Προς το περιεχόμενο

Καθυστέρηση & Θόρυβος κάρτας


ginargiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατέβασα χθες το ντέμο' date=' και διαπίστωσα πως όλα τα presets βγαίνουν με πολύ θόρυβο (συνδέω από line-out της κάρτας στο HiFi, και οι ενδείξεις έντασης εισόδου και εξόδου στο GR είναι πολύ λογικές, γύρω στο μισό )

 

υπάρχει κάποιο σετάρισμα που πρέπει να κάνω;

 

επίσης η καθυστέρηση/latency είναι αισθητή, ξέρει κανείς αν υπάρχουν ASIO drivers για μια παλιά Soundblaster που έχω (αν θυμάμαι καλά είναι η PCI-128);[/quote']

Και εμένα έχει θόρυβο αλλά κυρίως στις παραμορφώσεις. Η κάρτα σου δεν υποστιρίζει ASIO drivers... Με μία καλή κάρτα ήχου μπορεί να διορθωθέι το πρόβλημα. Πάντως δοκίμασε και το Noise Reduction που έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση

 

μήπως είναι απαραίτητο ένα DI box? το πακετο εξάλλου περιλαμβάνει ένα τέτοιο, αν αποφασίσει κανείς να προχωρήσει στην αγορά...

 

αν ναι, μήπως μπορεί το ρόλο αυτό να τον παίξει το ZOOM505 που έχω?

 

το noise reduction δεν νομίζω πως θα κάνει δουλειά, αφού τα μη παραμορφωμένα presets δεν ακούγονται καθόλου, μάλλον η είσοδος δεν είναι "σωστή"

 

εξάλλου γενικά ο ήχος είναι αναιμικός και ψόφιος, δεν νομίζω πως έχω το κατάλληλο setup αυτή τη στιγμή

 

έχεις μήπως να προτείνεις κάποια οικονομική κάρτα ήχου που να διαθέτει ASIO drivers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις μια Soundblaster Audigy που είναι και φτηνή. Αυτήν έχω και εγώ.

Τώρα για box που λές δε νομίζω και κάνει τρελή διαφορά. Δοκίμασε με το ZOOM αλλα χωρίς εφε. Δοκίμασε να συνδέσεις την έξοδο από τα ακουστικά.

Επίσης το control που δίνει μαζί έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου και πρέπει να δίνει πολύ καλύτερο ήχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις μια Soundblaster Audigy που είναι και φτηνή. Αυτήν έχω και εγώ.

 

υπάρχουν πολλά μοντέλα' date=' ποιά ακριβώς έχεις;

 

audigy 2?

audigy 4?

audigy SE?

 

ήλθε με ASIO ή τα έβαλες εσύ; ή μπήκαν μαζί με το GR κατά την εγκατάσταση;

 

Επίσης το control που δίνει μαζί έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου και πρέπει να δίνει πολύ καλύτερο ήχο...

 

σίγουρα αλλά δεν έχω την παραμικρή πρόθεση να το αγοράσω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν πάρεις κάρτα και είσαι μουσικός, καλό είναι να πάρεις κάτι που να σου κάνει και όχι μια multimedia. Οι τιμές πλέον είναι πολύ προσιτές και άμεσα συγκρίσιμες.

 

Αν θες πάντως ASIO κατέβασε τους drivers ASIOFORALL που θα βρεις με ένα απλό search ή στα downloads, καθώς και επίσης και πολλά σχετικά θέματα και άρθρα μέσα στο Noiz για τα θέματα που σ' απασχολούν.

Όσο αφορά τον θόρυβο πάντως, τα περισσότερα preset με παραμόρφωση έχουν πολύ από αυτό γιατί έχουν πολλά στάδια προενίσχυσης . Είναι φυσικό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου