Προς το περιεχόμενο

Μουσικες διακοπες


Gianniss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να συμπληρώσω και κάτι (αν μου επιτρέπει ο Γιάννης).

 

Δοκιμάσατε ποτέ, τις νότες που παίζετε (όχι αυτές που παραλείπετε), να τις διασκορπίσετε σε διαφορετικές οκτάβες?

 

Το λέω "οκταβικό διασκορπισμό".

 

Δοκιμάσατε ποτέ, τις νότες που δεν παίζετε (αυτές που παραλείπετε), να τις διασκορπίσετε σε διαφορετικές οκτάβες? ;D ;D ;D ;D ;D

 

Το λέω "κρυφό οκταβικό διασκορπισμό". ;D ;D

 

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να συμπληρώσω και κάτι (αν μου επιτρέπει ο Γιάννης).

 

Αυτο ηταν εντελως περιττο. Δεν εχω το δικαιωμα να σου απαγορευσω να συμμετεχεις σε ενα thread του forum. Απεναντιας σε ευχαριστω που μοιραστηκες τις γνωσεις σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φτιάξει ένα μικρό σχεδιάκι για αυτές τις διακοπές και για το πως θα μπορούσαμε να τις εκχύσουμε στο πεντάγραμμο.

 

rests1.jpg

 

Μόλις τώρα ανακάλυψα ότι αυτά που έλεγα από τα πριν ισχύουν.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μόλις τώρα ανακάλυψα ότι αυτά που έλεγα από τα πριν ισχύουν.

 

 

 

Πού είναι ο Σερίφης, όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι καλα που εχω και αυτο το θετικο feedback απο εσας παιδια. Αυτοι οι mods μονο παρατηρησεις ξερουν να κανουν. Δεν παραδεχονται ομως οτι ο,τι γραφω ειναι πρακτικα σωστο...

 

Φιλε. Το κανουν εσκεμμενα.

Ειναι και ενας αλλος σαν εσενα που ποσταρε παλια οδηγους για να βοηθησει τον κοσμο, σωστους, καταννοητους και ομορφα φιλοτεχνημένους  και πεσαν να τον φανε και μαλιστα ηταν σε διατεταγμένη υπηρεσία. Αμολησαν και αλλα μελη που πεσανε πανω του σαν λυσσασμένα σκυλιά.

Αρφφφφφφφφφφφ........................

Δεν θελουν φιλε μου.

Στο ονομα του κερδους αλλα και για λόγους ικανοποίησης του σαδισμού τους θελουν να παιδευουν τον κοσμο με την θεωρία της μουσικής και το κλασσικό συστημα διδασκαλίας και διατύπωσης για να τον ξεζουμίζουν.

Θα ξεσπασουν ολο τον κομπλεξισμο τους και πάνω σου.

Μην πτοείσαι. Κανεις θεαρεστο έργο.

Συνέχισε.

Μην ξεχνας οτι και ο Ιησους εζησε τετοιες μερες που ολοι τον χλέυαζαν και τον απαξίωναν ενω αυτός πάσχιζε για την σωτηρία τους και στο τέλος δικαιώθηκε. (Τωρα αυτο δεν εχει και πολυ σχεση με το θεμα μας περι μουσικης θεωριας που τα πραγματα ειναι λίγο πιο συγκεκριμένα αν μη τι άλλο για να μπορουν να συννενοούνται ολοι οι μουσικοι με καποιο κοινο τρόπο, αλλα ακουγεται ωραια)

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φτιάξει ένα μικρό σχεδιάκι για αυτές τις διακοπές και για το πως θα μπορούσαμε να τις εκχύσουμε στο πεντάγραμμο.

 

rests1.jpg

 

Οριστε και το μερακι! Ευχαριστουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού είναι ο Σερίφης, όμως;

 

Μα ο Σερίφης λείπει. Μάλλον δεν με κατάλαβες. Θα το ξαναπώ για να το καταλάβεις.

Όπως δείχνει και το παρακάτω σχήμα όταν οι νότιες πολιτείες είναι αφύλαχτες το λέμε αλλιώς και "ο Σερίφης είναι σε διακοπές" οπότε σε εκείνη την περίπτωση η νότα δεν παίζεται.

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος κρύβει την αλήθεια; Γιατί ο προσαγωγέας λύνεται ανωδικά, ενώ η έβδομη καθοδικά; Τι σχέση έχει αυτό με τις εφτά πύλες της κολάσεως που βρίσκονται κάτω, ενώ ο προς-τον-Θεό-Άγω οδηγεί ψηλά; Τι μας κρύβουν για τα ρυπαρά γένη του τριτόνου; Έξι ημιτόνια διάστημα και ΤΡΙτονο, τρια εξάρια λοιπόν, τυχαίο; Έκλεισε ο Μέγας Αλέξανδρος τις πύλες της backDOOR progression; Γιατί ενώ υπάρχει ιταλική, γερμανική και γαλλική αυξημένη έκτη, δεν υπάρχει Ελληνική; ΠΟΙΟΙ ΔΕ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΕΚΤΗ; ΤΙ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ;

 

 

Αυτά και άλλα πολλά στο νέο βιβλίο του Λιακοσθένη Δημόπουλου "Η μουσική θεωρία της εποχής Παλεστρίνα και η κλοπή της πολυφωνίας από το δίσκο της Φαιστού" 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου