Προς το περιεχόμενο

Wall panels για ακουστική βελτίωση δωματίου.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι να κατασκευάσω 4 με 5 wall panels για να βελτιώσω την ακουστική του home studio μου!

 

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ξύλινο πλαίσιο, πετροβάμβακα των 80 Kg και να κλείσω τον πετροβάμβακα στο εσωτερικό του πλαισίου, καλύπτοντας το με κάποιο ύφασμα με "πόρους" (π.χ. λινάτσα)! :roll:

 

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός....

Υπάρχει κανείς που έχει κατασκευάσει κάτι τέτοιο και μπορεί να μου δώσει παραπάνω πληροφορίες......

Αν υπάρχει και φωτογραφικό υλικό θα με βοηθούσε πάρα πολύ.... :P

 

Ευχαριστώ!!!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αλλά κοστίζουν και κάτι παραπάνω.... (και αυτό το κάτι σημαίνει αρκετά ευρώ παραπάνω....) και καθότι φοιτητής, κοιτάω να κάνω τη δουλειά μου πιο οικονομικά....

 

:lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αυτό που λες (με τα πανελς) και βελτιώθηκε πολύ ο ήχος. (Βασικά κόπηκαν πολλές ανακλάσεις). Εγώ έβαλα συνολικά 12 πάνελς. Τα πιο σημαντικά είναι αυτά που κόβουν τις πρώτες ανακλάσεις. Στους τοιχους δεξιά και αριστερά σου (βάλε ένα καθρέυτη στον τοίχο και άμα βλέπεις το ηχείο μέσα σε αυτόν βάλε εκεί το πάνελ) και ακριβώς πίσω σου. Κάτι άλλο που θα βοηθήσει πολύ είναι ένας διαχυτής (Ψάξε δημοσιεύσεις του χρήστη PJ θα σου φανούν πολύ χρησιμες) που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου. Αυτός μπορεί να μπει στο ταβάνι ανάμεσα σε εσένα και τα monitor σου.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο σημαντικά είναι αυτά που κόβουν τις πρώτες ανακλάσεις.

 

Δηλαδή λένε εσύ είσαι πρώτη ανάκλαση σε κόβω εσύ είσαι δεύτερη σε αφήνω......;;;;;;;

 

Πως ξεχωρίζουν τα πάνελς τις πρώτες ανακλάσεις......;;;;;;;;;;

 

 

Ενδιαφέρων....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός μπορεί να μπει στο ταβάνι ανάμεσα σε εσένα και τα monitor σου.

 

Εξίσου πολύ ενδιαφέρων έχει και το γεγονός οτι μια μελετη για διαχυτές κοστίζει κάμποσα €, και θέλει κα΄ποιες ώρες.......

 

ενώ στην προκειμένη γίνεται και από φόρουμ χωρίς να έχουμε δει τον χώρο σας........

 

Ελάτε κόσμε..>!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά να ειρωνεύεσαι καλύτερα να έλεγες και τη δικιά σου άποψη. ¶μα ο φίλος ρΟμ είχε τα λεφτά και τη διάθεση να κάνει τις μελέτες που λες απλά θα έπερνε κάποιον ειδικό και δεν θα ρωτούσε εδώ μέσα. Τα τελευταία σου 3 ποστ είναι μόνο ειρωνία και τίποτα ουσιαστικό. Ο άνθρωπος μιλάει για 4-5 πάνελς για ένα Home studio. Δεν ζητάει να κάνει το Dark side of the moon. ¶μα δεν θες να πεις αυτό που πιστεύεις μην πεις τίποτα. ¶σε τις ειρωνίες για αλλού.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή λένε εσύ είσαι πρώτη ανάκλαση σε κόβω εσύ είσαι δεύτερη σε αφήνω......;;;;;;;

 

Πως ξεχωρίζουν τα πάνελς τις πρώτες ανακλάσεις......;;;;;;;;;;

 

Δεν γνωρίζεις μάλλον το τι εννοούμε με τον όρο «πρώτες ανακλάσεις» :roll:

 

Το να είναι κανείς άσχετος δεν είναι κακό.

 

Το να είναι κανείς άσχετος και να το παίζει έξυπνος

είναι αηδιαστικό. :evil:

 

Βγάλτα πέρα μόνος σου :evil:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά να ειρωνεύεσαι καλύτερα να έλεγες και τη δικιά σου άποψη. ¶μα ο φίλος ρΟμ είχε τα λεφτά και τη διάθεση να κάνει τις μελέτες που λες απλά θα έπερνε κάποιον ειδικό και δεν θα ρωτούσε εδώ μέσα. Τα τελευταία σου 3 ποστ είναι μόνο ειρωνία και τίποτα ουσιαστικό. Ο άνθρωπος μιλάει για 4-5 πάνελς για ένα Home studio. Δεν ζητάει να κάνει το Dark side of the moon. ¶μα δεν θες να πεις αυτό που πιστεύεις μην πεις τίποτα. ¶σε τις ειρωνίες για αλλού.

 

Το πώς μπορεί να ακούγονται τα γραφόμενα ή πιο σωστά το πως μπορεί να λαμβάνονται φρονώ πως είναι λίγο υποκειμενικό......

 

 

Αν παρόλα αυτά, δώση ειρωνίας, μεγάλη η μικρή, εβρέθηκε στα γραφόμενα μου ζητώ ΣΥΓΓΝΩΜΗ.

 

 

Όμως.

 

Δεν μου απαντάς για για τις δύο παραθέσεις που έβαλα.....

 

 

Όπως και στο θέμα που νομίζω λεγόταν 22 44 198

 

έγινε αναφορά σε καθαρά τεχνικά θέματα.

 

Δεν είναι λογοτεχνία για να επιδέχεται πολλές ερμηνίες και "σχολές".

 

 

Και αν δεν είναι ξεκάθαρη η δεύετρη ερώτησή μου, γιατί ή πρώτη νομίζω οτι είναι...

 

ερωτώ....

 

πώς μπορεί καποιος να προτείνει σε κάποιον άλλο που να βάλει τα όποια πάνελς, δεν εξετάζω σκοπό τοποθέτησης και ορθή επιλογή λύσης, από απόσταση.......;;;;;;

 

Πώς... ;

 

 

Υ.Γ.

 

Στα 3 τελευταία πόστ.....;;;;;

 

Ενδιαφέρων... ενδιαφέρων........

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου