Προς το περιεχόμενο

DiMarzio Tone Zone και Breed Neck σε mahogany Ibanez RG prestige.


theBox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και χρονια πολλα!

 

Λοιπον, βρισκεται στην κατοχη μου μια ibanez RG2820. Για την ακριβεια αυτη ακριβως:

http://www.mamsto.com/gear.html

Με την μονη διαφορα πως οι μαγνητες που φορα ειναι shur SSH plus (bridge) kai suhr SSV (neck) οι οποιοι για αυτο που θελω, και που εχω συνηθησει να παιζω, ΔΕΝ μου αρεσουν (συγχρονο prog/power). Τους βρισκω για τα γουστα μου, αδυναμους και "λεπτους".

 

Στην ΑΛΛΗ μου ibanez (rg2550) εχω βαλει Tone Zone (bridge) kai Breed (neck) και ειμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα. Σκεφτομαι λοιπον να φορεσω το ιδιο σετ και στην 2820.

 

ΟΜΩΣ, η 2550 εχει Basswood σωμα, ενω η 2880 εχει MAHOGANY. Οποτε, η ερωτηση οπως καταλαβαινετε ειναι το κατα ποσο θα παρω ιδια/παρομοια αποτελεσματα με εν λογω σετακι στην 2820. Φοβαμαι μηπως στο μαονι οι συγκεκριμενοι μαγνητες ακουστουν πολυ "μουντοι", bass/low-mid heavy κτλ κτλ...

 

Εχει κανεις εμπειρια απο πρωτο χερι, με το εν λογω σετ σε MAHOGANY κιθαρα, κι ακομα καλυτερα σε mahogany Ibanez?

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις Tonezone σε mahogany πολύ φοβάμαι πως το μόνο που θα παίρνεις από τη bridge θέση είναι μπάσα. Για τον breed δεν ξέρω να σου πω.

 

Sent from my LG G2 using Tapatalk

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99% τα ξύλα που χρησιμοποιούν οι Απωανατολίτικης κατασκευής κιθάρες είναι από τα είδη που ευδοκιμούν εκεί, πράγμα που σημαίνει πως έχουν τη δική τους συμεριφορά σε σχέση με τα Αμερικάνικα, Ευρωπαϊκά και Αφρικανικά, που είναι πιο συμπαγή, λόγω τού ότι αναπτύσσονται σε  πολύ πιο στεγνά εδάφη. Τα παραπάνω, αν όντως πιστεύεις πως αλλάζει όντως ό ήχος εξαιτίας των διαφορών στο ξύλο τού σώματος μίας ηλεκτρικής όπως η RG Japan (υπόψην πως τα κομμάτια στο σώμα είναι τουλάχιστον τέσσερα), με το πολύ σκάψιμο λόγω Edge Pro, τη μεγάλη μεταλλική μάζα στη γέφυρα, το λεπτό μανίκι με το μεταλλικό locking nut &τα jumbo τάστα και τούς high output humbuckers. Βάλε και τον high gain ήχο που σίγουρα θα βγάζεις με τον ενισχυτή και τα πετάλια σου.

 

Προσωπικά, σε αυτές τις κιθάρες (και όχι μόνο) δεν βρίσκω διαφορές εξαιτίας τού σώματος.

Έτσι, θα πρότεινα να βάλεις άφοβα το σετ που ήδη έχεις και σού αρέσει πολύ, εξάλλου οι high output μαγνήτες δεν είναι επιλεκτικοί στα ξύλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Brutus.

Aπό την στιγμή που δεν υπάρχει θέμα στο "δέσιμο" των συγκεκριμένων bass focused DiMarzio με το ηχόχρωμα του ενισχυτή σου,προχώρα άφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω βάλει tonezone σε κορίνα και το μόνο που άκουγα είναι το " μπουμ " . δεν το προτείνω επ'ουδενί

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω βάλει tonezone σε κορίνα και το μόνο που άκουγα είναι το " μπουμ " . δεν το προτείνω επ'ουδενί

 

Στον καινούριο μου ενισχυτή(με 12" ηχείο) προσπαθώ να κάνω τους EMG 81 να κόβουν λίγο περισσότερο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 39988 κιλα gain  ;D που θα βαζεις,και τον ΑΣΤΕΙΟ ρολο που παιζει το ειδος του κΣυλου στον ηχο.... ;D αμφιβαλω αν ακουσεις διαφορα....αν η κιθαρα ειναι πιο ΒΑΡΙΑ (το ειδος του ξυλου σε μια ηλεκτρικη κιθαρα δεν παιζει ρολο το ΒΑΡΟΣ του ομως παιζει)  φυσικα θα εχεις λιγο περισσοτερο sustain & πριμα αλλα και παλι το Gain τα ισοπεδωνει ολα... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την απορία γιατί να έχεις δύο ίδιες κιθάρες(σε specs pickups)...

Βάλε σ αυτην κάτι διαφορετικό που να σου αρέσει όμως....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και χρονια πολλα!

 

Λοιπον, βρισκεται στην κατοχη μου μια ibanez RG2820. Για την ακριβεια αυτη ακριβως:

http://www.mamsto.com/gear.html

Με την μονη διαφορα πως οι μαγνητες που φορα ειναι shur SSH plus (bridge) kai suhr SSV (neck) οι οποιοι για αυτο που θελω, και που εχω συνηθησει να παιζω, ΔΕΝ μου αρεσουν (συγχρονο prog/power). Τους βρισκω για τα γουστα μου, αδυναμους και "λεπτους".

 

Στην ΑΛΛΗ μου ibanez (rg2550) εχω βαλει Tone Zone (bridge) kai Breed (neck) και ειμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα. Σκεφτομαι λοιπον να φορεσω το ιδιο σετ και στην 2820.

 

ΟΜΩΣ, η 2550 εχει Basswood σωμα, ενω η 2880 εχει MAHOGANY. Οποτε, η ερωτηση οπως καταλαβαινετε ειναι το κατα ποσο θα παρω ιδια/παρομοια αποτελεσματα με εν λογω σετακι στην 2820. Φοβαμαι μηπως στο μαονι οι συγκεκριμενοι μαγνητες ακουστουν πολυ "μουντοι", bass/low-mid heavy κτλ κτλ...

 

Εχει κανεις εμπειρια απο πρωτο χερι, με το εν λογω σετ σε MAHOGANY κιθαρα, κι ακομα καλυτερα σε mahogany Ibanez?

 

Ευχαριστω!

 

Φίλε μου μια χαρά θα ακούγεται η κιθάρα με τον tone zone . Όλες οι σοβαρές Ibanez ( rg 3620 - rg4570 μαονι και οι δυο ) , καθώς και οι περισσότερες j custom οι οποίες ως επι τω πλείστον έχουν μαόνι , η Ibanez βάζει τον συγκεκριμένο tone zone . Μην αγχώνεσαι λοιπόν.

 

Πέραν τούτου όμως έχω να πω ότι οι shur μαγνήτες ειναι πολύ ανώτεροι των dimarzio. Αυτό που θα πρότεινα ειναι λοιπόν να βγάλεις τον ssh και να βάλεις τον ssh+ Ο οποίος έχει πολύ περισσότερο warmth και για την δουλειά που περιγράφεις ειναι εξαιρετικός ... Άποψη μου

 

Αν πάραυτα επιμένεις να βάλεις τον tone zone , άκου εδώ πως ακούγεται στην 3620 που είχα και ειναι μαόνι .

 

 

Επίσης ο shur ssh+

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος καλησπέρα και Χρόνια Πολλά...!!!

Αν δεν βαριέσαι και πιάνουν λίγο τα χέρια σου κάνε την τράμπα τους μαγνήτες από την μια κιθάρα στην άλλη και άκου επιτόπου το αποτέλεσμα...και αν το γουστάρεις τους χτυπάς και τους φοράς!!!

Εγώ προσωπικά αυτό θα έκανα στην θέση σου...!!

 

Φιλικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου