Προς το περιεχόμενο

Μαμά θέλω πολύ βαρύ distortion!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μενελαε θα συμφωνησω.Το θεμα ειναι οτι ο ξανθος κυριος που τα επιμεληθηκε θελησε να τους κανει να πουλησουν λογω εμπορικότητας.Ειναι τρομερος οσον αφορα τον ηχο αλλα μετρανε και οι συνθεσεις ισως κατι στο οποιο τους επηρεασε τρελα και καταληξαμε να περιμενουμε εδω και 15 χρονια εναν καλο heavy metal δισκο.Οσον αφορα το nu...ειναι αλλες οι κατευθύνσεις που ακολουθούνται για ηχο και συνθεσεις και δεν εχουν να κανουν με καλο thrash και γενικοτερα με καθαρο heavy.

 

Είναι που το black album πούλησε λίγο και είπαν κάτσε να αυξήσουμε τα έσοδα :lol: :lol: :lol:

 

Και όμως εδώ σφάλεις λίγο.Οι περισσότερες nu-metal μπάντες έχουν σαν βασική επιρροή τους Metallica.Το "καλό thrash" που λες και "καθαρό heavy" υποκειμενικές ταμπέλες του καθενός πιστεύω.Και επειδή ο σωστός και εξηγημένος μεταλάς διακρίνεται για την ανοιχτομυαλιά του όσο θα γουστάρει με Judas Priest θα φροντίσει να εκτιμήσει και της νεότερες δουλειές όπως Mastodon,Trivium κ.α :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τοτε γιατι εγω δεν τα ακουω αυτα που λες στα nu συγκροτηματα?Αν θες ξαωαδιαβασε λιγο το post μου..το συνεχισα.

 

Υ.Γ.:τα οσα γραφω ειναι προσωπικες αποψεις και δεν εχουν στοχο την παρεξηγηση και την επιδειξη.Απλα μεγαλωσα ακουγοντας metallica και ειχα την ευκαιρια να τους κρινω απο πολλες οπτικές γωνιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου πάντως ο ήχος των Metallica στα Load και Reload είναι ο πιο όριμος της καριέρας τους. Απίστευτη δύναμη και όγκος, χωρίς τρελλά distortion και χωρίς υπερβολικά πρίμα στις lead. Κατανοώ ότι η αλλαγή ήταν ίσως too much to take για κάποιους, αλλά για μένα ο ήχος στα δύο αυτά albums είναι εκπληκτικός.

 

sleepless_paul13, θα διαφωνήσω μαζί σου στο εξής: είμαι της άποψης ότι ποτέ δεν πρέπει να λες "φταίει η γκόμενά του που δεν τον αφήνει να βγει με τους φίλους του". Η γκόμενά του μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Αυτός που φταίει είναι ο ίδιος που κάθεται και την ακούει. Η ευθύνη για τον ήχο των Metallica είναι 100% δική τους. Τώρα αν το έκαναν επειδή γούσταραν, επειδή σκέφτηκαν ότι έτσι θα πουλήσουν περισσότερο, επειδή τους το είπει η εταιρία τους ή ο Bob Rock αυτό δε με απασχολεί. Οι ίδιοι "φταίνε" που τελικά τον δέχτηκαν ;) Αν και όπως είπα κατ'εμέ δε "φταίνε" για τίποτα γιατί ο ήχος τους είναι κορυφαίος ;)

 

Οι συνθέσεις θα συμφωνήσω ότι χάνουν και υπάρχει πολύ filler μέσα στα 2 cd αυτά. Αλλά αυτό είναι θέμα επιλογής, άμα δεν έχεις πολλά καλά κομάτια βγάλε ένα album αντί για δύο. Αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε γιατι εγω δεν τα ακουω αυτα που λες στα nu συγκροτηματα?Αν θες ξαωαδιαβασε λιγο το post μου..το συνεχισα.

 

Υ.Γ.:τα οσα γραφω ειναι προσωπικες αποψεις και δεν εχουν στοχο την παρεξηγηση και την επιδειξη.Απλα μεγαλωσα ακουγοντας metallica και ειχα την ευκαιρια να τους κρινω απο πολλες οπτικές γωνιες

 

Μα κουβέντα κάνουμε ποιά παρεξήγηση; :wink:

 

Ε τι περίμενες να ακούσεις αντιγραμμένο το riff απο το Master of Puppets;; :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι σωστα τα λες Μενελαε και δεν νομιζω πως χρειαζεται πανω σ αυτο να πω κατι αλλο.Μαλλον ειμεις οι θρασαδες θα πρεπει να ξεχασουμε το thrash της σχολης που καποτε ιδρυσαν οσον αφορα τις μελλοντικες τουσ δουλειε

ς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι σωστα τα λες Μενελαε και δεν νομιζω πως χρειαζεται πανω σ αυτο να πω κατι αλλο.Μαλλον ειμεις οι θρασαδες θα πρεπει να ξεχασουμε το thrash της σχολης που καποτε ιδρυσαν οσον αφορα τις μελλοντικες τουσ δουλειε

ς

 

Μπααα οι Slayer ακόμη thrash παίζουν :lol: :lol: Δε χρειάζεται να ξεχάσεις τίποτα.Ακούς ότι γουστάρεις και όσο πιο πολλά τόσο το καλύτερο :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπααα οι Slayer ακόμη thrash παίζουν :lol: :lol: Δε χρειάζεται να ξεχάσεις τίποτα;Ακούς ότι γουστάρεις και όσο πιο πολλά τόσο το καλύτερο :wink:

 

Για metallica milameeeeeeeeeeee!Οσον αφορα thrash εχουμε αρκετα δεν στεναχωριεμαι...Υπαρχουν αλλοι που μας κανουν ακομη να χαμογελαμε... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πάντως κατα τη γνώμη μου ο ηχος του load ειναι απλά ο κορυφαίος ηχος metallica για εμένα. Ειναι συμπαγης' date=' εχει ενα ιδιαίτερο ηχοχρωμα, και επισης καραγουσταρω την χρηση πινελιων απο διαφορετικα ειδη μουσικης σε αυτο το δισκακι.[/quote']

 

Βασικά πέρα απο τον ήχο έχει και μερικά πραγματικά καυλ$#@τικά riffs όπως και το reload το οποίο άν είχει τον ήχο του load θα ηταν πραγματικά heavy :twisted:

 

Ακριβως! εχει αρκετα κομματια ή εστω μερη που ειναι πραγματι πορωτικα! Και συμφωνω οτι ειναι οι πιο ωριμες δουλειες τους τα 2 load. Και thank god που εκοψε τα σολα ο hammet γιατι δεν αντεχα αλλο 2λεπτα πεντατονικα πατερνς τιγκαρισμενα στο wah... Επιτελους δωσανε απο το load και μετα χωρο στα κομματια τους για μουσικα μερη και οχι ριφ, σολο, ριφ και καπου ενδιαμεσα οι στιχοι.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπααα οι Slayer ακόμη thrash παίζουν :lol: :lol: Δε χρειάζεται να ξεχάσεις τίποτα;Ακούς ότι γουστάρεις και όσο πιο πολλά τόσο το καλύτερο :wink:

 

Για metallica milameeeeeeeeeeee!Οσον αφορα thrash εχουμε αρκετα δεν στεναχωριεμαι...Υπαρχουν αλλοι που μας κανουν ακομη να χαμογελαμε... :P

 

E τότε άκου Damage Inc. να γουστάρεις :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου