Προς το περιεχόμενο

Is This Love (cover)-Geodimitri


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

 

Δούλευα τελευταία στα μαθήματα το Is This Love των Whitesnake και είπα να το ηχογραφήσω για να το ακούσει ο δάσκαλός μου αλλά κι επειδή αρέσει και πολύ στη γυναίκα μου.

 

Και σκέφτηκα επίσης να το μοιραστώ και με την μουσική μου παρέα εδώ στο φόρουμ! :)

 

Ηχογράφησα όλες τις κιθάρες που ακούγονται στο κομμάτι εκτός από ελάχιστα σημεία που οι κιθάρες είναι του backing track (κάτω από το σόλο και η μία κιθάρα, εκ των τριών, στα επαναλαμβανόμενα γεμίσματα που κάνει).

 

Ελπίζω να σας αρέσει! :)

 

https://soundcloud.com/geodimitri/whitesnake-is-this-love-cover

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Δημήτρη, το original solo (που νομίζω ότι ακούγεται από πίσω) το πέτυχες άψογα!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζα οτι ήταν το original
Δεν ήταν; ;D  Εκτός την δωματιίλα στο σόλο (που εντάξει δεν είναι και τίποτα) όλα τέλεια, παξίματα, ήχοι, BENDS, συναίσθημα. Μπράβο Δημήτρη, αισθάνομαι περήφανος...... 8) ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη, Στράτο, Φώτη και Πάνο σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα ευγενικά σας λόγια! :D

 

Μπράβο ρε Δημήτρη, το original solo (που νομίζω ότι ακούγεται από πίσω) το πέτυχες άψογα!

Στράτο δεν υπάρχει από πίσω original solo, εγώ παίζω τις σόλο κιθάρες. ;) Ηχογράφησα δύο με ελαφρύ pan δεξιά κι αριστερά και μια τρίτη στο τέλος που κάνω μια τριφωνία.

 

Δεν ήταν; ;D  Εκτός την δωματιίλα στο σόλο (που εντάξει δεν είναι και τίποτα) όλα τέλεια, παξίματα, ήχοι, BENDS, συναίσθημα. Μπράβο Δημήτρη, αισθάνομαι περήφανος...... 8) ;D

Φώτη μάλλον πρέπει να κόψω λίγο από το reverb! :D Χαίρομαι που έπιασα το συναίσθημα του σόλο καθώς αυτό ήταν το δύσκολο κομμάτι του κατά τη γνώμη μου (και το γρήγορο legato προς το τέλος). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στράτο δεν υπάρχει από πίσω original solo, εγώ παίζω τις σόλο κιθάρες. ;) Ηχογράφησα δύο με ελαφρύ pan δεξιά κι αριστερά και μια τρίτη στο τέλος που κάνω μια τριφωνία.

Πρόσεξέ το λίγο Δημήτρη, είναι σαν να ακούω δύο διαφορετικές κιθάρες.

Το pan είναι με καθυστέρηση?

 

Μπορεί βέβαια και να είναι η ιδέα μου.

 

Πάντως ..... ΑΡΙΣΤΟΣ!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑπαιχτος. ;D

Ευχαριστώ Νικόλα! :)

 

Πρόσεξέ το λίγο Δημήτρη, είναι σαν να ακούω δύο διαφορετικές κιθάρες.

Το pan είναι με καθυστέρηση?

 

Μπορεί βέβαια και να είναι η ιδέα μου.

 

Πάντως ..... ΑΡΙΣΤΟΣ!

Οι δύο σόλο κιθάρες έχουν εντελώς διαφορετικές ρυθμίσεις οπότε και ήχο. Η καθυστέρηση που ακούγεται είναι η απόκλιση από τη μία ηχογράφηση με την άλλη. Μάλλον σε κάποια σημεία γίνεται πιο έντονη. Ίσως να έπρεπε να χαμηλώσω τη μια κιθάρα σε ένταση (αφού τα ίδια παίζουν) για να είναι πιο εύηχο το αποτέλεσμα. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπράβο Δημήτρη , μεγάλη βελτίωση  ;)

 

....η οποία είναι εμφανής κυρίως στο πως κλειδώνεις πάνω στο beat-εν ολίγοις χαλάρωσες

και το απόλαυσες το πράγμα. :) Οσο για το reverb, αν δεν απατώμαι το original έχει

περισσότερο. ;) (80's!!!)

 

Μπράβο Geo-πάντα με τον κάλο λόγο στο στόμα-dimitri. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου