Προς το περιεχόμενο

Cos_dr - The Requiem


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

                              Προετοιμαστε τις ψυχές σας...................

              προς ακρόαση της νεας και πιο επικοθλιβερής δημιουργίας........

 

 

                                            του cos_dr

 

                                          ΤΗΕ REQUIEM

 

                   

 

 

  Για το πονημα χρησιμοποιηθηκαν ηχοι απο kontakt libraries

      8Dio Orchestral Essensials

      Soundiron Mars Symphonic Men's Choir

      NI Action Strikes

      NI Session Strings Pro

      Spectrasonics Omnisphere

 

  Χρησιμοποιήθηκε το Sonar X3 για τις παραγωγικες διαδικασίες

 

      Enjoy και ........ ζωη σε εμάς χαχαχαχαχ

 

    (Οποιαδηποτε παρατηρηση ευπρόσδεκτη οπως παντα)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σειρά έχει τώρα να πας σε ένα μοναστήρι, να βρείς μερικούς μοναχούς να το τραγουδήσουν....... ;)  τρισέγγονε του Carl Orff!  :o ;D   Δεν λέω τίποτα για το "άσμα" γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα από κλασική :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος Κωστα.

 

Λιγο δεν μου αρεσαν οι φωνες, μου εκαναν σαν ηλεκτρονικες. Τους εχεις βαλει καποιο reverb με predelay ή τιποτα αλλο ή ακουγονται ετσι επειδη σκανε και τα brass απο πισω και μπερδευει? Το θεμα τους και το στυλ τους μου αρεσει.

 

Μου αρεσει αυτο το σκοτεινο που βγαζει η μελωδια και μου αρεσει ετσι οπως εξελισεται στο τελος πιο επικο. Δεν μου αρεσουν τοσο τα κοψιματα της μουσικης στην αρχη και πιστευω θα ηθελε λιγο πιο καλη μιξη ισως (?) να αραιωσει και να ακουγονται πιο καθαρα (να ξεχωριζουν περισσοτερο) τα οργανα μεταξυ τους.

 

Απο τα session strings pro εισαι ευχαριστημενος γενικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος,μπορει καλλιστα να χρησιμοποιηθει ως ο νεος ΥΜΝΟΣ της 85ης διεθνους!  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επι του τεχνικού:

 

1. Δεν χρησιμοποιούνται σωστά οι ατάκες της ορχήστρας κάνοντας την να ακούγεται πλήκτρο. Τhink strings και πνευστά.

 

2. Επίσης ο χώρος που βρίσκεται η ορχήστρα είναι μικρός. Θα την έκανε πιό αληθοφανή ένα hall reverb σαν να ήταν στο Μέγαρο ένα πράμα. ;)

 

Carry on Mots_dr. ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα μ' άρεσε πάρα πολύ!

 

Πολύ ωραία μελωδία και ατμόσφαιρα.

Αυτό που παρατήρησα κι εγώ είναι αυτό που επισημαίνει ο admin:

...

1. Δεν χρησιμοποιούνται σωστά οι ατάκες της ορχήστρας κάνοντας την να ακούγεται πλήκτρο. Τhink strings και πνευστά.

...

Κατά τα άλλα άψογο!

Εύγε Κώστα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σειρά έχει τώρα να πας σε ένα μοναστήρι, να βρείς μερικούς μοναχούς να το τραγουδήσουν....... ;)  τρισέγγονε του Carl Orff!  :o ;D  Δεν λέω τίποτα για το "άσμα" γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα από κλασική :-X

 

  ;D Σειρα εχει να παω σε μοναστηρι και να γινω εγω μοναχός

Thanks for listening!!!

 

Ωραιος Κωστα.

 

Λιγο δεν μου αρεσαν οι φωνες, μου εκαναν σαν ηλεκτρονικες. Τους εχεις βαλει καποιο reverb με predelay ή τιποτα αλλο ή ακουγονται ετσι επειδη σκανε και τα brass απο πισω και μπερδευει? Το θεμα τους και το στυλ τους μου αρεσει.

 

 

και εμενα δεν μου αρεσαν απολυτα. Το συγκεκριμενο patch μαλλον φταιει γιατι συμπεριφερεται λιγο ετσι οπως περιγραφεις στις συγχορδιες ιδιαιτερα με πολλες φωνες ταυτοχρονα. Αλλα τις διαθεσιμες του φρασεις τις βρηκα καταλληλες γι αυτο που ηθελα και ηθελα αυτες τις συγχορδιες, με διφωνιες π.χ. σε καποια σημεια ισως να ηταν καλυτερα τα πραγματα.

Η Library αυτη εχει πολλες παραμετρους και απαιτει πολυ editing παραυτα. Ηδη για να ακουστει εστω και ετσι ..... επεσε πολυ editing. Δεν αρκει απλα να παιζεις.

Αλλα patch της ειναι καλυτερα απο αυτο. 

 

 

 

 

Δεν μου αρεσουν τοσο τα κοψιματα της μουσικης στην αρχη και πιστευω θα ηθελε λιγο πιο καλη μιξη ισως (?) να αραιωσει και να ακουγονται πιο καθαρα (να ξεχωριζουν περισσοτερο) τα οργανα μεταξυ τους.

 

Απο τα session strings pro εισαι ευχαριστημενος γενικα?

 

 

Ναι, θα μπορουσε να μην εχει τις παυσεις.

 

Το patch της ορχηστρας ειναι layered fixed και ισως αν εφτιαχνα τα θεματα με αλλο προγραμμα και ξεχωριστα το καθε οργανο να ηταν καλυτερα στη μιξη. Για οικονομια χρονου βολευτηκα με αυτο. Βεβαια να μην κατηγορώ και το patch. Ειναι και θεμα προσωπικων ορίων, δεν ειμαι ο Mozart λολ

 

Απο το session stings τωρα. Ενταξει μου φαινεται.

Γενικα σε αυτες τις βιβλιοθηκες παιζει ρολο και ποιος της χρησιμοποιεί. 

Δεν ειμαι δα και αντιπροσωπευτικός της μεγιστης αποδοσής τους.

 

Ευχαριστω Στρατηγε!!!

 

Ωραιος,μπορει καλλιστα να χρησιμοποιηθει ως ο νεος ΥΜΝΟΣ της 85ης διεθνους!  ;D

 

χαχαχαχα

Και γιατι οχι και για την "Mερα που τα ΑΤΜ ηταν αδεια" ;D ;D ;D

 

Σε ευχαριστώ πολύ mr Superfunk!!!!

 

 

Επι του τεχνικού:

 

1. Δεν χρησιμοποιούνται σωστά οι ατάκες της ορχήστρας κάνοντας την να ακούγεται πλήκτρο. Τhink strings και πνευστά.

 

2. Επίσης ο χώρος που βρίσκεται η ορχήστρα είναι μικρός. Θα την έκανε πιό αληθοφανή ένα hall reverb σαν να ήταν στο Μέγαρο ένα πράμα. ;)

 

Carry on Mots_dr. ;D

 

Ισως για να δουλεψω το 1 για καλυτερο αποτελεσμα να πρεπει να χρησιμοποιήσω ξεχωριστα οργανα και οχι ενα patch με προκαθορισμενα layers και velocity που τα πια νει ολα μαζι. Αλλα ειμαι και λιγο τεμπελακος. Μπορει να φταιει βεβαια και το παιξιμο.

 

Για το 2 επισης θα το δοκιμασω.

 

Ευχαριστω για την ακροαση και τις  πολυτιμες παρατηρήσεις !!!!

 

" Carry on Mots_dr"

Αισθανθηκα με αυτο το κομμάτι οπως στην ταινία Amadeus που λεει για μια φαση ο Mozart στην Κωστάντζα για το requiem του........."με σκοτώνει"

Εγω ειπα  οταν εφτιαχνα το δικό μου....... "με ξενυχτάει".  ;D ;D ;D ;D

 

@geodimitri 

  Ευχαριστώ φιλε !!!!!

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος,μπορει καλλιστα να χρησιμοποιηθει ως ο νεος ΥΜΝΟΣ της 85ης διεθνους!  ;D

 

Και εμένα cos, εμβατηριακή μουσική από την ΕΣΣΔ μου θύμισε, αλλά μην το πάρεις στραβά, καθότι από παλιά είμαι φίλιος προς το είδος, για το δωρικό του ύφος και την προσεκτική χρήση των πνευστών.

 

Όμως, τα μέσα σε προδίδουν. Τέτοια πράγματα δεν γίνονται με plug-ins. Θα ήταν προτιμότερη μία απλούστερη προσέγγιση (σκέτο πιάνο π.χ.). Επίσης, ΔΕΝ είναι ρέκβιεμ, όχι ότι με πείραξε, αλλά πρέπει να ειπωθεί.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα cos, εμβατηριακή μουσική από την ΕΣΣΔ μου θύμισε, αλλά μην το πάρεις στραβά, καθότι από παλιά είμαι φίλιος προς το είδος, για το δωρικό του ύφος και την προσεκτική χρήση των πνευστών.

 

Όμως, τα μέσα σε προδίδουν. Τέτοια πράγματα δεν γίνονται με plug-ins. Θα ήταν προτιμότερη μία απλούστερη προσέγγιση (σκέτο πιάνο π.χ.). Επίσης, ΔΕΝ είναι ρέκβιεμ, όχι ότι με πείραξε, αλλά πρέπει να ειπωθεί.

 

:)

 

 

 

Ναι, ενταξει, αμα το δεις κυριολεκτικα για την διαθρωση και τον ορισμό ενος requiem, δεν ειναι.

 

 

Βεβαια εγω θα πω οτι για το ειδος αλλα και το υφος του κομματιου (αν δικαιως βγαλουμε το requiem απο τιτλο και "πλασάρισμα") δεν θα εβλεπα ως απορριπτεα για εμενα  τα plug in, τη δομη, τα θεματα και τη ενορχήστρωση.

 

 

Για πιανο, θα το δοκιμασω.

Ευχαριστω για την ακροαση!!!

 

ΥΓ. Εγω εβγαλα οτι μου βγήκε. Ισως ειμαι σοβιετικός και δεν το ξερω ;-) χαχα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου