Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακουστικού μπάσου


stathisblues

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες μέρες ψάχνοντας για ακουστικό μπάσο έπεσα πάνω σε αυτή την προσφορά:

http://www.artmusic.gr/jack-danny-ilektriko-mpasso-akoystiko-abg-1-black-p-1134.html

Χαρούμενος και εγώ πήγα να το δοκιμάσω και η αλήθεια είναι πως έμεινα αρκετά ευχαριστημένος από το όργανο καθώς και το βάθος που έδινε μου άρεσε και το παίξιμό του ήταν σχετικά άνετο(ειδικά αν σκεφτείς ότι δεν έχω ξαναπιάσει ακουστικό μπάσο στη ζωή μου). Και εκεί που είμαι έτοιμος να πάω τράπεζα να τραβήξω λεφτά για να ξανακατέβω ακαδημίας να το πάρω, τσουπ σκάει από ένα φίλο μου αυτή η σελίδα:

http://www.musicstore.de/en_EN/GBP/Basses/Acoustic-basses/Jack-and-Danny-ABG-1-4-String-Acoustic-Bass-Guitar-Black/art-BAS0001331-000

Όπως καταλαβαίνετε υπήρχε θέμα. Μιλάμε για 100 ευρώ κάτω μαζί με το shipping. Το ερώτημα είναι αξίζει το συγκεκριμένο site ή θα μου έρθει κομμάτια το όργανο; Ξέρω ότι το thomann είναι πολύ καλό ας πούμε(έχουν πάρει και τα αδέρφια μου από εκεί) αλλά για αυτό δεν έχω άποψη. Για πείτε γνώμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το musicstore ειναι εγγυηση οπως και το Thomann, χτυπα το αφοβα! Εχω παρει αρκετα πραγματα απο musicstore, οπως φανταζομαι και πολλα παιδια απο εδω μεσα! Και οντως η εδω τιμη ειναι απαγορευτικη! 120 ευρα πανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στο artmusic και δείξε τους την τιμή. Αν στην κατεβάσουν έχει καλώς, έχουν μυαλό και θα έχεις και εσύ το μπάσο στα χέρια σου άμεσα. Αλλιώς ξεκαθάρισέ τους πως δε σε συμφέρει να το αγοράσεις από εκεί και να έχουν μια καλή μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε όπως σωστά προτείνει ο προηγούμενος. Εγώ το κάνω πάντα στα εδώ μαγαζιά και πετυχαίνει (σε αρκετούς)

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το musicstore ειναι εγγυηση οπως και το Thomann, χτυπα το αφοβα! Εχω παρει αρκετα πραγματα απο musicstore, οπως φανταζομαι και πολλα παιδια απο εδω μεσα! Και οντως η εδω τιμη ειναι απαγορευτικη! 120 ευρα πανω??

 

+1

 

musicstore.de = εγγύηση μαγαζί, αγοράζεις άφοβα, χωρίς δεύτερη σκέψη.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Zητώ συγγνώμη που βγαίνω off topic, αλλά ποτέ δεν κατάλαβα τη χρησιμότητα των "acoustic bass guitars", τουλάχιστον όσο αυτά ακολουθούν τη λογική της flat top ακουστικής κιθάρας.

 

Ένα όργανο, λοιπόν, με διαστάσεις λίγο μεγαλύτερες μιας ακουστικής κιθάρας, και με τη λογική της, ποτέ δεν θα μπορέσει να "ανταγωνιστεί" σε όγκο μια ακουστική κιθάρα πχ. γιατί πολύ απλά δεν θα "δώσει" τη δόνηση και την ένταση που απαιτείται, σε τόσο μικρά μεγέθη και με τόσο "βαριά", για να αντέξει τις τάσεις κατασκευή.

 

Αν λοιπόν, το ζητούμενο, είναι να βγει live με άλλα όργανα, πιστεύω ότι και με ένα ηλεκτρικό μπάσσο η δουλειά down under μπορεί να βγει κάλλιστα. Αν ζητούμενο είναι ο πιεζοηλεκτρικός ήχος, τότε θα προτιμούσα να επενδύσω σε μια piezo equipped γέφυρα για ηλεκτρικό μπάσσο (με τα ίδια, πάνω-κάτω χρήματα), από το να πάρω ένα-πολύ αμφιβόλου ποιότητας-όργανο.

 

Αν, ζητούμενο είναι να έχω ένα όργανο που θα στέκεται στη βάση του, έτοιμο ανά πάσα στιγμή να παίξει, χωρίς να χρειάζεται να καρφώνω σε ενισχυτή, τότε ναι, πάω πάσο...

 

Απλά σκέψεις...

...και sorry και πάλι για το off topic.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει, το unplugged ακουστικό μπάσο εξαφανίζεται με το που μπεί η πρώτη ακουστική κιθάρα.

 

Μόνο σόλο μπορεί να σταθεί ή plugged-in (αλλά τότε χάνεται το όλο νόημα του ακουστικού οργάνου, σωστά?)

 

Κι εγώ δεν θα έπαιρνα ποτέ ακουστικό μπάσο, αλλά γούστα είναι αυτά... ;-)

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και με τις ακουστικές κιθάρες και τα ακουστικά όργανα γενικά πρέπει να παίξεις μ ένα σοβαρό όργανο για να καταλάβεις την αξίας της φάσης, όπως επίσης και στην κατάλληλη μουσική. Με λίγα λόγια το ακουστικό μπάσο είναι η εύκολη λύση για κάποιον που δεν μπορεί να παίξει upright.

 

Ο πιετζοηλεκτρικός ήχος, όπως και στις κιθάρες είναι απαράδεκτος. Μ ένα μικροφωνάκι όμως μπορείς να κάνεις πράγματα που δεν γίνονται με ηλεκτρικό μπάσο και πλησιάζουν πολύ την φάση του κοντραμπάσου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζοντας ακουστικο μπασο εδω και 2 χρονια, και συγκεκριμενα αυτο,

http://www.goldtone.com/products/details/w/instrument/95/ABG-4-ABG-4-Acoustic-Bass

εχω να πω οτι μπορει οντως να χανεται το μπασο διπλα σε μια ακουστικη, αν ο κιθαριστας νομιζει οτι παιζει μονος του στην παραλια.

απο την αλλη ο ρολος του μπασου δεν μπορει να ειναι να κραταει τον τονο γιατι τοτε ειναι οντως περιτο.

εγω θα σου ελεγα να το παρεις γιατι μπορεις να παιξεις παντου, και στην παραλια, αλλα θα πρεπει με τις ψωναρες τους κιθαριστες,(σορυ παιδια ΟΛΟΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΑΛΛΑ ΣΑς ΑΓΑΠΑΜΕ ΚΙ ΕΤΣΙ), να κανεις καλους στο δεξι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fleamail : Μια χαρά αξιοπρεπές και σοβαρό όργανο ήταν το Takamine μπασάκι που έπαιξα, και την τιμούλα του την είχε... Δεν μιλάμε για όργανο των 100€ (no offence)  ;)  ;D

 

Παρ' όλα αυτά με το που μπαίνει η πρώτη ακουστική κιθάρα (την οποία φυσικά εννοούμε να παίζει σε στυλ ακουστικής δλδ συγχορδίες, όχι σε στυλ κλασικής δλδ αρπίσματα) το μπάσο απλά δεν ξεχωρίζει! Δεν συζητάμε καν τι γίνεται με 2 ακουστικές + φωνή. Εκεί εξαφανίζεται εντελώς, καλύτερα να σταματίσεις να παίζεις και να κάνεις καμια βόλτα στο στούντιο ή να χαζέψεις στο κινητό. Ειλικρινά. Και δε μιλάμε για καφροκατάσταση που ο άλλος δέρνει τις χορδές δίχως αύριο ή ξελαρυγγιάζεται, μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις και μουσικό στυλ.

 

Με 2 ακουστικές κιθάρες να παίζουν ταυτόχρονα παύει να έχει σημασία το τι παίζει το μπάσο(τονικές η μελωδίες), που το παίζει στην ταστιέρα(χαμηλά η ψηλά), σε τι στυλ παίζει (δάχτυλα ή πένα)... Εσύ κι εγώ που έχουμε "γυμνάσει" το αυτί μας να ξεχωρίζει τις φωνές των οργάνων ίσως και να πιάνουμε που και πού ότι υπάρχει κάπου στο βάθος και λίγο μπασο. Ενας τρίτος ασχετος ακροατής απλά δεν το ακούει. Βάζεις μικρόφωνο να γράψει το session, και όταν το βάλεις να παίξει δεν υπάρχει μπάσο.

 

Τωρα σε διαφορετικές φάσεις (πιο τζαζ) όπου ο ήχος είναι άδειος και δεν υπάρχει κιθάρα ή υπάρχει μία κιθάρα χωρίς φωνή και παίζει πολύ μετρημένα πράγματα, όντως τότε μπορεί και να ακούγεται, αλλά δε νομίζω οτι το ακουστικο μπάσο του σχήματος για το οποίο γίνεται η κουβέντα σε αυτό το νήμα (μη όρθιο δλδ) προορίζεται για τέτοιο μουσικό πλαίσιο.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου