Προς το περιεχόμενο

Η αγανάκτηση


gmoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις απολυτο δικιο αλλα ακομα και οταν εχει αδικο ο πελατης παλι δικιο εχει (εσυ ξερεις οτι εχει αδικο,αλλα δυστυχως & μεχρι να κερδισεις (κερδισουμε) το Λοττα θα πρεπει να τον αντιμετωπιζεις σαν να εχει απολυτο δικιο,οσο μαμακας και αν ειναι,οσο δυσκολο και αν ειναι... :cry: )

 

Παντως προσωπικα δεν νομιζω να αντεχα σαν πωλητης σε μουσικομαγαζο ουτε ενα 24ωρο..... :? :lol: η καποιον θα σκοτωνα η καποιος θα με σκοτωνε!! :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάμε μια ακόμα φορά.

 

Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ.

 

Τώρα' date=' αν ο πελάτης είναι ΗΛΙΘΙΟΣ και εσύ δεν θες να έχεις παρτίδες με ηλίθιους αλλάζεις περιβάλλον. Τι είναι τόσο ακατανόητο δηλαδή;

 

Οταν ο πελάτης είναι ηλίθιος, προτιμώ να ασχοληθώ μαζί του όσο μου επιτρέπει ο χρόνος μου, και να του αποδείξω τα αυτονόητα ωστε την επόμενη φορά που θα έρθει να είναι λιγότερο ηλίθιος !

Γιατί θα πρέπει να το βάλω στα πόδια ?

Αυτός ο οποίος κατάλαβε πως οι Taylor είναι συνολικά καλύτερες απο τις Cort είναι για μένα μια προσωπική επιτυχία.

Αυτο που λέω είναι πως μετά απο 5-6 χρόνια με πελάτες που δεν θέλουν να καταλάβουν κάτι αντίστοιχο, και σε λένε και μαλάκα επειδή είσαι πωλητής, ε, τότε αρχίζεις να "καίγεσαι", αλλά και πάλι επειδή το άτιμο το μικρόβιο μένει μέσα σου, θέλεις να βοηθήσεις κάποιους, να τους κάνεις να γυρίσουν σπίτι με κάτι που θα το γουστάρουν τρελά, κτλ, κτλ, γι' αυτό και παραμένεις στο χώρο...

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο πελάτης είναι ηλίθιος' date=' προτιμώ να ασχοληθώ μαζί του όσο μου επιτρέπει ο χρόνος μου, και να του αποδείξω τα αυτονόητα ωστε την επόμενη φορά που θα έρθει να είναι λιγότερο ηλίθιος !

Γιατί θα πρέπει να το βάλω στα πόδια ?

Αυτός ο οποίος κατάλαβε πως οι Taylor είναι συνολικά καλύτερες απο τις Cort είναι για μένα μια προσωπική επιτυχία.

Αυτο που λέω είναι πως μετά απο 5-6 χρόνια με πελάτες που δεν θέλουν να καταλάβουν κάτι αντίστοιχο, και σε λένε και μαλάκα επειδή είσαι πωλητής, ε, τότε αρχίζεις να "καίγεσαι", αλλά και πάλι επειδή το άτιμο το μικρόβιο μένει μέσα σου, θέλεις να βοηθήσεις κάποιους, να τους κάνεις να γυρίσουν σπίτι με κάτι που θα το γουστάρουν τρελά, κτλ, κτλ, γι' αυτό και παραμένεις στο χώρο...[/quote']

 

Δεν με κατάλαβες, εγώ μιλούσα για τους εκ'γεννετής ηλίθιους, δεν μπορεί να μην έχεις συναντήσει τέτοιους. :wink: Δεν μιλάμε για έναν άνθρωπο που απλά έχει άγνοια.

 

Μην ανησυχείς, έχω δουλέψει και εγώ ως πωλητής (κάποτε...) και μπορώ θαυμάσια να επικοινωνήσω και να 'χειριστώ' ανθρώπους, αρκεί να είμαι εγώ το 'αφεντικό του εαυτού μου'... Και φυσικά να μην ακολουθώ οδηγίες για το πως θα παρουσιάσω το φύκι ως μεταξωτή κορδέλα...

 

Το μεράκι είναι αυτό που κρατάει κάποιον στη δουλειά, σίγουρα, αυτό είναι που τον κάνει να υπομένει και τέτοιες δύσκολες καταστάσεις.

 

Αυτό το 'ο πελάτης έχει πάντα δίκιο' έχει παρεξηγηθεί. Έχει δίκιο διότι αυτός είναι που τροφοδοτεί όλο το κύκλωμα με χρήμα. Το πως θα τον 'εκπαιδεύσεις' να το ξοδέψει είναι ένα από τα καθήκοντά σου, έχει όμως και το κόστος του, ψυχολογικό και άλλο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που δημιουργήθηκε τόση κουβέντα,καλό κάνει για όλους μας.Μόνο μην ξεχνάτε οτί όπως ανέφερα στο αρχικό post,δεν είχα σκοπό να θάψω ούτε τα ελληνικά καταστήματα στο σύνολό τους (βλέπε φαρμακοποιούς,πωλήτές Η/Υ και όσα αλλά γράφτηκαν..),ούτε φυσικά τον κάθε ένα από εμάς που ενδέχεται κάποια στιγμή στη ζωή του να δουλέψει ως πωλητής σε μουσικό οίκο ή κατάστημα.Εάν προσέξατε ούτε άσχετος είμαι,ούτε υπερβολικός σε αυτό που ζήταγα,ούτε εριστικός στον τρόπο που το ζήταγα.Όταν φτάνεις στο σημείο να ζητάς από έναν πωλητή να σε αφήσει να παίξεις εστώ και χωρίς ενισχυτή για να δεις πως ''κάθεται'' το όργανο στα χέρια σου βρε αδερφέ και αυτός σου λέει ''το έχω στο πατάρι,έλα αύριο'' για ποιά δικαιώματα και για ποιές δυσκολίες στη ζωή ενός πωλητή μιλάμε?Για να σας δείξω πως αποδίδω τα του καίσαρος τω καίσαρει πιστεύω οτί οι πωλητές κατά 90% δεν έφταιγαν.Φταίει όμως αυτός που του ανήκει το κατάστημα και τους έχει υποχρεώσει να φέρονται έτσι,ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ''ΠΟΛΙΤΙΚΗ'' ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ.Αυτόν ήθελα να κράξω καθώς και αυτόν που αγνοεί πως ένα πολύ μεγάλο μέρος της πελατείας του εργάζεται τις καθημερινές,συνεπώς δεν μπορεί ή έστω δεν του είναι δα και τόσο εύκολο να έρθει σε επαφή με το εμπόρευμά του.

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο πολλοί καταλάβαμε που και σε ποιόν αναφέρεσαι, και θα συμφωνήσω πως αν δεν υπήρχε αυτή η σκατονοοτροπία απο μέρους των μαγαζατόρων (εκ των οποίων το 95% είναι απλά φραγκόφονοι και άσχετοι με το χώρο) τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο υγιή στην αγορά.

Τέτοιοι άνθρωποι είναι η αιτία που όλοι μας ψωνίζουμε απ'έξω :roll: :roll:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί ακριβώς ήθελα να καταλήξω κι εγώ.Μόνο που θα αναγκαστώ να αγοράσω ένα όργανο χωρίς επι της ουσίας να το ξέρω και το οποίο αν μου είχαν δείξει,παρουσιάσει ή πλασάρει με τον κατάλληλο τρόπο,ειλικρινά δεν θα με πείραζε να δώσω 50 ή 100 ευρώ παραπάνω.Θα είχα αποκτήσει μια σχέση εμπιστοσύνης με έναν άνθρωπο που βρίσκεται μόνο λίγα χμ μακριά από το σπίτι μου και θα τον σύστηνα σε άλλους 20 μαθήτές μου και σε συναδέλφους με άλλους 20 μαθητές ο καθένας.Γι αυτό αγανακτώ.γιατί αναρωτιέμαι: δεν το σκέφτονται?

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό αγανακτώ.γιατί αναρωτιέμαι: δεν το σκέφτονται?

 

OXI! (σαν του ΜΕΤΑΞΑ ένα πράμα....)

(Απλά περιέργως κάποια στιγμή μπορεί να έχουν όρεξη, κάποια άλλη μουλαρώνουν, και εκεί είναι που τα σκατώνουν.....)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου τί θα πέρναγε απο το μυαλό σας όταν ακούγατε τα εξής :

 

.........................................................

.......................................................

αρχίσετε να "καίγεστε" και να γίνεστε εριστικοί και δυστυχισμένοι (ενω έχετε ανάγκη τον κωλομισθό) ??

πουτ@@α κενονια. Μιλάμε για τρελή υπομονη ο κακομοίρης' date=' χαρας στο κουράγιο του. Αφου δεν παίρνει και κανα οπλο να σκοτώσει κανένα θα πρεπει να λεμε ευχαριστώ.

8O 8O 8O 8O 8O 8O

ρε τον κακομοίρηηηηηη

 

ΛΥΣΗ: Υπάρχει και η οικοδομή, εκεί κανένας δεν θα του λεει οτι μα@@@@ια του έρχεται, απλά θα παίρνει το μιστρι και θα κάνει ήσυχος ήσυχος τι δουλίτσα του χωρίς κανένας να τον ρωτάει αυτά τα αίσχη!![/quote']δεν νομιζω οτι ειναι κατι αστειο αυτο που ειπες :? !ενας πωλητης σε ενα μαγαζι με κιθαρες εχει φαει τη ζωη του σε αυτο το θεμα!!!!οι πιο πολλοι απο αυτους ειναι και πολυ καλοι παικτες και καπιοι εχουν και γνωσεις πανω στο θεμα!τωρα να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους ολοι εδω μεσα εχουμε ζητησει πραγματα που δεν υπαρχουν και μεσα στο φορουμ πολλες φορες βλεπω να χλεβαζουν τις ιδεες μας!βαλτε τον εαυτο σας στη θεση του πωλητη και δειτε εσεις πως αντιδρασατ να δειτε οτι εμεις ειμαστε χειροτεροι απο αυτους(αυτα δεν τα λεω με κακια και ουτε θελω αν παρεξηγηθειτε)

τον βάζω καθημερινά στη θέση αυτή.Δες τον proxy μου και διάβασε αυτα που είπε ο SF και θα καταλάβεις :wink:

Υ.Γ. ΔΕΝ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΣΑΝ ΑΣΤΕΙΟ διαφωνω απόλυτα με το ποστ στο οποίο απάντησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI! (σαν του ΜΕΤΑΞΑ ένα πράμα....)

(Απλά περιέργως κάποια στιγμή μπορεί να έχουν όρεξη' date=' κάποια άλλη μουλαρώνουν, και εκεί είναι που τα σκατώνουν.....)[/quote']

 

Κάποτε, όχι πολύ παλιά, έτσι ήταν και η αγορά των υπολογιστών.

 

'¶με γουστάρεις, αλλιώς τη βόλτα σου!'

 

Βλέπετε ήταν 10 νοματέοι που κάνανε όλο το παιχνίδι.

 

Για κοιτάξτε και σήμερα, που κάθε γειτονιά έχει και από ένα μικρό μαγαζί... για να μη μιλήσουμε για τους 'γίγαντες' του χώρου...

 

Έχουν ή δεν έχουν σφίξει οι κώλοι?

 

Ε, ή θα βάλουν μυαλό ή θα κλείσουν... οι καλοί δεν θα χαθούν (νόμος της αγοράς), απλώς μπορεί να χρειαστεί να επαναπροσδιορίσουν τη θέση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, αλλά ρε συ Βασίλη, η αγορά των Η/Υ κάποια στιγμή θα "έσπαγε" και θα γινόταν πανηγύρι, όπως και συνέβή, διότι είναι ένα προιόν πλέον ευρείας καταναλώσεως, απλά τότε κάποιες εταιρείες - έμποροι το διέβλεπαν και έκαναν αρπακτές! Επίσης πόσο τις έκαναν αυτές τις απατεωνιές, από το 1989 μέχρι το 1997-8? δηλαδή 7-8 χρόνια? Και πάλι είδες κατάντια..... ένα PC δίνεις και πρέπει να στηθείς και από πάνω στους περισσότερους! Αλλά ΔΕΝ πάνε να κάνουν το μάγκα στο συνεργείο του αυτοκινήτου τους, στο Super Market, στον υδραυλικό που για μιά ώρα θα χρεώσει 100 €, στα PC τα θέλουν πλέον όλα τσάμπα, από τις "μικροκακόμοιρες" εταιριούλες για να μην τους φάνε τα έξοδα, (αλλά mercedes έχει ο ιδιοκτήτης), μέχρι την κυρά μαρίκα που δεν εκτυπώνει τις συνταγές της Βέφας, και πρέπει να πας να δεις τι φταίει, και "Α! μωρέ αυτό έφταιγε ? τι σου οφείλω? καλά άσε την επόμενη φορά μήπως πάρω και κανά CD!)και αν τους πεις πως η επίσκεψη είναι 40€ θα στραβώσουν και από πάνω γιατί στο κάτω κάτω 3 κλίκ έκανες :evil: . Στην αγορά μουσικού εξπλισμού όμως ΕΔΩ πάει ΣΟΙ το ΒΑΣΙΛΕΙΟ! Δεν πιστεύω ότι θα ανοίξουν 200 μουσικομάγαζα στην Αθήνα, απλά μέσα από αυτές τις σελίδες καλό είναι να σημειώνουμε τα καλά και τα κακά, γιατί είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι κάποιοι τις διαβάζουν και προφανώς αποκτούν "καλύτερη" αντίληψη τις πραγματικότητας.....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου