Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής + πεταλιέρα (budget 700-800e)


alchon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε λέω, καλά παίζουν όλες οι πεταλιέρες με λαμπάτους αλλά δεν έχουν φτιαχτεί για αυτό, αντιθέτως έχουν φτιαχτεί για line ήχο!

 

Εν μέρει αυτό ισχύει, αλλά (πλέον) δεν είναι μόνο για αυτό.

Συγκεκριμένα η σειρά HD της Line6 (και φαντάζομαι και οι υπόλοιπες αντίστοιχες) σου δίνει την δυνατότητα να απενεργοποιήσεις όλες τις προσομοιώσεις προενίσχυσης, καμπίνας, μικροφώνων κτλ και να κρατήσεις μόνο τα εφφέ. Έτσι ουσιαστικά καταλήγεις να παίζεις με το χαρακτήρα του ενισχυτή σου και απλά το διαμορφώνεις με ότι εφφέ θέλεις. Βάζεις και ένα 4CΜ αν θες να παίζεις με mod effects σε λούπα και βγάζεις μαμώ τους ήχους.

 

Αν δεν το κάνεις αυτό καταλήγεις με την εξής σειρά που ακούγεται απλά άσχημα:

Κιθάρα -> προσομοίωση προενίσχυσης -> εφφέ -> προσομοίωση τελικού -> προσομοίωση καμπίνας -> προσομοίωση μικροφώνου -> προενίσχυση ενισχυτή -> τελικό ενισχυτή -> καμπίνα ενισχυτή

 

Από την άλλη αν θες να αλλάξεις το χρώμα του ενισχυτή σου πάρε ένα κιλό μπογιά βάλε την πεταλιέρα στην λούπα και ενεργοποίησε μόνο το στάδιο προενίσχυσης χωρίς τις προσομοιώσεις τελικού και καμπίνας/μικροφώνου.

 

Τώρα αν δεν θες καθόλου ενισχυτή απλά ενεργοποίησέ τα όλα και βάλτην καρφωτά στο PA.

 

Γενικά οι πεταλιέρες είναι αρκετά παρεξηγημένες κυρίως γιατί σου δίνουν τόσο πολλές επιλογές και μπορείς πολύ εύκολα να χαθεί στο τι κάνεις, όχι μόνο σε ρυθμίσεις των εφφέ αλλά και στο πως μπορείς να τις συνδέσεις ανάλογα την περίπτωση.

Λίγο ακόμα ψάξιμο και μπορείς να βγάλεις εξαιρετικό ήχο..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με ΔΥΟ τετοια παντως  (http://www.thomann.de/gr/alto_ts112a_v2.htm για να τα τρεξεις στερεο) και πολυ ψαξιμο στην boss gt100 σου μαλλον θα κανεις καιρο να κοιταξεις αλλου...

 

ΥΓ.Μετα απο ενα προχειρο ψαξιμο ειδα οτι (στην ιδια παντα σειρα ηχειων)ολοι προτεινουν για κιθαρα τα 12" και οχι τα 15" γιατι ακουγονται αρκετα BOOMY...καποιοι παντως λενε οτι καλο ειναι να μην ακουμπανε στο εδαφος.Ανυψωνοντας τα εστω και 1ft γλυτωνεις απο ενα μικρο αλλα ενοχλητικο 100hz fizz!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ΔΥΟ τετοια παντως  (http://www.thomann.de/gr/alto_ts112a_v2.htm για να τα τρεξεις στερεο) και πολυ ψαξιμο στην boss gt100 σου μαλλον θα κανεις καιρο να κοιταξεις αλλου...

 

Παιδιά (χωρίς παρεξήγηση  :) :) ) αλλά τι πρόταση είναι αυτή;

Αυτά θα τα κουβαλάει σε κάθε πρόβα/live μαζί του;; Και όταν θα παίξει σε κάποιο μαγαζί τι θα κάνει; Θα αντικαταστήσει τα ηχεία του μαγαζιού ή θα συνδέσει και αυτά και θα ακούγεται αυτός από αυτά και η υπόλοιπη μπάντα από τα ηχεία του μαγαζιού;

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προβα μπορει να παιρνει το ενα απο τα δυο μαζι δεν ειναι κολλημενα!!!Σε λαιβ μικροφωνακι σε αυτα και P.A και τα χει για μονιτορ

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προβα μπορει να παιρνει το ενα απο τα δυο μαζι δεν ειναι κολλημενα!!!Σε λαιβ μικροφωνακι σε αυτα και P.A και τα χει για μονιτορ

Σωστός....αλλά νομίζω ότι βγαζει και έξοδο απευθείας σε PA...ή όχι ?

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προβα μπορει να παιρνει το ενα απο τα δυο μαζι δεν ειναι κολλημενα!!!Σε λαιβ μικροφωνακι σε αυτα και P.A και τα χει για μονιτορ

 

Δεν το κανα με τίποτα.. ;D

Κατ'αρχάς αυτά ζυγίζουν 16κιλά το ένα. Σου βγαίνει η μέση σε κουαβαλήματα και σε βρίζει και ο ηχολήπτης σε κάθε live (στανταράκι όμως).

Άσε που ουσιαστικά το πλεονέκτημα της πεταλιέρας είναι η ευελιξία και ευκολία, το χρώμα του λαμπάτου σε δυνατές εντάσεις δεν το φτάνει τίποτα. Με αυτό τον τρόπο δεν εχεις τίποτα από αυτά..

 

(αλλά και πάλι αυτή είναι απλά η άποψή μου..)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κανα με τίποτα.. Grin

Κατ'αρχάς αυτά ζυγίζουν 16κιλά το ένα. Σου βγαίνει η μέση σε κουαβαλήματα

 

Οι Bugera που λεγαμε πριν ειναι 19κιλα ο V22 και 22,5 ο V55.

 

σε βρίζει και ο ηχολήπτης σε κάθε live (στανταράκι όμως).

 

O ηχοληπτης θα πρεπει να κοιταξει να κανει τη δουλεια του ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ οσο πιο καλα μπορει....με αμοιβαιο σεβασμο παντα

 

Άσε που ουσιαστικά το πλεονέκτημα της πεταλιέρας είναι η ευελιξία και ευκολία,

 

Εξακολουθεις να τα εχεις...

 

το χρώμα του λαμπάτου σε δυνατές εντάσεις δεν το φτάνει τίποτα.

 

Μη το παρεις προσωπικα δεν το λεω για σενα (και δεν διαφωνω) αλλα θα ηθελα πολυ να δω μερικα blind tests σε live καταστασεις...

 

Ειμαι κ εγω της αποψης οτι απο τη στιγμη που παιρνεις πεταλιερα AXE FX η οτιδηποτε της ιδιας συνομοταξιας πρεπει να το υποστηριξεις αναλογως.Αν ειναι αλλα να ακους στα ακουστικα σου και αλλα στον ενισχυτη σου και αλλα στο P.A τοτε καλυτερα παρε ενα λαμπατο οπως λες κ εσυ και πεταλακια να το κανεις και πιο σωστα....αποψη μου παντα φιλικα.

 

 

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ οι ήχοι που θα φτιάχνεις στο συγκεκριμένο θα είναι σχεδόν ίδιοι με αυτούς που θα ακούει ο κόσμος στα live, δεν θα χρειάζεσαι να έχεις διαφορετικές ρυθμίσεις όταν θα παίζεις στο λαμπάτο και διαφορετικές στα live.

 

Καλά το θέμα του live ακόμα το βλέπω μακροπρόθεσμα, αλλά σε περίπτωση που κάνω, αν πάρει ο ηχολήπτης τον ενισχυτή με μικρόφωνο δεν θα χρειαστεί να αλλάξω κάτι φαντάζομαι.

 

Ενδιαφέρουσα πρόταση το FRFR και ο τελικός της rocktron, αλλά να σας πω την αλήθεια θέλω να χω ενισχυτή στο δωμάτιο να τον χαίρομαι. Ο λόγος που πήρα πεταλιέρα και δεν έμπλεξα με αναλογικά πεταλάκια είναι ότι η πεταλιέρα είναι πολύ πιο οικονομική από ένα παραδοσιακό pedalboard και ότι μου επιτρέπει πλέον όποτε μου τη βαράει να παίζω χωρίς να διαταράσσω την οικογενειακή γαλήνη :D

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Από τη στιγμή που ο ενισχυτής θα είναι κυρίως για μέσα στο σπίτι, αν πάρω τώρα έναν 5άρι (πχ. bugera v5 ή vht special) θα μπορώ σε ενδεχόμενο live να τον χρησιμοποιήσω με μια καμπίνα και να 'χω την ένταση που χρειάζομαι, ή καλύτερα να πάω στα 15-20 watt από την αρχή;

 

Υ.Γ.: Σόρυ αν σας έχω ζαλίσει, αλλά έτσι είμαι σε κάθε μου αγορά ειδικά όταν αγοράζω κάτι για πρώτη φορά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εισαι αποφασισμενος να παρεις λαμπατο ενισχυτη τοτε εχε υπ οψη σου οσα σου ειπαν οι προηγουμενοι περι fx loop....χρωματισμου της πεταλιερας απο την προενισχυση...αλλα presets για λαιβ και αλλα για ηχογραφηση...χρησιμοποιησε τη λογικη και ζυγισε τα....για ποιο λογο θες λαμπατο?θα χρησιμοποιεις τα preamps της boss η μονο τα modulation?Σε ολες τις περιπτωσεις κατι κερδιζεις κατι χανεις...(Οι περιπτωσεις που χανεις λιγοτερα προυποθετουν να εισαι 100/100 focused στον τελικο ηχο που ζητας και να μην πηγαινεις ψαχνοντας και συνηθως.....κοστιζουν κατιτις παραπανω  ;)  )

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου