Προς το περιεχόμενο

Η αγανάκτηση


gmoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς ο Tthawth δε λέει έτσι πως κατάλαβα ότι οι άσχετοι θα πουλήσουν καλύτερα αλλά ότι οι δήθεν και καλά "τα ξέρω όλα" κάθε αλλο παρά όλα τα ξέρουν.

Alchemist απο τους δήθεν εγώ προτιμώ να μην ξέρει τι πουλάει γιατί αν ξέρει θα στο πουλήσει λάθος(όπως κάνουν οι περισσότεροι συμπεριφερομενοι κατα τους γνωστούς τρόπους)

 

Πχ

Πρώτος πωλητής

-Εδώ έχουμε μια κιθάρα Janick.Η κιθάρα γ@μει με αυτή έπαιζε ο Hendrix είναι όνομα ολοι οι κιθαρίστες παίζουν με αυτή.

 

Δεύτερος πωλητής

-Εδώ έχουμε μια κιθάρα Janick.Απο τις πλέον γνωστές κιθάρες.Ιδιαίτερα ελαφρύ σώμα ζυγισμένος ήχος με πολύ ωραία γκάζια και κρυστάλλινα καθαρά.

 

 

Ποιον θα προτιμούσες;;;Και δε χρειάζετε τρελές γνώσεις για να προσεγγίσεις τον αγοραστή με τον δεύτερο τρόπο :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πχ

Πρώτος πωλητής

-Εδώ έχουμε μια κιθάρα Janick.Η κιθάρα γ@μει με αυτή έπαιζε ο Hendrix είναι όνομα ολοι οι κιθαρίστες παίζουν με αυτή.

 

Δεύτερος πωλητής

-Εδώ έχουμε μια κιθάρα Janick.Απο τις πλέον γνωστές κιθάρες.Ιδιαίτερα ελαφρύ σώμα ζυγισμένος ήχος με πολύ ωραία γκάζια και κρυστάλλινα καθαρά.

 

 

Ποιον θα προτιμούσες;;;Και δε χρειάζετε τρελές γνώσεις για να προσεγγίσεις τον αγοραστή με τον δεύτερο τρόπο :wink:

Αν είναι έτσι, μαζί σου κι εγώ και χωρίς κουβέντα προτιμώ τον δεύτερο! Απλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι κάποιος άνθρωπος περιορισμένων γνώσεων θα ήταν τόσο ακριβής και κατατοπιστικός, μάλλον σαν τον πρώτο θα ακουγόταν!

 

Ξαναλέω πάντως ότι η γνώση χρειάζεται μόνο για να βοηθάει τον πελάτη, όχι για να κάνει τον έξυπνο ή να επιβάλλει τη γνώμη του ως άλλο Ευαγγέλιο. :wink:

 

Anyway, αν είναι σωστός ο άνθρωπος θα την κάνει όσο καλύτερα μπορεί τη δουλειά του, γνώστης ή μη...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω και γνώστης τρελός να μην είσαι θα αναγκαστείς να γίνεις όταν πας να δουλέψεις σε ένα κιθαράδικο.Δηλαδή αυτά που έγραψα ένας σωστός πωλητής και φλάουτο να παίζει απο τη στιγμή που πουλάει κιθάρες οφείλει να τα ξέρει.

 

Εσυ αν πας σε γυράδικο να φτιάχνεις πιτόγυρους δε θα πρέπει να προπονηθείς λίγο;;; :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου τί θα πέρναγε απο το μυαλό σας όταν ακούγατε τα εξής :

 

1. Θέλω ένα Wah, αλλά να μην κάνει πολύ αααα, να κάνει πιο πολύ ουουου...

2. Θέλω ήχο Petrucci, έχω μια Ibanez των 250 Ευρώ κι έναν Marshall των 150 Ευρώ, ποιο πεταλάκι μέχρι 40 Ευρώ θα με κάνει να ακούγομαι όπως αυτός ?

3. Φίλε, τελικά οι Gibson είναι μούφα, μια που οι Epiphone παίζουν κι ακούγονται καλύτερα, τί μαγνήτες να βάλω στην δικιά μου για να ακούγομαι όπως ο Slash ?

4. Δε θέλω να πάρω λαμπάτο ενισχυτή γιατί ο δάσκαλος μου μου είπε πως δεν υπάρχουν πια λάμπες, και πως οι λάμπάτοι χαλάνε αμέσως και τους πουλάτε για να τους ξεφορτωθείτε....

5. Εγώ μεγάλε έχω μια ακουστική Yamaha που σπέρνει και σαφώς είναι καλύτερη απο όλες τις Martin και τις Taylor,μια που στο κάτω-κάτω όλες αυτές τις φτιάχνει η Yamaha πλέον...

6. Οι Boogie ενισχυτές δεν παίζουν γιατί τα ποτενσιόμετρα τους τα αγοράζουν απο την Κίνα ....

7. Ακου να σου πώ,εγώ είμαι επαγγελματίας μουσικός, κάθε ΠαρασκευοΣάββατο παίζω με την Μπούλα Τασούλα στο Τάδε χιλιόμετρο, άρα πρέπει να μου κάνεις 50% έκπτωση σε πένες και χορδές...

 

Αυτή είναι μια συνηθισμένη ρουτίνα σε ένα μουσικομάγαζο, κι ο κακομοίρης που ξεκίνησε να δουλεύει εκεί νομίζοντας πως επιτέλους θα μπορέσει να βοηθήσει τους ομοίους του να πάρουν κάτι πραγματικά καλό,πρέπει να απαντήσει κάτι στους παραπανω για να βγάλει το μηνιάτικο του...

Και πρίν απο αυτά θα πρέπει να ακούσει απο το "αφεντικό" πως ¨εφόσον κάποιος μπαίνει στο μαγαζί πρέπει να του πουλήσεις κάτι¨, ή πως ¨κάθε πώληση που χάνεις δείχνει πως δεν σου αρέσει αυτή η δουλειά¨, ή οτι είναι ¨ανεπίτρεπτο να δοκιμάζουν πρίν αγοράσουν γιατί ετσι χάνουμε χρόνο και απομυθοποιούν το όργανο¨, κι άλλα τέτοια !

 

Βάλτε για λίγο τον εαυτό σας σε αυτή την θεση και πείτε μου, πόσο χρόνο δίνετε στις ανοχές σας πρίν αρχίσετε να "καίγεστε" και να γίνεστε εριστικοί και δυστυχισμένοι (ενω έχετε ανάγκη τον κωλομισθό) ??

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silot αυτά συμβαίνουν παντού σε όλες τα μαγαζιά απο φαγάδικα μέχρι περίπτερα.Το θέμα είναι ότι δεν είναι άλλοθι το να λες μου την έσπασε ο τάδε και ο τάδε πελάτης άρα εντάξει θα τη σπάσω και εγώ σε μερικούς να έρθω στα ίσα μου.Ειδικά αν χρειάζομαι τον κωλομισθό! :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου δώσω να καταλάβεις' date=' άκου και μια πραγματική ιστορία.

Ένας κολλητός μου δουλεύει σε κατάστημα πασίγνωστης αλυσίδας ηλεκτρικών ειδών ως πωλητής TV, Home Cinema, Hi-Fi, camcorders, κινητών, υπολογιστών, όλα τα σφάζω και τα μαχαιρώνω δηλαδή. Ευτυχώς, πρόκειται για άτομο ευσυνείδητο που προσέχει τι λέει και τι πουλάει, εκτός βέβαια των περιπτώσεων που υπάρχουν άνωθεν εντολές για συγκεκριμένες πωλήσεις. Προχθές μου ανέφερε ότι ανίδεος πελάτης πήρε περιχαρής laptop που υπήρχε στο κατάστημα εδώ και ένα χρόνο (!!!!!!) και μάλιστα ακριβότερα απ' ότι θα πλήρωνε για ένα ολοκαίνουριο και καλύτερο μηχάνημα χάρη στις συμβουλές εξίσου ανίδεου πωλητή. Και ερωτώ, ποιός θα σώσει τον ανίδεο πελάτη από τον ανίδεο πωλητή;[/quote']

 

Ναι φίλε μου. Έχεις την σωστή άποψη. Θα ήταν το ιδανικό να υπάρχει έστω και ένας εξειδικευμένος υπάλληλος στο κατάστημα να δίνει ίσως πληροφορίες εξιδανικευμένες στα μέτρα του εκάστοτε πελάτη. Απλά φοβάμαι οτι ακόμα και με την πληθώρα ειδικευμένων υπαλλήλων αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, πάλι κότσο προσπαθούν να μας πιάσουν. Αρκεί να μυριστουν οτι ο πελάτης δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις και θα σου πασάρουν ότι μπακατέλα μπορούν. Μου έχει συμβεί αυτό σε καλό κατάστημα. Έχω προσέξει όμως οτι όσο πιό νέος είναι ο υπάλληλος σε μουσικό κατάστημα, τόσο πιο αφοπλιστικά ειλικρινής είναι απέναντι σου. Νέο παλικάρι σε υπερ-γνωστη φίρμα καταστημάτων, μου έδειξε τα πετάλια που πουλάνε και σε ερώτηση μου για την ποιότητα τους, με ενημέρωσε ειλικρινέστατα οτι δεν ειναι και ότι καλύτερο στην αγορά για την περίπτωσή μου. Ίσως έπεσα στην περίπτωση αλλα μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση οτι όσο πιό ισος προς ίσο ειμαι απέναντι στον πωλητη όσο αφορά την γνώση και την πείρα, τόσο ορθότερη συμπεριφορά λαμβάνω. Μακάρι να υπάρξουν κάποτε, καλοί μουσικοί που εργάζονται ως υπάλληλοι και προσφέρουν απλα λιτά και απέριτα, ιδανικές υπηρεσίες. Θα ήταν το καλύτερο για όλους σε κάθε τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου τί θα πέρναγε απο το μυαλό σας όταν ακούγατε τα εξής :

 

1. Θέλω ένα Wah' date=' αλλά να μην κάνει πολύ αααα, να κάνει πιο πολύ ουουου...

 

7. Ακου να σου πώ,εγώ είμαι επαγγελματίας μουσικός, κάθε ΠαρασκευοΣάββατο παίζω με την Μπούλα Τασούλα στο Τάδε χιλιόμετρο, άρα πρέπει να μου κάνεις 50% έκπτωση σε πένες και χορδές...

 

Βάλτε για λίγο τον εαυτό σας σε αυτή την θεση και πείτε μου, πόσο χρόνο δίνετε στις ανοχές σας πρίν αρχίσετε να "καίγεστε" και να γίνεστε εριστικοί και δυστυχισμένοι (ενω έχετε ανάγκη τον κωλομισθό) ??[/quote']

 

Ωχου, απόλυτο δίκιο έχουν τα παιδιά να εκνευρίζονται με τέτοιες αηδίες. Σκέψου όμως να δίναμε δίκιο σε αστυνομικούς που εκνευρισμένοι απο την καθημερινότητα τους στο τμήμα θα άρχιζαν να πυροβολούν κάθε άσχετο! Υπερβολές λέω αλλα όταν είσαι υπάλληλος και έχεις αφεντικό που σε πληρώνει για να βγάλεις το ψωμάκι σου, κάνε λίγο την πάπια. Λίγη υπομονή και πες και ένα "Δεν ξέρω εαν κάνει γουαχ ή γουόχ το πενταλ, θέλετε να δοκιμάσετε ένα δυό να δείτε μονος σας? Έχουμε πελάτες αυτη τη στιγμή περιμένετε λιγάκι". Δεν έχεις δει τι γίνετε σε καταστημα υποδηματων σε περίοδο εκπτώσεων. Όλους τους πελάτες θα τους προλάβεις. Είναι θέμα ικανού πωλητη γιατι η πώληση θέλει την μαστοριά της. Δεν θα ελεγα ποτε οτι ειναι η ευκολοτερη εργασία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου τί θα πέρναγε απο το μυαλό σας όταν ακούγατε τα εξής :

 

.........................................................

.......................................................

αρχίσετε να "καίγεστε" και να γίνεστε εριστικοί και δυστυχισμένοι (ενω έχετε ανάγκη τον κωλομισθό) ??

πουτ@@α κενονια. Μιλάμε για τρελή υπομονη ο κακομοίρης, χαρας στο κουράγιο του. Αφου δεν παίρνει και κανα οπλο να σκοτώσει κανένα θα πρεπει να λεμε ευχαριστώ.

8O 8O 8O 8O 8O 8O

ρε τον κακομοίρηηηηηη

 

ΛΥΣΗ: Υπάρχει και η οικοδομή, εκεί κανένας δεν θα του λεει οτι μα@@@@ια του έρχεται, απλά θα παίρνει το μιστρι και θα κάνει ήσυχος ήσυχος τι δουλίτσα του χωρίς κανένας να τον ρωτάει αυτά τα αίσχη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου τί θα πέρναγε απο το μυαλό σας όταν ακούγατε τα εξής :

 

1. Θέλω ένα Wah' date=' αλλά να μην κάνει πολύ αααα, να κάνει πιο πολύ ουουου...

2. Θέλω ήχο Petrucci, έχω μια Ibanez των 250 Ευρώ κι έναν Marshall των 150 Ευρώ, ποιο πεταλάκι μέχρι 40 Ευρώ θα με κάνει να ακούγομαι όπως αυτός ?

3. Φίλε, τελικά οι Gibson είναι μούφα, μια που οι Epiphone παίζουν κι ακούγονται καλύτερα, τί μαγνήτες να βάλω στην δικιά μου για να ακούγομαι όπως ο Slash ?

4. Δε θέλω να πάρω λαμπάτο ενισχυτή γιατί ο δάσκαλος μου μου είπε πως δεν υπάρχουν πια λάμπες, και πως οι λάμπάτοι χαλάνε αμέσως και τους πουλάτε για να τους ξεφορτωθείτε....

5. Εγώ μεγάλε έχω μια ακουστική Yamaha που σπέρνει και σαφώς είναι καλύτερη απο όλες τις Martin και τις Taylor,μια που στο κάτω-κάτω όλες αυτές τις φτιάχνει η Yamaha πλέον...

6. Οι Boogie ενισχυτές δεν παίζουν γιατί τα ποτενσιόμετρα τους τα αγοράζουν απο την Κίνα ....

7. Ακου να σου πώ,εγώ είμαι επαγγελματίας μουσικός, κάθε ΠαρασκευοΣάββατο παίζω με την Μπούλα Τασούλα στο Τάδε χιλιόμετρο, άρα πρέπει να μου κάνεις 50% έκπτωση σε πένες και χορδές...

 

Αυτή είναι μια συνηθισμένη ρουτίνα σε ένα μουσικομάγαζο, κι ο κακομοίρης που ξεκίνησε να δουλεύει εκεί νομίζοντας πως επιτέλους θα μπορέσει να βοηθήσει τους ομοίους του να πάρουν κάτι πραγματικά καλό,πρέπει να απαντήσει κάτι στους παραπανω για να βγάλει το μηνιάτικο του...

Και πρίν απο αυτά θα πρέπει να ακούσει απο το "αφεντικό" πως ¨εφόσον κάποιος μπαίνει στο μαγαζί πρέπει να του πουλήσεις κάτι¨, ή πως ¨κάθε πώληση που χάνεις δείχνει πως δεν σου αρέσει αυτή η δουλειά¨, ή οτι είναι ¨ανεπίτρεπτο να δοκιμάζουν πρίν αγοράσουν γιατί ετσι χάνουμε χρόνο και απομυθοποιούν το όργανο¨, κι άλλα τέτοια !

 

Βάλτε για λίγο τον εαυτό σας σε αυτή την θεση και πείτε μου, πόσο χρόνο δίνετε στις ανοχές σας πρίν αρχίσετε να "καίγεστε" και να γίνεστε εριστικοί και δυστυχισμένοι (ενω έχετε ανάγκη τον κωλομισθό) ??[/quote']

 

 

Αδελφέ όλα ωραία και καλά αυτά που λες, αλλά δυστυχώς αν δεν έχεις τα νεφρά γι'αυτή τη δουλειά (του πωλητή) την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια... δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

 

Το ότι δεν έχω καθόλου υπομονή απέναντι στην απύθμενη ανθρώπινη ηλιθιότητα είναι ο λόγος που, στη δική μου δουλειά, αποφεύγω όσο γίνεται να ασχολούμαι με πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφέ όλα ωραία και καλά αυτά που λες, αλλά δυστυχώς αν δεν έχεις τα νεφρά γι'αυτή τη δουλειά (του πωλητή) την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια... δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

 

Το ότι δεν έχω καθόλου υπομονή απέναντι στην απύθμενη ανθρώπινη ηλιθιότητα είναι ο λόγος που, στη δική μου δουλειά, αποφεύγω όσο γίνεται να ασχολούμαι με πελάτες.

 

Αυτα ειναι εντελως ΑΣΤΕΙΑ ...παραπονα για τη συμπεριφορα των πελατων :lol:

φαινεται οτι δεν εχεις δουλεψει ποτε σου σε..ΤΡΑΠΕΖΑ (η πρωτη μου δουλεια πριν απο αιωνες) ΕΚΕΙ να ακουσεις πραματα & θαματα απο πελατες τα οποια θα σε εκαναν να αναθεωρησεις παντελως τις αποψεις σου για την "κακη" συμπεριφορα των πελατων..στα μουσικομαγαζα :lol:

 

και εγω δεν εχω καθολου στομαχι για τη μαμακια του καθε παπαρα οποτε την εκανα με ελαφρα πηδηματακια μακρια απο οτιδηποτε εχει σχεση με customer service.

 

Τι να κανουμε φιλε μου Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ,οποτε αν δεν μπορεις να το χωνεψεις αυτο απλά you are not cut out for the job (οποτε βρισκεις αλλη) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου