Προς το περιεχόμενο

κατασκευή Dumble Overdrive Special


David Gilmour

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μερικές δοκιμές για σχεδιασμό και κατασκευή στις main boards  ας τα ονομάσουμε ανεπίσημα , τροφοδοτικό υψηλής τάσης,  και πλακέτα Προενίσχυσης

 

να τονίσω ότι επειδή οι κατασκευές είναι διάφορες που θα δείτε ,οι  "ξύλινες πλακέτες" μάλλον οι FR4 με ξύλινη επένδυση από επάνω  όπως τα αρχαία χρόνια του Dumble προορίζονται ΜΟΝΟ για το δικό μου μηχάνημα για να περάσουν τεστ αξιοπιστίας έναντι των θερμοκρασιών που ουσιαστικά είναι σχεδόν ανύπαρκτες αλλά λέμε τώρα και επίσης τέστ στην υγρασία , σε περίπτωση που αντιληφθώ προβλήματα έχει σκουπιδοτενεκέ και καινούριες σαν τις υπόλοιπες από σκέτο FR4

2014-10-29_16_07_29.thumb.jpg.83ef7de9d30f05c6980b7d3cf58a53ac.jpg

2014-11-05_17_09_18.thumb.jpg.16beb21ac62f689623b1a9c5978a1ee2.jpg

2014-12-22_13_54_07.thumb.jpg.25cd06a938e953f6c2f421a27d7a109c.jpg

2014-12-22_16_07_42.thumb.jpg.a195f9ea95df75042f8f3d4edcc6e020.jpg

1495263_1530799027204822_8493518281835042337_o.thumb.jpg.71b211c337bc4295fc150a0ee83cb2ac.jpg

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περισσότερες λεπτομέρειες στην πλακέτα

 

επίσης τοποθέτηση ποτενσιόμετρων και επίσης  δικής μου έμπνευσης κεντρική γείωση Ground Bus επειδή το μονό χοντρό σύρμα που στραβώνει εύκολα δεν μου αρέσει

2014-10-22_01_11_46.thumb.jpg.ad2ff2536d584a453fc356211c6ea7ff.jpg

10854268_1530799230538135_6452871900527437932_o.thumb.jpg.a181e9bdf601e5b10aa414c962fcb0fd.jpg

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιχάλη τα συγχαρητήρια είναι πλέον κοινοτυπία...

Παρακολουθώ τις κατασκευές σου με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

 

Έχω όμως μια απορία με την όλη φάση.

Θυμάμαι πριν χρόνια στα διάφορα fora του εξωτερικού κυρίως, ότι ακόμα και η αναφορά στο όνομα του κυρ alexander επέσυρε νομικά "τραβήγματα" και έβλεπες κάτι όμορφα του στυλ "D*mble", "Umble" κλπ για το φόβο των ιουδαίων, που λένε...

Φυσικά για σχέδια και λεπτομέρειες κατασκευής, ούτε λόγος...

Γενικώς, έπαιζε μια ατμόσφαιρα μυστηρίου γύρω απο το όλο θέμα.

 

Τώρα βλέπω να φτιάχνεις στα ίσια μια κόπια και ...τρομάζω.

 

Τί έγινε?

Χαλάρωσε η φάση, ή ήταν απλά μια "Αμερικανιά-φούσκα" το όλο Hype-μυστήριο?

 

Btw, τι μετασχηματιστές χρησιμοποιείς? Υπάρχουν direct replacements στην αγορά, ή κάτι που "φέρνει" σε Dumble?

 

Επίσης, κάτι που είχα ξαναζητήσει παλιότερα:

 

κ λ ι ψ

 

κιπ απ δε γκουντ γουερκ  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός του ότι αν κάποιος προσπαθήσει να αγοράσει από κάποιους προμηθευτές έτοιμα faceplate αφενός θα είναι ακριβώς όπως αυτά

αφετέρου το κάνουν πλέον αβέρτα κουβέρτα επαγγελματικά  εννοώντας κανονικό εμπόριο και κανείς δεν τους ενοχλεί  ( πλην ενός Μαλαισιανού που πούλαγε σασί με μαύρη πούδρα βαμμένα και με μεταξοτυπία τα γράμματα και το όνομα ) αυτόν  τον σταμάτησαν δεν ξέρω ποιος πρόσφατα ,

 

όλα είναι νόμιμα μπορείς να το φτιάξεις όπως όλοι οι άλλοι και να το πουλάς ακόμα αρκεί να μην γράφει "by Dumble"

 

από εκει και έπειτα εσυ που θα αγοράσεις από αυτούς για ένα κόμματι για προσωπική χρήση αμφιβάλω αν ασχοληθεί μαζί σου ακόμη και ο ίδιος HAD ... πιο πολλά τα έξοδα παρά το καλό του, αφού εκτός από το να πάρει φόρα .... λόγω του ότι βρίσκεσαι σε άλλη χώρα άλλη ένωση και άλλη νομοθεσία το πρώτο πράγμα θα είναι να σε προειδοποιήσει να μην το κάνεις εμπορικά κτλ αν το συνεχίσεις σε .....

 

Τεσπα εγώ αν το συνεχίσω και το κάνω επαγγελματικά κάποια στιγμή θα βάλω το όνομά μου όπως όλοι οι άλλοι , και επίσης δεν είναι σίγουρο ότι θα χρησιμοποιήσω σε αυτό το πρότζεκτ τα αρχικά σχεδιασμένα faceplate, αυτά μπήκαν σε μία φυτογραφία  μόνο για εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς , άλλωστε είδες και το δικό μου που είναι έτοιμο προς χάραξη και σαφώς με γεμίζει παραπάνω για τις 100 ώρες δουλειάς που θα αφιερώσω επάνω στο μηχάνημα από το να βάλω το όνομα του χοντρού :)

 

Μετασχηματιστές τα Original χρησιμοποιούν στάνταρ  Fender ,

τα κοντινότερα σημερινά τροφοδοτικά  είναι fender, mojotone, Hammond κτλ

απλά εγώ χρησιμοποιώ Custom από ευρωπαίο κορυφαίο κατασκευαστή για να έχω 230 λήψη και όχι 220 ή 240 που έχουν όλα τα άλλα και να έχω σωστά ρεύματα και σωστά βατ και όχι να υπολειτουργεί στην λήψη των 240 με ρεύμα πρίζας τα 230 ,

 

τα Mercury δεν τα αναφέρω εσκεμμένα διότι πρόκειται για την ακριβότερη αλλά και χειρότερη επιλογή που μπορεί να κάνει κάποιος και εδώ το τελειώνω το θέμα ...

 

τα σχηματικά υπάρχουν παντού πλέον , και βασικά όλοι οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν τα ίδια το μόνο που αλλάζει είναι όχι οι τιμές των υλικών  που είναι σχεδόν όλες πολύ κοντά αλλά ο τύπος η ποιότητα και η μάρκα του κατασκευαστή αυτών των υλικών .

 

για παράδειγμα το κορυφαίο κατασκευαστικά από τεχνικής πλευράς αλλά και σε υλικά για εμένα  Two R*ck το οποίο είναι και το μοναδικό που διαθέτει πιστοποίηση CE είναι το πιο μάπα ακουστικά, ενώ το καλύτερο ακουστικά Blud*t*ne χρησιμοποιεί τα ποιο κοινότυπα και φτηνότερα της αγοράς υλικά

 

τόσο απλά

για κλίπς θα περιμένουμε από κάποιον φίλο διότι εγώ δεν είμαι κιθαρίστας απλά ερασιτέχνης γρατζουνοποιός :)

1353969017_.thumb.JPG.91b2ceb5c6851a5446dd3b1978c8f7c5.JPG

1258166905_.thumb.JPG.ad35a9a09f37da3168fde5e1c43ea47d.JPG

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολούθησα το προηγούμενο project σου και η ποιότητα της δουλειάς σου είναι εκπληκτική. Συγχαρητήρια.

 

Σχετικά με τους Dumble, έχει τύχει να δοκιμάσω δύο OD Special, εκ των οποίων ο ένας μου ηταν αδιάφορος (ok, σχετικά μιλώντας) , ενώ ο δεύτερος -εν μέρει- δικαιολογούσε την τιμή του όντας εκπληκτικός. Απ΄όσο γνωρίζω σχεδόν όλοι οι OD special είναι στην ουσία one-off projects, έχοντας κοινά χαρακτηριστικά στο κύκλωμά τους και από ένα σημείο και μετά ήταν "tailored to fit". Προσωπικά δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς την τεράστια διαφορά μεταξύ των δύο.

 

Να υποθέσω οτί ο δικός σου βασίζεται στο S/N #124;

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου