Προς το περιεχόμενο

Επιλογή DAW και αποτελέσματα


akisgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα καιρούς έχω χρησιμοποιήσει αρκετά DAW για πειραματισμό. Τα κύρια μου όμως είναι το Logic 9 και το Presonus Studio one.

 

Πιστεύετε ότι το DAW επηρεάζει ηχητικά το αποτέλεσμα;; (Δεν εννοώ όσον αφορά τα pluggins που έχει, εννοώ ως standalone)

 

Είναι κάτι που κατα καιρούς συζητιέται σε διάφορα forum. Εμένα η γνώμη μου από την ελάχιστη εμπειρία που έχω είναι πως δεν επηρεάζει καθόλου και έχει να κάνει μόνο με τα γούστα του καθενός.

 

Θα μ' ενδιέφερε όμως πολύ να ακούσω και την άποψη σας.  :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε ότι το DAW επηρεάζει ηχητικά το αποτέλεσμα;;

 

Δεν ειναι θεμα πιστης αλλα λογικης,και η λογικη λεει οτι φυσικα και ΔΕΝ το επηρεαζει.

 

 

Μιλαω παντα για το daw & οχι για τα NATIVE Plug ins του κτλ.

 

Αν κανεις import ενα wav στο Logic & το ιδιο wav σε οποιοδηποτε αλλο daw δεν υπαρχει απολυτως κανεις λογος το playback να ακουγεται "καλυτερο" σε καποιο απο τα δυο.

 

διαβασε και αυτο το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ αρθρο

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167121.0

 

το ζουμι ειναι αυτο

 

. Σε σχέση με αυτό που μας ενδιαφέρει άμεσα (και μάλλον περισσότερο) το αποτέλεσμα είναι για πολλούς αναμενόμενο και απόλυτα λογικό.....όλα τα export είναι απόλυτα όμοια μεταξύ τους όπως αυτό προκύπτει τόσο από την φασματική ανάλυση τους, το nulling test (στο οποίο ακυρώνωνται όλα "πλήρως" μεταξύ τους - θα εξηγήσω τα εισαγωγικά παρακάτω) αλλά και την ίδια την ακρόαση. Παραθέτω screenshots από την σύγκριση a (στατιστικά - spectrum analysis).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα πιστης αλλα λογικης,και η λογικη λεει οτι φυσικα και ΔΕΝ το επηρεαζει.

 

 

Μιλαω παντα για το daw & οχι για τα NATIVE Plug ins του κτλ.

 

Αν κανεις import ενα wav στο Logic & το ιδιο wav σε οποιοδηποτε αλλο daw δεν υπαρχει απολυτως κανεις λογος το playback να ακουγεται "καλυτερο" σε καποιο απο τα δυο.

 

διαβασε και αυτο το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ αρθρο

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167121.0

 

το ζουμι ειναι αυτο

 

 

Έχουμε ακριβώς την ίδια άποψη Νίκο :)

 

Κι εγώ αυτό πιστεύω και αυτό μου έχει δείξει η ελάχιστη εμπειρία μου. Απλά έχω περιέργεια τι θα πουνε και τα υπόλοιπα μέλη του forum που ενδιαφέρονται για το θέμα.

 

(Να τονίσω πως η έμπνευση μου για να ξεκινήσω το θέμα ήταν μια συζήτηση σε μία παρέα που μ' άφησε μ' ανοιχτό το στόμα σε σχέση με το τι πραγματικά πίστευε ο καθένας...)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έχω περιέργεια τι θα πουνε και τα υπόλοιπα μέλη του forum που ενδιαφέρονται για το θέμα.

 

απο τη στιγμη που επιστημονικα επιβεβαιωνεται οτι ο ηλιος βγαινει απο την ΑΝΑΤΟΛΗ πραγματικα σε ενδιαφερει η αποψη καποιων  μελων οτι βγαινει απο τη...ΔΥΣΗ?

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που εχω παρατηρησει να συμβαινει ειναι

...υπάρχουν φορές που (σαν αίσθηση τουλάχιστον) το έξπορτ, είτε έχει γίνει real time είτε

batch proccessed μου "ακούγεται" καλύτερο διαφορετικο από το real time playback του ίδιου project...

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω καμία διαφορά ηχητικά. Μονο στη χρήση, δηλαδή το τι σε βολεύει. Εγώ έμαθα με cubase κ προχωράω με την ίδια εταιρία. Αν μου δώσεις οποιοδήποτε άλλο το κοιτάω σαν κινέζος αρχαία ελληνική επιγραφή... :o

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που επιστημονικα επιβεβαιωνεται οτι ο ηλιος βγαινει απο την ΑΝΑΤΟΛΗ πραγματικα σε ενδιαφερει η αποψη καποιων  μελων οτι βγαινει απο τη...ΔΥΣΗ?

 

;D

 

 

χαχαχαχαχα σωστόςςςςςς  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα πιστης αλλα λογικης,και η λογικη λεει οτι φυσικα και ΔΕΝ το επηρεαζει.

 

 

Μιλαω παντα για το daw & οχι για τα NATIVE Plug ins του κτλ.

 

Αν κανεις import ενα wav στο Logic & το ιδιο wav σε οποιοδηποτε αλλο daw δεν υπαρχει απολυτως κανεις λογος το playback να ακουγεται "καλυτερο" σε καποιο απο τα δυο.

 

διαβασε και αυτο το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ αρθρο

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167121.0

 

το ζουμι ειναι αυτο

 

 

+1 στα πλαισια της αποψης μου.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου