Προς το περιεχόμενο

Απορίες περί λυχνιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

θα θελα να με βοηθήσετε στο εξής. Έχω εναν ENGL Savage 120, ο οποίος έχει 2 x 6550 λάμπες στον τελικό (power amp) συν 1 x ECC83 και 5 x ECC83 προενισχύτριες.

 

Τι θέλω να μάθω λοιπόν. Πρώτον, ποιά είναι τα σημάδια που δείχνουν ότι οι λάμπες χρειάζονται αλλαγή?

 

Δεύτερον, ποιές εταιρίες μπορώ να εμπιστεύομαι για την αγορά καλών λαμπών?

 

Τρίτον, έχει όντως σημασία η εταιρία?

 

Έχω διαβάσει οτι δεν έχει, αλλα μου φαίνεται παράλογο, αν δεν είχε δεν θα υπήρχαν οι διαφορές στις τιμές και στα τεχνικά χαρακτηριστικά, μιλώντας πάντα για descent λάμπες. Δεν θα θελα να βάλω στον ενισχυτή μου λάμπες των 10 ευρω. Αυτά, λοιπόν!

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας  :)

Screen_Shot_2014-11-20_at_12_22.55_AM.png.b014da9adcd30113748290fcf2e85f65.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αλλαγή δεν υπάρχει συγκεκριμένος μπούσουλας. Ο κοινός παρονομαστής είναι ότι θα πρέπει να εντοπίσεις ασυνήθιστη συμπεριφορά: πτώση της έντασης, πτώση του gain, θορύβους/μικροφωνισμούς...

 

Τώρα για τα περί μάρκας... εγώ καταλαβαίνω ότι ρωτάς Ι) για ποιότητα ήχου και ΙΙ) για αξιοπιστία. Γενικώς δεν υπάρχουν "κακές" εταιρίες, αλλά πάντα θα υπάρχουν ελλατωματικές λυχνίες ανεξαρτήτως μάρκας. Το κλειδί εδώ νομίζω είναι να ψωνίζεις από σοβαρό μαγαζί που τεστάρει τις λυχνίες του. Αυτά τα μαγαζιά συχνά προσφέρουν και επιλογές για matching, balanced triodes, high-gain κλπ. Eurotubes, TAD, Tubedepot, Watford είναι λύσεις αξιόπιστες και δοκιμασμένες (μάλιστα ο Eurotubes έχει τον ενισχυτή σου στα κιτάπια του.)

Α, κι όσο έχει να κάνει με ηχητικές διαφορές... αν δεν ηχογραφείς τακτικά και αν δεν έχεις δυνατότητα να παίζεις σε ικανές εντάσεις, κατά τη γνώμη μου ψάχνεις ψύλλους στ' άχυρα. Αρκετοί θα διαφωνούσαν σ' αυτό, αλλά εγώ επιμένω.  ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βάζω και κάτι πεθαμένες που βρίσκω σε παλιά επισκευαστήρια TV και βρίσκω τον ενισχυτή μου να παίζει καλύτερα ή τουλάχιστον πιο εύηχα.

Επίσης μπούσουλας δεν υπάρχει πέραν των αυτιών σου. Σ' εμένα π.χ. αρέσει η Sylvania 12ax7 στη θέση V1 στον Marshall που όλοι λένε ότι αντενδείκνυται.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' εμένα π.χ. αρέσει η Sylvania 12ax7 στη θέση V1 στον Marshall που όλοι λένε ότι αντενδείκνυται.

 

Ωστε εσύ είσαι ο αλήτης που με βούτηξε τη λάμπα απ το γκαράζ ε?

http://baibakis.gr/images/detailed/1/sylvania1-213339019864f81baa281fe713621545985130d46611100.jpg

 

;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αλλαγή δεν υπάρχει συγκεκριμένος μπούσουλας. Ο κοινός παρονομαστής είναι ότι θα πρέπει να εντοπίσεις ασυνήθιστη συμπεριφορά: πτώση της έντασης, πτώση του gain, θορύβους/μικροφωνισμούς...

 

Τώρα για τα περί μάρκας... εγώ καταλαβαίνω ότι ρωτάς Ι) για ποιότητα ήχου και ΙΙ) για αξιοπιστία. Γενικώς δεν υπάρχουν "κακές" εταιρίες, αλλά πάντα θα υπάρχουν ελλατωματικές λυχνίες ανεξαρτήτως μάρκας. Το κλειδί εδώ νομίζω είναι να ψωνίζεις από σοβαρό μαγαζί που τεστάρει τις λυχνίες του. Αυτά τα μαγαζιά συχνά προσφέρουν και επιλογές για matching, balanced triodes, high-gain κλπ. Eurotubes, TAD, Tubedepot, Watford είναι λύσεις αξιόπιστες και δοκιμασμένες (μάλιστα ο Eurotubes έχει τον ενισχυτή σου στα κιτάπια του.

Α, κι όσο έχει να κάνει με ηχητικές διαφορές... αν δεν ηχογραφείς τακτικά και αν δεν έχεις δυνατότητα να παίζεις σε ικανές εντάσεις, κατά τη γνώμη μου ψάχνεις ψύλλους στ' άχυρα. Αρκετοί θα διαφωνούσαν σ' αυτό, αλλά εγώ επιμένω.  ;D

 

Γενικά κοιτάω μόνο για matched ζευγάρια, αλλιώς δεν έχει και νόημα να μην είναι matched σε gain απόδοση κλπ Βρήκα αυτη την εταιρία ψάχνοντας, http://groovetubes.com, αν σας ενδιαφέρει τσεκάρετε. Θα κοιτάξω τις εταιρίες που μου πρότεινες κιόλας. Βασικά είμαι σε ενεργή μπάντα, κανονικά ηχογραφήσεις, περιοδείες κλπ οπότε ο ενισχυτής δουλεύει στο 100% :D Απλά πρώτη φορά ψαχνώ εντατικά για λυχνίες και ήθελα μια βοήθεια!

 

Ευχαριστώ όλους παίδες!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MAtched πρεπει να ειναι το ζευγαρι των τελικων που δουλευουν μαζι. Balanced πρεπει να ειναι τα "σταδια" της PI. Σαν προενισχυτριες συνηθως θες χαμηλοου μικροφωνισμου στη v1 κυριως ενω οι υπολοιπες δεν σε νοιαζουν....

 

Αυτα ειναι "γενικα" ο κανονας για την επιλογη. Τωρα μαρκες θα βρεις πολλες με αρκετες διαφορες στον ηχο αλλα αν δε δοκιμασεις στον ενισχυτη σου  δεν μπορεις να ξερεις, μιας και σε καθε διαφορετικο ενισχυτη (μαρκα/μοντελο) αντιδρουν διαφορετικα... 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατα 99% σιγουρος οτι οι ΠΡΟ-ενισχυτικες σου ΔΕΝ χρειαζονται αλλαγη (εκτος και αν ο ενισχυτης επαιζε καθε μερα για 4 ωρες επι 10 ετη).

 

Για τελικες παρε ενα σετακι matched 6550 ΑΠΟ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ και καθαρισες...οτι "μαρκα" και να γραφει υπαρχει πιθανοτητα να ειναι η ΙΔΙΑ λυχνια μια και ΟΛΕΣ οι λυχνιες στον πλανητη στα 4-5 ΙΔΙΑ εργοστασια φτιαχνονται και μετα γινονται rebranded απο τις εταιριες που τις εμπορευονται.

 

Εισαι τυχερος γιατι ΚΑΚΕΣ 6550 λυχνιες ΔΥΣΚΟΛΑ θα βρεις (δεν ειναι λυχνια που παραγεται σε μεγαλες ποσοτητες γιατι λιγοι ενισχυτες την χρησιμοποιουν) προσωπικα θα σου προτεινα τις TUNG SOL 6550 Reissue.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατα 99% σιγουρος οτι οι ΠΡΟ-ενισχυτικες σου ΔΕΝ χρειαζονται αλλαγη (εκτος και αν ο ενισχυτης επαιζε καθε μερα για 4 ωρες επι 10 ετη).

 

Για τελικες παρε ενα σετακι matched 6550 ΑΠΟ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ και καθαρισες...οτι "μαρκα" και να γραφει υπαρχει πιθανοτητα να ειναι η ΙΔΙΑ λυχνια μια και ΟΛΕΣ οι λυχνιες στον πλανητη στα 4-5 ΙΔΙΑ εργοστασια φτιαχνονται και μετα γινονται rebranded απο τις εταιριες που τις εμπορευονται.

 

Εισαι τυχερος γιατι ΚΑΚΕΣ 6550 λυχνιες ΔΥΣΚΟΛΑ θα βρεις (δεν ειναι λυχνια που παραγεται σε μεγαλες ποσοτητες γιατι λιγοι ενισχυτες την χρησιμοποιουν) προσωπικα θα σου προτεινα τις TUNG SOL 6550 Reissue.

 

Βασικά αυτο ήταν άλλη μία απορία μου, για τις προενυσχήτριες λαμπες. Σκεφτόμουν ομως οτι αφου θα αλλάξω ας τις αλλάξω όλες.  Θα ξεκινήσω πρώτα με τις τελικές και βλέπουμε!

Ευχαριστώ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτο ήταν άλλη μία απορία μου, για τις προενυσχήτριες λαμπες. Σκεφτόμουν ομως οτι αφου θα αλλάξω ας τις αλλάξω όλες.  Θα ξεκινήσω πρώτα με τις τελικές και βλέπουμε!

Ευχαριστώ  ;D

 

Αν μένεις αθηνα και σε ενδιαφέρει, και μπορεις να ερθεις απο το Μαρουσι, θα μπορουσαμε να τις μετρησουμε στο λυχνιομετρο μου.

 

Υπάρχει ένας κανονας που λεει οτι καλό ειναι αν αλλάξεις τις τελικές να αλλάξεις και την PI που προτείνεται να ειναι Matched οι τριοδοι της για καλύτερο αποτελεσμα.

 

Θα συμφωνησω με τον superfunk οτι δεν υπάρχει λογος να αλλάξεις ολες τις προενισχυτριες.

 

Οσον αφορά στις groovetubes εχω αγοράσει απειρες φορές απο τις λυχνίες τους. Οι περισσότερες ειναι rebranding αλλων εταιριών. Το R στη σειρά τους σημαίνει Russian (βλεπε Sovtek), το C = China, και το S-Slovakia. Αυτο που λενε αυτοι ειναι οτι αγοράζουν απο τα αλλα εργοστασια και τις μετράνε, και τουλάχιστον δεν σου πουλάνε "νεκρή" λυχνία. Περαν αυτου δεν νομίζω οτι μια GT 12AX7-R θα ειναι διαφορετική απο την απλή Sovtek LPS 12AX7.

 

Σε αυτο που ειναι καλη η Groovetubes ειναι οτι εχουν ενα δικό τους συστημα μέτρησης της λυχνίας (εξόδου) και στις ματσάρουν ανάλογα και με την ενταση η το ποσο γρήγορα η αργά αρχιζουν και κανουν distort.

 

Στους δικούς μου - για τελικές - βαζω 6L6-GE που ειναι και καλά ρεπλικα των παλιών αυθεντικων GE6L6 που οντως εχουν διαφορά απο τις άλλες τελικές που κυκλοφορούν.

 

Για τις 6550 θα συμφωνήσω με τον superfunk ως προς την ποιότητα τους.

 

Αν μπορώ να βοηθησω με το λυχνιόμετρο, ευχαρίστως.

 

Ανδρέας

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου