Προς το περιεχόμενο

DiMarzio Tone Zone και Breed Neck σε mahogany Ibanez RG prestige.


theBox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!

 

qrd1981, αν μπορουσα να τους αλλαξω μονος μου δεν θα το συζητουσαμε καθολου. Οπως εχει ομως, για καθε κινηση πρεπει να κλεισω ραντεβου με μαστορα που αυτο σημαινει χρημα και χρονο. Δεν μου περισσευει τιποτα απο τα δυο δυστυχως.

 

Satanas, υπαρχει και η λογικη "ομαδα που κερδιζει, δεν αλλαζει". Αλλωστε απο οτι συνδιασμο μαγνητων και ξυλων εχω εμπειρια, αυτο που τελικα μου αρεσει ηχητικα περισσοτερο, ειναι αυτο που αναφερω. Ας πουμε ουτε οι SD (jazz/jb) μου αρεσουν, ουτε οι συγκεκριμενοι suhr που φοραω τωρα, ουτε emg, ουτε οι evo, ουτε τα εκαστοτε σετακια του πετρουτσι. Το μονο θεμα ειναι οτι ΣΕ ΜΑΟΝΙ δεν εχω καμια εμπειρια περα απο BB pro που φορα η λεσ πωλ στανταρντ μου (και που μου αρεσει).

 

Αρη, τον ssh+ φοραω τωρα και δεν...Το γεγονος οτι η ιμπανεζ βαζει τονεζονε σε υλοποιησεις απο μαονι, με κανει να ξε-αγχωνομαι αρκετα...Για neck τωρα, δεν ξερω, εκει δεν θα με ενοχλουσε και να μπασσαρε ο breed  λιγο παραπανω, αλλωστε μου αρεσουν οι FAT νεκ μαγνητες.

 

Τωρα, για αυτους που λενε οτι το "απειρο" (αν και δεν χρησιμοποιω απειρο) γκειν κανει τη συζητηση περι ξυλων, ασκοπη...μπορει και να εχετε δικιο. Διαφορες ΣΙΓΟΥΡΑ υπαρχουν, απλα δεν μπορω να καταλαβω ΠΟΣΟ οφειλονται στα ΚΣυλα και οχι σε ολους τους αλλουσ παραγοντες της υλοποιησης.

 

Anyway, thanks again guys!

 

ΥΓ, Τελικα υπαρχει καποιος που εβαλε ΕΠΙ ΤΟΥΤΟΥ τονεζονε σε μαονι (και μαλιστα ιμπανεζ) να μας πει μια SPOT ON γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Seymour Duncan έχει βγάλει ένα υπόδειγμα για τις Ibanez,

 

http://www.seymourduncan.com/blog/the-tone-garage/best-pickups-for-ibanez-guitars/

 

Καλή επιτυχία ό,τι και αν βάλεις. :)

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!

 

Satanas, υπαρχει και η λογικη "ομαδα που κερδιζει, δεν αλλαζει". Αλλωστε απο οτι συνδιασμο μαγνητων και ξυλων εχω εμπειρια, αυτο που τελικα μου αρεσει ηχητικα περισσοτερο, ειναι αυτο που αναφερω. Ας πουμε ουτε οι SD (jazz/jb) μου αρεσουν, ουτε οι συγκεκριμενοι suhr που φοραω τωρα, ουτε emg, ουτε οι evo, ουτε τα εκαστοτε σετακια του πετρουτσι. Το μονο θεμα ειναι οτι ΣΕ ΜΑΟΝΙ δεν εχω καμια εμπειρια περα απο BB pro που φορα η λεσ πωλ στανταρντ μου (και που μου αρεσει).

Εγώ είπα ν αλλάξεις με κάτι ΠΟΥ ΠΑΛΙ θα σου αρέσει!!!!

Προσωπικά τον Tone Zone τον θεωρώ ΠΟΛΥ compressed μαγνήτη και δεν θέλω να χάνονται ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ τα κσύλα  ;)

Προσωπικά μετά απο ΑΠΕΙΡΟ ψάξιμο παίζω πλέον με Dimarzio Norton bridge & Seymour Duncan 59 Neck....

Aν θέλεις να δώσεις χρήμα θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια ΕΓΓΥΗΣΗ Bare Knuckle's αλλά είπες δεν παίζει πολύ μαρούλι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου