Προς το περιεχόμενο

Σκουριά στους πόλους των μαγνητών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει και ο τίτλος, ο bridge μαγνήτης της κιθάρας μου, οι πόλοι έχουνε μαζέψει σκουριά, άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο.

 

Έκανα μια αναζήτηση στο τι θα μπορούσα να κάνω περί αυτού και αυτό που βρήκα και έδω και σε άλλα forum, είναι οι εξής:

 

1. WD-40

2. Steel Wool όπως λέμε Scotch Brite

3. Γυαλόχαρτο, όσο πιο μαλακό γίνεται.

4. Γόμα για στυλό

5. και κάποια διάφορα λάδια, αντιοξυδειτικά και τα συναφή.

 

Απο όλα αυτά, δοκίμασα το WD-40, έβαλα στη μπατονέτα όσπου να μουλιάσει και το πέρασα πάνω στους πόλους. Το άφησα για κανένα 10λεπτο, μετά το έτριψα με οδοντόβουρτσα μεσαία και μπορώ να πω οτι σχετικά καθάρισε λίγο, αλλά στο πολύ λίγο, δηλαδή δεν είδα μεγάλη διαφορά.

 

Ψάχνοντας απο εδώ απο εκεί, οι επιλογές 2 και 3, απορίπτοντε για τον απλό λόγο. Επειδή θα τριφτεί ο πόλος, θα κάνει ρινίσματα με αποτέλεσμα να μπούνε μέσα στο μαγνήτη και να προκαλέσουν κάποια αλλοίωση και κάποιους "μικροήχους" στον ήχο, λόγω μαγνητισμού. Τουλάχιστον, έτσι είπε ο John Suhr, που μίλησα με έναν τεχνικό του στο τηλέφωνο (άσχετο, αλλά δεν το βγάζω απο το μυαλό μου).

 

Αυτό που ζητάω απο εσάς αγαπητοί συμφορουμίτες και κιθαρίστες, είναι, αν έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και πως το λύσατε.

 

Επίσης, σκέφτομαι να πάω στα παιδιά στο Guitar Store στα Εξάρχεια να δούνε τη κιθάρα και να μου πούνε κάποια λύση, αν υπάρχει ή αν έχετε εσείς κάποιον τεχνικό/μάστορα που μπορεί να το λύσει. Γιατί φοβάμαι μην κάνω και καμία βλακεία μόνος μου.

 

Η τελευταία και έσχατη λύση, είναι να αγοράσω τον ίδιο μαγνήτη και να τον αλλάξω.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και το χρόνο σας.

 

Φιλικά,

Μιχάλης

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ζητάω απο εσάς αγαπητοί συμφορουμίτες και κιθαρίστες, είναι, αν έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα.

 

φυσικα και εχω αντιμετωπισει σε ολες τις vintage κιθαρες που ειχα

 

και πως το λύσατε

 

με τον μονο ΣΩΣΤΟ τροπο: αδιαφορησα πληρως (ο μαγνητης δεν παθαινει τιποτα),εδω αλλοι ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ για aged μαγνητες...εσυ θες να τους ..καθαρισεις? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαγνήτης είναι humbucker; Εάν ναι, τα polepieces είναι βιδωτά; Εάν ναι, ίσως θα μπορούσες να τα ξεβιδώσεις αρκετά ή ακόμα να τα βγάλεις και να κάνεις πιο επισταμένα την ίδια

δουλειά και έπειτα να τα ξαναβιδώσεις στο αρχικό τους ύψος. Εάν είναι sigle coil και σε συνέχεια του παραπάνω, ίσως μπορούσες να αφαιρέσεις το πλαστικό τους κάλυμμα και να

κάνεις το ίδιο πράγμα…

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας, τελικά και να φύγει η σκουριά πάλι θα δημιουργηθεί γιατί ήδη προυπήρχε.

 

Άρα θα αλλάξω μαγνήτη. :(

 

Ευχαριστώ, για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας.

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θα αλλάξω μαγνήτη

 

ΓΙΑΤΙ αγορι μου?Δεν λυπασαι τα λεφτα σου?Αφου σε 2-3 χρονια και αυτος θα πιασει σκουρια....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον μονο ΣΩΣΤΟ τροπο: αδιαφορησα πληρως (ο μαγνητης δεν παθαινει τιποτα)

 

+

 

Προσωπικώς έπαιζα με σκουριασμένους μαγνήτες για καμιά 10ετία και μετά τους πούλησα  σκουριασμένους μια χαρά. Δεν παίζει κανένα ρόλο στον ήχο (ή μήπως με σκουριά είναι πιο βίντατζ;  ;D)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή μήπως με σκουριά είναι πιο βίντατζ;

 

παντως ο SD τη σκουρια την χρεωνει...εξτρα στους Antiquity.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το πραγμα που οι μισοι θελουν την κιθαρα να αστραφτει και οι αλλοι μισοι προσπαθουν να την παλιωσουν εχει πολλη πλακα!  ;)

Λιγη σκουρια δεν εβλαψε κανεναν! (ποσο μαλλον τον ηχο)! :)

Επισης στην τελε εχει αλλαξει χρωμα το πλαστικο του bridge (μια 5ετια ακομα και εγινε vintage  ;D )

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η κιθάρα είναι σαν καινούρια, το μόνο κομμάτι που έχει σκουριά είναι ο μαγνήτης.

 

Οπτικά, δεν μου αρέσει. Γιαυτό μπαίνω σε όλο το κόπο.

 

Αν ήταν vintage/relic το όργανο, δεν θα με ένοιαζε. :D

 

 

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου