP...Οποτε, καμια ιδεα παιδια απο που γινεται το προβλημα?

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα

 

Υ.Γ. Στη Διαχειρηση Συσκευων  εχω ενα yellow warning light/question mark.

Στις 'Αλλες συσκευες', ο 'Ελεκτης Ηχου Πολυμεσων' και 'Συσκευη στο διαυλο High Definition Audio' εχουν κιτρινα ερωτηματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε δεν μπορω πχ να βαλω ενα τραγουδι στο Winamp να το παιζω/ακουω , και ταυτοχρονα να γραφω πχ ενα σολο κιθαρας ('πανω' 'στο' τραγουδι) μεσα στο Sonar ,  βασικα χρησιμοποιοντας το τραγουδι σαν 'οδηγο'...γιατι χανω το ενα καναλι του 'οδηγου'..

 

Ξερω οτι μπορω να φορτοσω/import σε ενα track τον οδηγο/τραγουδι στο Σοναρ ως 'λυση' αλλα θελω πολυ να μπορω να εχω ταυτοχρονα στερεο φουλ κανονικα ηχο ταυτοχρονα και στο Daw και στοn εκαστοτε music player(px winamp/youtube)...

 

 

 

φίλε μου αυτό που μας λες είναι λίγο κουλο μετα συγχωρήσεως...

ΑΥΤΟ ειναι το νόημα του daw

ότι έχει πολλά κανάλια και απο το ένα ή απο τα πολλά ακούς και στο ένα ή στα πολλά άλλα άδεια ηχογραφείς....δεν ξερω τι πατεντα ειναι αυτη που πας να κανεις, αλλά μια χαρα ΚΑΝΟΝΙΚΟ στερο ήχο θα εχεις αν εισαγεις το στερεοφωνικό κομμάτι σου σε ενα ΣΤΕΡΕΟ κανάλι...άσε που δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "στερεο φουλ κανονικα ηχο"

Κανονικός κανονικότατος θα ειναι ο ήχος σου μεσα απο το daw

στο πρόβλημα που παραθέτεις τώρα σαν πρόβλημα δεν ξέρω γιατί αλλά και σε εμενα συμβαίνει το εξής. Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα cubase και οποιαδήποτε αλλο πρόγραμμα ήχου, το ένα μένει στη μούγκα...δεν το έψαξα παραπάνω προφανως εχει να κανει κατι με τα καρπουζια και τις πολλές μασχάλες αλλά στα κομπιουτερίστικα, δεν το έψαξα παραπάνω ποτέ, απλά μόλις τελειώσω μία μίξη, κλείνω το cubase και ακούω απο το οποιοδηποτε προγραμμα αυτο που έκανα.ελπιζω να βοηθησα...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο με το αρχικο θεμα αλλα μια και το αναφερεις :)

Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα cubase και οποιαδήποτε αλλο πρόγραμμα ήχου, το ένα μένει στη μούγκα...

Πας στο

1) device setup

2) vst audio system

3) τικ στο release driver when application is in background (επανω δεξια)

 

"Release ASIO Driver in Background" λοιπον ;)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

degdekis,

φίλε μου αυτό που μας λες είναι λίγο κουλο μετα συγχωρήσεως...

..Σεε συγχωρω τεκνον μου.. 8)

 

 

ΑΥΤΟ ειναι το νόημα του daw

ότι έχει πολλά κανάλια και απο το ένα ή απο τα πολλά ακούς και στο ένα ή στα πολλά άλλα άδεια ηχογραφείς....

Το ξερω αυτο αλλα επισης το νοημα ειναι οτι θελει ο χρηστης να ειναι, αλλος μπορει να κανει απλα μονο ενα απλο delay εφε σε ενα καναλι με το προγραμα, και να το χρησιμοποιησει και ισως μονο μια φορα στη ζωη του για κατι που απλα χρειαστηκε.

Το DAW ειναι απλα ενα εργαλειο στον υπολογιστη, και η χρηση του οριζεται απο τον χρηστη αναλογα με το τι θελει συνηδητα να πετυχει.

 

δεν ξερω τι πατεντα ειναι αυτη που πας να κανεις,

???Πατεντα...?

 

..Φαντασου το εξης..απλοικοτατο σεναριο που αντιμετωπιζω..και ισως καταλαβεις γιατι ζηταω βοηθεια..

 

Καθομαι ωραια και καλα στο PC πρωι πρωι μου πινω τον ελληνικο..μου ακουω στο youtube ωραια μουσικουλα και οπως εχω ετοιμη την κονσολα/καρτα ηχου/μικροφωνα συνδεσεις ενισχυτες κιθαρες ολα σε ετοιμοτητα (οπως παντα αλλοστε στο home studio μου :P) και ξαφνηκα μου ερχεται και αρπαζω την ηλεκτρικη κιθαρα μου και αυθορμητα μου ερχεται και θελω να σολαρω πανω στη μουσικη που απολαμβανω..και λεω γιατι να μην μπορω ταυτοχρωνα με ενα πατημα του rec στο..ανοιχτο παντα Sonar να γραψω αυτο το ωραιο jam solo που μου βγηκε εκεινη τη στιγμη..

ακουγωντας στερεο(και τα 2 καναλια)στο τραγουδι του youtube..

Ελπιζω να σου εξηγησα ενα πολυ απλο σεναριο οπου θελω να ακουγεται κανονικα ο ηχος και απο τα 2 καναλια (L/R) του κοματιου που παιζει απο το youtube ενω ταυτοχρονα σολαρο και το γραφω στο Sonar.Το ενα καναλι ομως απο το κοματι του youtube χανεται(γινεται muted). Το ιδιο και στο rec οπως στο playback..και προσπαθω να βρω λυση. Αν ξερεις κατι που θα βοηθησει πεστο και ασε τις φιλοσοφιες και το υφακι.. Γιατι για να κανω το ιδιο πραμα θα επρεπε να κατεβασω το κομματι να το κανω ιμπορτ..και μεχρι να γινει αυτο εχει χαθει στην πορεια και ο αυθορμητισμος και η ιδεα..ασε που θα σου σπασουν και τα @@@ γιατι σε καθε κομματι θα θελει την ιδια ιστορια..

 

 

αλλά μια χαρα ΚΑΝΟΝΙΚΟ στερο ήχο θα εχεις αν εισαγεις το στερεοφωνικό κομμάτι σου σε ενα ΣΤΕΡΕΟ κανάλι

Αυτη τη λυση τη ξερω και μαλιστα επιτιδες την ανεφερα στο post ηδη αλλα αλλο πραμα θελω να κανω..τι μου επαναλαμβανεις αυτο που ξερω και ειπα ηδη στο post μου?

 

...άσε που δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "στερεο φουλ κανονικα ηχο"

Κανονικός κανονικότατος θα ειναι ο ήχος σου μεσα απο το daw

στο πρόβλημα που παραθέτεις τώρα σαν πρόβλημα δεν ξέρω γιατί αλλά και σε εμενα συμβαίνει το εξής. Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα cubase και οποιαδήποτε αλλο πρόγραμμα ήχου, το ένα μένει στη μούγκα...δεν το έψαξα παραπάνω προφανως εχει να κανει κατι με τα καρπουζια και τις πολλές μασχάλες αλλά στα κομπιουτερίστικα, δεν το έψαξα παραπάνω ποτέ, απλά μόλις τελειώσω μία μίξη, κλείνω το cubase και ακούω απο το οποιοδηποτε προγραμμα αυτο που έκανα.ελπιζω να βοηθησα...

και οχι φυσικα δεν βοηθησες , την λυση σου την ηξερα..και μαλιστα δεν βοηθησες αλλα και την πιεση μου ανεβασες ..και για την ακριβεια γιαυτο δεν πολυποσταρω οπως και αλλα μελη με πολλες γνωσεις και που εχουν να προσφερουν πολλα αλλα αποφευγουν να συμμετεχουν πολυ με τετοιου ιδους απαντησεις απο μελη σαν τη σημερινη δικη σου. Τεσπα τι να πει κανεις δεν εχω τπτ προσωπικο μαζι σου αλλα δεν με εκανε η απαντηση σου να σε συμπαθησω και πολυ φιλε.Ελπιζω παντως να καταλαβες τι χρειαζομαι να κανω.

Μια φιλικη συμβουλη ομως οταν δεν μπορεις να βοηθησεις καθολου πραγματικα..καλυτερα καμια φορα να μην λες και τπτ εντελως..αυτα

καλυνηχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τι ρυθμισεις εχεις για sample rate και bit rate στα windows και τι ρυθμισεις εχεις σε sample rate και bit rate στο sonar?

 

Δοκιμασε να βαλεις τις ιδιες και στα δυο και..... ξαναδοκίμασε να δουμε.

Ετσι μια εικασία.

 

Τελος αν και δεν νομιζω να βοηθήσει δοκιμασε να ριξεις ενα πακετο codec το k-lite codec pack.

 

αν καταλαβα καλα στο κανει σε ολα τα players.

Δοκιμασες να ανοιξεις πρωτα το sonar και μετα το win amp και μετα το αντιστροφο, ετσι να δουμε πως συμπεριφερεται.

 

Αυτα απο εμενα.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ χαλάρωσε λίγο εγώ να βοηθήσω προσπαθώ. Αν δεν συμφωνείς απλά αγνόησε το

Κ μιλα καλύτερα σε παρακαλώ. Κανείς δεν το παίζει ξύπνιος εδώ

Όλοι μαθαίνουμε κ ανταλλάσουμε γνώσεις. Ούτε ειρωνεία σου κάνω ούτε τίποτα.

Είμαι πολύ περίεργος αν πολλοί εδώ μέσα θα μιλούσατε με τον ίδιο τροπο αν είμασταν

Face to face... Κανε ότι γουστάρεις με το PC σου κ πάρε κ κανά χάπι να σου πέσει η πίεση.

Αντε πρωινιάτικα!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο με το αρχικο θεμα αλλα μια και το αναφερεις :)Πας στο

1) device setup

2) vst audio system

3) τικ στο release driver when application is in background (επανω δεξια)

 

"Release ASIO Driver in Background" λοιπον ;)

 

σε ευχαριστώ

το είχα φανταστεί ότι κάτι δεσμέυει μία "αποκλειστικότητα" στους drivers αλλα δεν το ειχα ψαξει μιας που δεν ειχα προβλημα να ανοιγοκλεινω εφαρμογες. Μιας που μου το είπες όμως θα το τσεκάρω!  ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου