Προς το περιεχόμενο

Language Blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το λέω ούτε για τον Waterfall ούτε για τον dvat αλλά επειδή το ανέφερε ο ΣΦ και είναι εξαιρετικά συχνό φαινόμενο. Αν ως λαός δεν απαλλαγούμε από τα "είμαστε οι παλιότεροι", "είμαστε οι καλύτεροι", "έχουμε την ομορφότερη χώρα", "έχουμε την πιο πλούσια γλώσσα" και τα εκατοντάδες άλλα τέτοιου είδους τσιτάτα που αποτελούν αφελώς ελληνοκεντρική αντιμετώπιση του κόσμου, θα συνεχίσουμε να είμαστε καμμένοι ως σύγχρονος πολιτισμός.

 

Νομίζω ότι μπορούμε να αγαπάμε τη χώρα μας χωρίς να πρέπει να ανατρέξουμε σε έναν όντως σπουδαίο πολιτισμό που ζούσε πριν χιλιάδες χρόνια σε αυτά τα εδάφη με τον οποίο όμως ουδεμία σχέση έχουμε πλέον είτε φυλετικά, είτε πολιτισμικά, είτε σε όποιο άλλο επίπεδο. Η μόνη συγγένειά μας είναι η γλώσσα με τις όποιες αλλαγές έχει υποστεί.

 

Κατά μία έννοια, ο αρχαίος ελληνισμός υπήρξε η κατάρα της σύγχρονης Ελλάδας.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Waterfall-K, το ζήτημα δεν είναι αν ο Παρθενώνας βρίσκεται στην Αθήνα, το Λονδίνο ή στην Άνω Περρέα, αλλά το αν θα έδινε οποιοσδήποτε έστω μία δεκάρα για να μάθει που βρισκεται, πλέον. Αυτή είναι η νεο-ελληνική πραγματικότητα, δεν υπάρχει άλλη και φήμες για το ότι "κάποτε υπήρξε" δεν ενδιαφέρουν κανέναν.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΠΑΛΙ δεν καταλαβες τι θελω να πω....

Παλι ε? Ειναι που γραφεις δυσκολες Ελληνικες λεξεις κι εγω σαν Σλαβοφωνος "Ελληνας" den katalabeni leme...Αντε Superfunk, εχεις ξεφυγει εντελως, αραξε λιγο, φαε κατι, ακουσε λιγο μουσικη, πηγαινε μια βολτα εξω, μια χαρα λιακαδα εχει σημερα. Κανε κατι αλλο τελος παντων, τζαμπα γραφεις εδω, δεν μας πειθεις. glasses9.gif

 

@Jazzjoker, εγω παλι δεν θα προτιμουσα να κουβεντιασουμε. Απο τα γραφομενα σου φαινεται οτι τζαμπα θα μιλησουμε. Μετα απο το απολυτο και τελειως ανιστορητο "...σπουδαίο πολιτισμό που ζούσε πριν χιλιάδες χρόνια σε αυτά τα εδάφη με τον οποίο όμως ουδεμία σχέση έχουμε πλέον είτε φυλετικά, είτε πολιτισμικά" τι να πουμε?

 

Δεν πειραζει, δεν τρεχει και τιποτα, αυτες οι συζητησεις εχουν ξαναγινει εδω και καταληγουν παντα σε καβγα.

 

Trolley, μπορεις να συμφωνεις με οτι θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε μια βολτα εξω, μια χαρα λιακαδα εχει σημερα

 

ενταξει το καταλαβα το προβλημα σου....εχεις απλα ADD οποτε ειναι δυσκολο να προσεξεις (και αρα να καταλαβεις) απλες φρασεις  ποσο μαλλον επιστημονικα τεκμηριωμενες και πολυπλοκες  οπως οι δικες μου   ;D

 

τη χρειαζομαι γιατι ειμαι γριππωμενος και κρεββατωμενος 4 μερες τωρα    

 

;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια Ιστορία, η ανθρώπινη, και ο ανθρώπινος πολιτισμός. Αν χρωστάνε οι άλλοι για τον Αριστοτέλη, χρωστάμε και εμείς για τον Νεύτωνα. Όμως στην πραγματικότητα δεν χρωστάει κανείς, είναι μια αλυσίδα εξέλιξης της σκέψης της τεχνολογίας και της επιστήμης που η αρχή της χάνεται κάπου στη Μεσοποταμία.

 

Και στην ουσία, μία γλώσσα υπάρχει, είναι η γλώσσα της καρδιάς που αισθάνεται την έννοια Ελευθερία, είτε την πεις Ελευθερία είτε Liberty είτε ουγκα μπουγκα, και φοβάται την έννοια Θάνατος, είτε την πεις Θάνατος, είτε Death είτε πάπαλα  ;D

 

 

Τώρα εθνικισμός και διεθνισμός και Ελληνάρες και Διεθνιστάρες αυτά είναι μαλακίες και παραμύθια σκορδαλιά, αυτό που υπάρχει είναι ότι σφαζόμαστε όλοι με όλους για τα limited resources, ας αποδεχθούμε τον εαυτό μας για αυτό που είναι,  βάρβαροι κανίβαλοι με εξελιγμένα ρόπαλα και το μαχαίρι στα δόντια, και ας μην παραμυθιαζόμαστε ότι "τα δικαιούμαστε γιατί είμαστε καλύτεροι", ούτε ότι "είμαστε αδέρφια, δεν είμαστε ζούγκλα για να σφαζόμαστε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει το καταλαβα το προβλημα σου....εχεις απλα ADD ;D

Οταν καταλαβεις και το δικο σου προβλημα, εκει να δεις παρτυ που θα γινει.... ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley, μπορεις να συμφωνεις με οτι θελεις.

 

Και εσύ μπορείς να είσαι υπό την μόνιμη επήρρεια εθνικιστικών ναρκωτικών, όσο θέλεις. Μην παραπονιέσαι όμως για τις σφαλιάρες που τρως (από Σκοπιανούς, αν πρόσεξα σωστά).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καταλαβεις και το δικο σου προβλημα, εκει να δεις παρτυ που θα γινει.... ;D ;D ;D

 

παντως το ADD ειναι δειγμα εξυπναδας οποτε μη στεναχωριεσαι,απλα προσπαθησε να εισαι λιγο πιο συγκεντρωμενος.... και να μην επηρεαζεσαι απο τους Σκοπιανοσλαβομακεδονες τοσο πολυ ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το ADD ειναι δειγμα εξυπναδας οποτε μη στεναχωριεσαι,απλα προσπαθησε να εισαι λιγο πιο συγκεντρωμενος.... και να μην επηρεαζεσαι απο τους Σκοπιανοσλαβομακεδονες τοσο πολυ ;D

 

Αφού τρώει σφαλιάρες λέει ο άνθρωπος... δείξε και εσύ λίγη κατανόηση.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ μπορείς να είσαι υπό την μόνιμη επήρρεια εθνικιστικών ναρκωτικών, όσο θέλεις.

Οταν λεω οτι το μεγαλο προβλημα του ΝΟΙΖ ειναι η δυσκολια να καταλαβουν μερικοι απλα Ελληνικα, δεν το λεω για πλακα. Εσυ τωρα διαβασες ολο το θρεντ και τι καταλαβες ακριβως? Οτι εγω ειμαι "υπό την μόνιμη επήρρεια εθνικιστικών ναρκωτικών".

 

Επετρεψε μου να σου πω οτι εσυ προφανως εισαι υπο την μονιμη επηρεια πραγματικων ναρκωτικων. Δωσε κατι κι απο δω ρε μονοφαγα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jazzjoker, εγω παλι δεν θα προτιμουσα να κουβεντιασουμε. Απο τα γραφομενα σου φαινεται οτι τζαμπα θα μιλησουμε. Μετα απο το απολυτο και τελειως ανιστορητο "...σπουδαίο πολιτισμό που ζούσε πριν χιλιάδες χρόνια σε αυτά τα εδάφη με τον οποίο όμως ουδεμία σχέση έχουμε πλέον είτε φυλετικά, είτε πολιτισμικά" τι να πουμε?

 

Δεν πειραζει, δεν τρεχει και τιποτα, αυτες οι συζητησεις εχουν ξαναγινει εδω και καταληγουν παντα σε καβγα.

 

 

Οκ δεκτόν ότι δε θέλεις. Απλώς έχε υπόψιν ότι ο απόλυτος είσαι εσύ, δεδομένου ότι απαξιοίς να συζητήσεις με οποιονδήποτε διαφωνεί μαζί σου.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου