Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα Classic Player Baja ή American Special (Tele)


ychris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα την American Special για δυο χρόνια και με την baja έχω παίξει αρκετές φορές. Τα τεχνικά στα εξηγεί ο SF παραπάνω. Εγώ έχω να σου πω ότι σε γενικές γραμμές, ηχητικά, η baja είναι πιο κλασσική τέλε υπό την vintage έννοια ενώ η special πιο μοντέρνα. Από τις στρατ που αναφέρεις ότι έχεις πάντως, πιο πολλές πιθανότητες έχεις να σου κάνει η baja νομίζω.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρέπει να το ψάξω/σκεφτώ λίγο ακόμα. Και η road worn είναι υποψήφια.

Να είστε καλά.

 

αν ειναι παρε αυτην,η καλυτερη τελε κατω απο 1300 ευρω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτική, η road worn.

Δοκιμάζοντας και τις 3 αποκόμισα τα εξής:

- ηχητικά διαφορετικές, αλλά η επιλεγμένη πιο κοντά στα γούστα μου (εξάλλου με αλλαγή μαγνητών πετυχαίνεις ότι θέλεις, εάν στο μέλλον αποφασίσω κάτι τέτοιο).

- μπράτσο: η baja δεν μου άρεσε, την καλύτερη αίσθηση στο χέρι είχε η special (παραλίγο να καταλήξω σε αυτήν), άλλα και η worn δεν με προβλημάτισε.

- εμφάνιση: ξέφυγα από την πολύ γυαλάδα, και γενικά η κιθάρα πανέμορφη όπως είναι.

Να προσθέσω πως είναι πανάλαφρη (πούπουλο) και γενικά η συνολική αίσθηση που αποκόμισα ήταν υπέρ.

Το παζάρεμα έφερε αποτέλεσμα (930€) και προστέθηκε νέο μέλος στην οικογένεια.

Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας, ήταν σημαντικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχερακια ,την ζαχαρωνω απο την αρχη ,αντε καλες πενιες.Σε βλεπω να κολας ,εγω τις τελευταιας μερες θελω να παιζω ολη μερα.Αντε καλες βολτες αχχααχαχαχα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως το λες, θέλω να παίζω όλη μέρα. πηγαίνω ταξίδι και θα την πάρω μαζί μου, ευτυχώς η γυναίκα μου δεν γκρινιάζει, τουναντίον της αρέσει. μακάρι να ήμουνα καλός παίκτης, μακρύς ο κιθαρόδρομος, αλλά που θα πάει.

να είσαι κάλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοπαιχτη φιλε, το radius αν δεν κανω λαθος ειναι 7,25 αυτο δεν σου φανηκε αρκετα διαφορετικο στο χερι απο το  9,5 της αμερικαν σπεσιαλ?

απο τις 2 ποια σου φανηκε να εχει πιο hot μαγνητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απουσίαζα κάποιες μέρες και τώρα είδα την ερώτηση.

Ναι, στο χέρι το μπράτσο είναι διαφορετικό, αλλά γρήγορα το συνήθισα.

Οι μαγνήτες σε σύγκριση με τους texas sp είναι αρκετά διαφορετικοί. μέχρι στιγμής δεν είχα ευκαιρία να παίξω με ανοικτό το volium(αρκετά), επομένως δεν θα σε πληροφορήσω σωστά. Σύντομα θα έχω ευκαιρία για κάτι τέτοιο και θα σε ενημεροσω.

Δεν γνωρίζω τι σημαίνει ακριβός hot μαγνήτες.

Η κιθάρα πάντως όλο και περισσότερο μου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλημέρα. Κάτοχος road worn 3-4 μήνες, μπορώ να πω πως είμαι κατενθουσιασμένος από την κιθάρα. Προσπαθώ απεγνωσμένα να πιάσω  καμιά strat, αλλά δεν ……, τουλάχιστον μέχρι στιγμής.

Μου αρέσει πάρα πολύ, είναι πανάλαφρη (σαν να κρατάς κάποιο παιχνίδι στα χέρια), όταν παίζω αισθάνομαι φοβερά όμορφα λες και την έχω πολλά χρόνια. Ο ήχος είναι μια χαρά για τα γούστα μου, ιδιαίτερα στην μεσαία θέση όπου κατά την άποψη μου παντρεύει ωραία τους 2 μαγνήτες.

Και γενικώς δεν βρίσκω κάτι που δεν μου αρέσει ή δεν μου ταιριάζει, δηλαδή ατέλειες 0.Τι να πω, έρωτας μεγάλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κατοχος baja θα συ συνιστουσα σε περιπτωση που δεν σου αρεσουν οι fat λαιμοι, να την αποφυγεις. Ολα τα αλλα , μαγνητες κλπ, αλλαζουν ευκολα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε την αγορασε την RW ο ΟΡ (η οποια εχει ακομα παχυτερο απο την Baja μπρατσο  ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου