Προς το περιεχόμενο

Sos νεα μητρικη και δεν μπαινει στα windows


Παστίτσιός

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολίς αγόρασαν νέα μητρική και επεξεργαστη. Τα συνδεσα στο κουτί αφού εβγαλα τα παλιά το καθένα συνδέθηκε σωστα εκεί που πρεπει.

 

Το αναβω, ξεκινάει με παει στην οθόνη που διάλεγε λειτουργικό για να μπει. Έχω εγκατεστημένα σε 2 διαμερίσματα τα windows xp και τα 7. Όταν διαλεγω κάποιο λειτουργικό πηγαινει στην οθονημε το λογκοτουλειτουργικου και μετα απο 1 δευτερόλεπτο παγώνει και κανει επανεκκίνηση.

 

Στο bios μπαίνει κανονικά και λειτουργει κανονικά. Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει? Προσπάθησα να κάνω εγκατάσταση τα xp απο την αρχή με αυθεντικό δισκάκι και ενω έβγαλε στις αρχικές οθόνες εγκατάστασης μετα βγήκε μαυρη οθόνη με μια παύλα να αναβοσβηνει και δεν έκανε τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορμάτ και επανεγκατάσταση.

Κακώς περίμενες να ανοίξει λειτουργικό από παλιό σκληρό σε νέα μητρική και επεξεργαστή.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορμάτ και επανεγκατάσταση.

Κακώς περίμενες να ανοίξει λειτουργικό από παλιό σκληρό σε νέα μητρική και επεξεργαστή.

 

Περίμενα επειδή στην προηγούμενη μητρική το εκανα αυτό και δουλεψεδιχως φορμάτ και επανεγκατάσταση, βασικά σε 2 διαφορετικές μητρικές δούλεψε. Υπάρχει άλλος τροπος να δουλέψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα κατάφερα δίχως φορμάτ και εγκατάσταση. Μπήκα στο bios άλλαξαν την ρύθμιση για τον κοντρολερ Σάτα απο ACHI σε IDE και έτσι κατάφερε να φορτώσει τα windows xp! Απο τα xp λοιπον τρέχω το δισκάκι των 7 και κάνω εγκατάσταση στο άλλο διαμέρισμα και έτσι δεν χάνω τα αρχεία που είχα μέσα και δεν έπρεπε με τίποτα να τα χάσω αν είχα κανει φορμάτ τον σκληρό. Την γλιτωσα η κουφάλα  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα xp λοιπον τρέχω το δισκάκι των 7 και κάνω εγκατάσταση στο άλλο διαμέρισμα και έτσι δεν χάνω τα αρχεία που είχα μέσα και δεν έπρεπε με τίποτα να τα χάσω αν είχα κανει φορμάτ τον σκληρό. Την γλιτωσα η κουφάλα  ;D

 

Τα δεδομένα σου ΠΟΤΕ δεν πρέπει να τα έχεις στην ίδια partition με το λειτουργικό, ΑΚΡΙΒΩΣ για τον παραπάνω λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα κι εγώ την έχω γλιτώσει την επανεγκατάσταση τρεις φορές. Αν και ήμουν πάντοτε φανατικός του clean install, δεν έχω πια καιρό να τα περνάω όλα από την αρχή, ειδικά στα βοηθητικά μηχανήματα που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

 

Μια φορά τα xp και άλλες δύο φορές τα 7 επέζησαν της αλλαγής μητρικής και επεξεργαστή.

 

Μόλις μπήκα στα windows, πέταξα τους παλιούς drivers, πέρασα τους drivers της νέας μητρικής, και όλα μια χαρά.

 

Ένα clean install θα έτρεχε πιο smoothly, αλλά είπαμε, θέλει χρόνο.

 

Αν θυμάμαι καλά, σε κάποιες περιπτώσεις χρειάστηκε να μπω από safe mode ή recovery για να μπορέσουν τα windows να ξεπεράσουν το στάδιο της μπλε οθόνης κατά τη φόρτωση του λειτουργικού.

 

Τα δεδομένα σου ΠΟΤΕ δεν πρέπει να τα έχεις στην ίδια partition με το λειτουργικό, ΑΚΡΙΒΩΣ για τον παραπάνω λόγο.

Ακριβώς. Αν μάλιστα έχεις τη δυνατότητα να τα έχεις όχι απλώς σε άλλο partition αλλά σε χωριστό δίσκο, έχεις και ταχύτερη προσπέλαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα clean install θα έτρεχε πιο smoothly, αλλά είπαμε, θέλει χρόνο.

 

Θέλει χρόνο αλλα ξαναγεννιέται το μηχάνημα. Εγώ μετά από 5.5 χρόνια με τα ίδια ΧΡ, έβαλα τα 7, και το μηχάνημα λες και έγινε τούρμπο... Όχι τόσο γιατί τα 7 είναι τόσο πια καλύτερα, αλλά απλά γιατί πρόκειται για φρέσκια καθαρή εγκατάσταση. Τα windows βαραίνουν σημαντικά με το χρόνο. Νομίζεις πως ήλθε η ώρα να πάρεις νέο μηχάνημα όταν το μόνο που χρειάζεται είναι μια επανεγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μετά από 5.5 χρόνια με τα ίδια ΧΡ, έβαλα τα 7, και το μηχάνημα λες και έγινε τούρμπο...

Α, συμφωνώ πλήρως για τα οφέλη. Όταν λέω ότι έχω αραιώσει τη συχνότητα, εννοώ ότι παλιά χτύπαγα ένα clean install κάθε χρόνο. Τώρα πια κάθε 2-3.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου οταν αλαζεις μητρικη το φορματ ειναι μονοδρομος θα εχεις μεγαλα προβληματα και κοληματα γιατι απλα τα Windows εχουν εγκατασταθει με διαφορετικο hardware και η μητρικη εχει αντικατασταθει.Η επιλογη δικη σου

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου