Προς το περιεχόμενο

Αποθήκευση κιθάρας και λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε όλους

 

θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό για τον εξοπλισμό

που έχω. Λόγο της δουλειάς μου είμαι Μηχανικός του Εμπορικού ναυτικού

λείπω για μεγάλα διαστήματα απο το σπίτι μου (5-6 μήνες) και οι κιθάρες μου

(epiphone les paul goth -ESP LTD gus G 200 - Cort evil z2 -και μια yamaha ακουστικη

αν δεν κανω λάθος το μοντέλο 310 ) και οι ενισχυτές μου Bugera 6260 -212 και

epiphone junior 5w κεφαλι-καμπινα, δεν χρησιμοποιούνται.

 

1)Πρέπει να κάνω κάτι  με τις κιθάρες για να μην γίνουν τόξα?(μέχρι στιγμής όλα καλά αλλα για μετά δεν ξέρω)

 

2)Οι ενισχυτές καθότι λαμπάτοι έχουν κάποιο θεμα αν δεν ανάβουν για μεγάλα διαστήματα?

 

Κάθε άποψη η εμπειρική γνώση ειναι καλοδεχούμενη κι ας μην αποδεικνείεται επιστημονικά.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Σωτήρης ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- οι ειδικοί λένε ότι 40 - 50% υγρασία είναι ιδανική για την αποθήκευση ηλεκτρικής κιθάρας.

αυτό κάπως θα πρέπει να το παρακολουθείς (υγρόμετρο κλπ).

 

- δεν πρέπει να έχεις τις κιθάρες σε ένα χώρο που να αλλάζει πολύ και απότομα η θερμοκρασία και σε γενικές γραμμές όσο πιο σταθερή η θερμοκρασία τόσο το καλύτερο.

 

- μακριά από παράθυρα με απευθείας το φως το ήλιου

 

- αποθήκευση σε θήκη βαλίτσα αν δεν έχεις κάποιο stand ή βιτρίνα που να σου εξασφαλίσει ότι δεν θα πάει κάποιος/κάποια άσχετος/η να τις περιεργαστεί και προκαλέσει κάποια βλάβη από πτώση ή ό,τι άλλο.

Τουλάχιστον αυτό κάνουν οι συλλέκτες όταν δεν τις έχουν σε ειδικές βιτρίνες.

167-sm.jpg

 

- οι ενισχυτές μια από τα ίδια και καλό είναι να τους έχεις σκεπασμένους για τη σκόνη.

 

 

 

 

 

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν υπαρχει υγρασια στο χωρο αλλα παραμένουν κουρδισμένες οι κιθαρες δεν υπαρχει προβλημα να σκευρώσουν?

 

Οι πυκνώτες των ενισχυτών παθαινουν ζημια απο την μη χρηση ή απο την υγρασια?

τον εναν τον εχω στο υπογειο και οσο να ναι πιο πολυ κρυο εχει εκει και η υγρασία

ειναι λιγο παραπάνω γιατι δεν υπαρχει θερμανση.

 

Αρα πρέπει να βρω θεση  στο σαλονι για όλα .... ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλό είναι οι κιθάρες να είναι κουρδισμένες 1 με 1 1/2 τόνο κάτω και στον χώρο τους να υπάρχει ένας συλλέκτης υγρασίας. Αυτός με τα σακουλάκια είναι μια χαρά!!!

 

Οι σκληρές θήκες σε χώρους μη καλά αεριζόμενους δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί μπορεί να εγκλωβίσουν υγρασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Gibson λέει:

Leave it tuned to pitch in the case during short periods of storage. If you are going to store it for extended periods, relax the string tension but leave them attached.

Οι ενισχυτές σου και κατ' επέκταση τα εξαρτήματά τους αν είναι σε οικιακό περιβάλλον δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα απο την υγρασία η την μη χρήση τους.

Απλά προστάτεψέ τους από την σκόνη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταζα στο skroutz και εχει πολλες επιλογες για υγρομετρα.

 

Σχεδον ολα βεβαια επανω εχουν μετερεολογικους σταθμους , ρολοι και κτλ κτλ... αρα για την δουλεια που το θελουμε ειναι αξιοπιστα? Ανταποκρινοντε στην 'πραγματικοτητα'???

 

Επισης : ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε τα μικρα φακελακια που μαζευουν την υγρασια? Αυτα που εχουν μεσα οι βαλιτσες απο εργοστασιου...

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σακουλάκια που λέτε λέγονται "silica gel", τα βρίσκεις με αυτή την ονομασία σε amazon, ebay κτλ.

Εγώ που κάνω το ίδιο με τον συνάδελφο πιο πάνω, έχω στο home studio έναν αφυγραντήρα σεταρισμένο στο 40 και τα όργανα σκεπασμένα εκτός θήκης σε μία βάση. Τους ενισχυτές και τις κονσόλες σκεπασμένα. Γύρω στη μιά δεκαετία τώρα και σε 3 σπιτια που έχω αλλάξει, όλος ο εξοπλισμός διατηρείται μιά χαρά!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοίγετε το παράθυρό σας και απέναντι δεν βλέπετε το δάσος του Αμαζονίου δεν έχετε πρόβλημα με την υγρασία ;D

Στην σκληρή θήκη και σε μέρος που δεν έχει εναλλαγές θερμοκρασίας (στον ήλιο, δίπλα σε καλοριφέρ) θα είναι μια χαρά. Η σκληρη θήκη προστατεύει κυρίως από ατυχήματα και χτυπήματα. Πετάς μέσα και ένα απ' αυτά τα σακουλάκια για την υγρασία to be safe και είσαι κομπλέ.

Οι ενισχυτές ομοίως μακριά από σημεία με εναλλαγές θερμοκρασίας και καλά σκεπασμένοι (όχι, το δαντελωτό σεμεδάκι δεν μετράει για κάλυμμα  ;D)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου