Προς το περιεχόμενο

Μαμά θέλω πολύ βαρύ distortion!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα τελευταία 2 χρόνια παρακολουθώ στωικά το noiz χωρίς να περνώ μέρος στις συζητήσεις αλλά ως εδώ και μι παρέκει . όταν ακούω ότι τα ξυλά δεν έχουν διαφορετικό ήχο και ότι όλα τα κάνουν οι μαγνήτες τόσο καιρό την ίδια καραμέλα από μερικούς ( ειδικούς) πρέπει να πάρω θέση με επιχειρήματα . 1) για πες μας ρε γερόλυκε superfunk ένα ξύλο με ένα άλλο τη διαφορά έχει ? η πυκνότητα δεν είναι διαφορά ? η πυκνότητα δεν έχει άλλη τονικότητα ? 2) μια κιθάρα με ρόζους έχει η δεν έχει άλλη πυκνότητα από μια που δεν έχει ?3) αν κάποιος πάρει μια κιθάρα που έχει 300 ευρο και δαπανήσει άλλα 400 για αλλαγή γεφυρών μαγνητών κλπ + 150 ευρο για θήκη – φπα + 10 ώρες εργασία , πληρώνει η δε πληρώνει μια squire για fender ναι η όχι ( και έχει χάσει και από τη μεταπώληση ) ?.4 γιατί εσείς οι οι ειδικοί τελικά παίρνετε fender και όχι squire ? 5)είναι τόσο ηλίθιοι στο marketing της fender ώστε να βγάζουν μέσα στην ίδια τους την εταιρία ένα προϊόν που να ανταγωνίζεται ένα άλλο τους προϊόν? Και τέλος όποιος πιστεύει ότι δεν έχουν ακουστική διαφορά τα ξύλα τον προκαλώ δημόσια με στοίχημα όλο τον εξοπλισμό του , να πάρουμε μια κιθάρα με μπράτσο μειπλ να την ηχογραφήσουμε σε καθαρό κανάλι στη συνέχεια να της βάλουμε ένα μπράτσο ροζγουντ να την ηχογραφήσουμε ξανά και τέλος να βάλουμε τα wav αρχεία στο ιντερνετ και αν δεν έχουν διαφορά θα χάσω τον εξοπλισμό μου και το αντίθετο . ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η μεγαλύτερη σκάλα κάνει πολύ μεγάλη διαφορά! Έχει πιό "σφιχτό" ήχο' date=' και στα ακκόρντα μπορείς να "ξεχωρίσεις" τις χορδές! Από την άλλη η μικρότερη σκάλα έχει όντως πιο γλυκό ήχο, κυρίως επειδή οι χορδές είναι λίγο πιό χαλαρές σε σχέση με την μεγαλύτερη σκάλα (εφόσον οι δύο κιθάρες έχουν ίδιες χορδές όπως είπες!).[/quote']

 

Εντάξει δεν ήταν τόσο πιο χαλαρές πια οι χορδές.11άρια σετ ήταν και τα δυο και ακόμη και στην LP ήταν αρκετά σφιχτό. :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τέλος όποιος πιστεύει ότι δεν έχουν ακουστική διαφορά τα ξύλα τον προκαλώ δημόσια με στοίχημα όλο τον εξοπλισμό του , να πάρουμε μια κιθάρα με μπράτσο μειπλ να την ηχογραφήσουμε σε καθαρό κανάλι στη συνέχεια να της βάλουμε ένα μπράτσο ροζγουντ να την ηχογραφήσουμε ξανά και τέλος να βάλουμε τα wav αρχεία στο ιντερνετ και αν δεν έχουν διαφορά θα χάσω τον εξοπλισμό μου και το αντίθετο . ευχαριστώ

 

μη λες τετοια γιατι το εκανα εγω πριν απο καιρο (που εισαι Ηλια να το ξεθαψεις :lol: ) και ΚΑΝΕΙΣ (οπως αλλωστε ειναι και φυσικο) δεν βρηκε τη διαφορα...κριμα να χασεις τον...εξοπλισμο σου.... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια μπορει να μην ακουγονται ολοϊδια' date='αυτο ομως δεν οφειλεται στο ΕΙΔΟΣ τους ξυλου αλλα στο ΒΑΡΟΣ του σωματος & τη ΜΑΖΑ του ΜΠΡΑΤΣΟΥ

[/quote']

 

το βαρος του σωματος και του μπρατσου δλδ δεν ειναι εξαρτημενα απο το ειδος του ξυλου???

απλα δεν μου φαινεται λογικο...

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν ήταν τόσο πιο χαλαρές πια οι χορδές.11άρια σετ ήταν και τα δυο και ακόμη και στην LP ήταν αρκετά σφιχτό.

 

Η διαφορά είναι μικρή στο χέρι, μεγαλύτερη δε στον ήχο!

 

janick δεν πιστεύω να είσαι κανας... φασίστας, ε; :D :D :D

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια μπορει να μην ακουγονται ολοϊδια' date='αυτο ομως δεν οφειλεται στο ΕΙΔΟΣ τους ξυλου αλλα στο ΒΑΡΟΣ του σωματος & τη ΜΑΖΑ του ΜΠΡΑΤΣΟΥ

[/quote']

 

το βαρος του σωματος και του μπρατσου δλδ δεν ειναι εξαρτημενα απο το ειδος του ξυλου???

απλα δεν μου φαινεται λογικο...

 

αυτο ακριβως λεω και εγω οτι καθε κομματι ξυλου ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ και ουσιαστικα λεμε μπουρδες χαρακτηριζοντας το ash π.χ ΒΑΡΥ μια & υπαρχουν κομματια ash που ειναι βαρια & αλλα κομματια ash που ειναι ελαφρια,απο τη στιγμη που τιποτα δεν επαναλαμβανεται ακριβως στη φυση ολη η κουβεντα περι ιδιοτητων των ξυλων ειναι ακυρη....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη λες τετοια γιατι το εκανα εγω πριν απο καιρο (που εισαι Ηλια να το ξεθαψεις :lol: ) και ΚΑΝΕΙΣ (οπως αλλωστε ειναι και φυσικο) δεν βρηκε τη διαφορα...κριμα να χασεις τον...εξοπλισμο σου.... :lol:

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=46824#46824

 

Παρεπιπτόντως εγώ έχω αυτή:

 

strat.jpg

 

κι αυτή την κιθάρα:

 

elavdblackie.jpg

 

και η δύο με 2 piece alder σώμα της ΙΔΙΑΣ εταιρείας, απλά η μία έχει rosewood και η άλλη maple.

 

H Blackie έχει με ΔΙΑΦΟΡΑ πιο μεσαίο ήχο ενώ η Sunburst έχει πιο funky και σκαστό.

 

Νομίζω ότι σε η Blackie έχει αυτό τον ήχο κυρίως λόγω του custom set μαγνητών που πήρα, προσπαθώντας να μιμηθώ τον ήχο του John Mayer.

Πρίν από αυτό το set είχα τους GFS 1960 pro και ο ήχος της Blackie ήταν εντελώς πριμαριστός και με έντονο bite.

Κατά τη διάρκεια των δοκιμών μου, έβαλα στην Blackie και ένα set Haeussel true space και τότε είχα απλά 2 κιθάρες με τον ίδιο ήχο... :lol: (καθότι ως γνωστόν, οι μαγνήτες των kits της Rockinger είναι Haussel) Aυτός ήταν ο λόγος που τελικά δεν κράτησα και αυτό το set.

 

 

Τέλος, μια άλλη παρατήρηση-απορία:

Πώς γίνεται όταν στη διάρκεια της πρόβας δίνω την κιθάρα που καμιά φορά στον άλλο κιθαρίστα και με τα ίδια πετάλια και τις ίδιες ρυθμίσεις στον ενισχυτή μου, ο ήχος είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικός???? :roll: :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ντε.... :lol:

 

ΕΚΕΙ ειναι ολη η διαφορα & οχι στους μυθους.

Το κακο με ολα αυτα ειναι οτι οι διαφοροι ΓΚΟΥΡΟΥ δεν χρησιμοποιουνε τη λογικη οταν πετανε τις μπουρδες τους.

 

Π.χ παρε σαν παραδειγμα το debate για το ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ μιας ηλεκτρικης κιθαρας και το κατα ποσον ενα "βαρυ" φινιρισμα "σκοτωνει" τον ηχο μια και σκοτωνει τους "παλμους" του ξυλου....

 

Δηλ. αν βαψω την κιθαρα μου με το λεπτοτερο φινιρισμα και μετα παιξω καθιστος ακουμποντας την κιθαρα στο ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΚΟΙΛΙ μου :lol: :lol: δεν θα "σκοτωθουν" οι "παλμοι" του ξυλου?? :lol: :lol: :lol:

 

Αρα να παιζουμε τις κιθαρες χωρις να τις ακουμπαμε στο σωμα μας!! 8O :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου