Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης με καλο distortion καναλι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο περίπου, τα προσδιόρισε

 

Ναι στο περίπου και μια μέρα μετά φίλε μου, αυτά γράφονται στο 1ο ποστ... για κοινή λογική πρόκειται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι στο περίπου και μια μέρα μετά φίλε μου, αυτά γράφονται στο 1ο ποστ... για κοινή λογική πρόκειται...

 

έχεις δίκιο σε αυτό, καθώς και ότι οι παρεχόμενες πληροφορίες είναι, το λιγότερο, ελλιπείς, μιας και πχ δεν αναφέρεται στο είδος μουσικής, που παίζει.

 

ωστόσο, με λιγότερες από 100 δημοσιεύσεις, θα έχει την ευκαιρία στο μέλλον, για να μάθει πώς θα πρέπει να στήνει "σωστά" ένα ερώτημα, ώστε να δίνει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες, για τεκμηριωμένες απαντήσεις (ή τουλάχιστον ελπίζω να μάθει...  :P ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο Marshall δε γινεται  ;)

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=218606

+100 για τον dsl

+1000 αν βρεις εναν οικονομικο JVM που θα σου δωσει μεγαλυτερο ευρος ηχων.

 

Το "καλο distortion" δεν λεει και πολλα. Τουλαχιστον πρεπει να μας υποδειξεις καποιες μουσικες που θες να προσεγγίσεις. Αλλο ηχο θα σου δωσει ο dsl και αλλο ο dual rec.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απαντήσουν 100 άτομα, θα ακουστούν περίπου 50 διαφορετικές απόψεις... Αφού το distortion είναι αρκετά θέμα γούστου!

Εγώ π.χ. είχα τον dsl (601) και τον έδωσα, όχι γιατί με χάλαγε τόσο το βρώμικο, αλλά το καθαρό κανάλι, στο οποίο για να δώσεις ένταση ανεβάζεις το gain, οπότε βρωμίζει.

Τώρα έχω μεταξύ άλλων έναν dual rectifier και έναν fender tonemaster, ο οποίος πιστεύω είναι ότι καλύτερο υπάρχει στον κόσμο, όσον αφορά βρώμικο και καθαρό ήχο και τον προσέχω υστερικά μην πάθει κάτι!! Άλλοι δεν τον γουστάρουν. Περί ορέξεως.....

Αν θέλει το παληκάρι ας ανεβάσει ένα βίντεο με ήχο μπάντας που του αρέσει να του πει ο κόσμος που γνωρίζει πως θα τον πλησιάσει!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ π.χ. είχα τον dsl (601) και τον έδωσα, όχι γιατί με χάλαγε τόσο το βρώμικο, αλλά το καθαρό κανάλι, στο οποίο για να δώσεις ένταση ανεβάζεις το gain, οπότε βρωμίζει.

 

Υπαρχει marshall dsl601? Δεν ειμαι σιγουρος. Αν εννοεις τον tsl601, δεν ανεβαζεις gain στο καθαρο. Προσαρμοζεις το gain εκει που το θελεις σα χροια και μετα δινεις απο το master. Αν δεν μπορουσες να πετυχεις ενα συνδιασμο gain+master ωστε να ειναι πολυ δυνατος και καθαρος ενας ενισχυτης 60watt, σημαινει μαλλον οτι ειχε καποιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει marshall dsl601? Δεν ειμαι σιγουρος. Αν εννοεις τον tsl601, δεν ανεβαζεις gain στο καθαρο. Προσαρμοζεις το gain εκει που το θελεις σα χροια και μετα δινεις απο το master. Αν δεν μπορουσες να πετυχεις ενα συνδιασμο gain+master ωστε να ειναι πολυ δυνατος και καθαρος ενας ενισχυτης 60watt, σημαινει μαλλον οτι ειχε καποιο προβλημα.

 

Έχεις δίκιο, tsl ήταν. Μα αυτό ήταν που δεν μου άρεσε, ότι το gain έδινε χροία και βρώμιζε το 'καθαρο' κανάλι.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, tsl ήταν. Μα αυτό ήταν που δεν μου άρεσε, ότι το gain έδινε χροία και βρώμιζε το 'καθαρο' κανάλι.

 

Οταν λες ''βρωμιζε'' εννοεις το παραμορφωνε? Ο tsl ειναι ενας ενισχυτης που θα σου βρωμισει το καθαρο καναλι περιπου μετα τη μεση της διαδρομης του gain knob και περα. Μεχρι τη μεση του gain, ομως, μπορεις να εχεις πολυ μεγαλη και καθαρη ενταση χρησιμοποιωντας το master volume του ενισχυτη.

Sorry για τα off topic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα τον dsl 401 (απο το 2008 μεχρι και φετος οπου τον εδωσα τελικα) κ δεν εμεινα ποτε ευχαριστημενος με το βρωμικο καναλι του...αναγκαζομουν να παρεμβαλω metal muff ενδιαμεσα για να πιασω το επιπεδο παραμορφωσης που επιθυμουσα...παιζω κυριως μεταλ.

το καθαρο του ηταν σουπερ,αλλα το βρωμικο δεν με καλυπτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γιατι το παλευετε ακομα? ;D

 

Ειπε ο ανθρωπΑς

 

Παδια καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.Ψαχνω κατι budget και value for money.Το ηχοχρωμα που εχω στο μυαλο μου ειναι marshalloχροια.

 

 

 

ο DSL 401 εχει μια χαρα Marshall χροια και μεταχειρισμενος ειναι τζαμπα.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες ''βρωμιζε'' εννοεις το παραμορφωνε? Ο tsl ειναι ενας ενισχυτης που θα σου βρωμισει το καθαρο καναλι περιπου μετα τη μεση της διαδρομης του gain knob και περα. Μεχρι τη μεση του gain, ομως, μπορεις να εχεις πολυ μεγαλη και καθαρη ενταση χρησιμοποιωντας το master volume του ενισχυτη.

Sorry για τα off topic...

 

Πράγματι, αφού θέλει μαρσαλοχροιά ο άνθρωπας, εμεις περισσεύουμε.

 

Για το off-on topic, σε εντάσεις δωματίου ποτέ δεν έβγαλε καλό καθαρό ο marshall, βρώμιζε ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις, ώντας σε καλή κατάσταση. Αλλά "ο χρυσός του ενός είναι τα σκουπίδια του άλλου"...

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου