Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα Classic Player Baja ή American Special (Tele)


ychris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες.

Είμαι κάτοχος τριών stratocaster ( SRV, EJ με cs69 και Αmerican Std).

Εντός ημερών θα προστεθεί και μια Tele, για να ολοκληρωθεί και ικανοποιηθεί η ψυχή μου, μέχρι να με ξαναξύσει ο ποπός μου βεβαίως.

Το δίλημμα είναι Classic Player Baja ή Amer Special και έχει να κάνει με διαφορές στο playability, στον ήχο, αίσθηση, και όποια παρατήρηση ........ . Δεν έχω καμία εμπειρία με  Tele και θα ήθελα την εμπειρία/άποψη/συμβουλή σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θεμα...εγγενούς playability φυσικα δεν υπαρχει μια και εξαρταται απο το set up του οργανου το οποιο θα κανεις μονος σου αναλογα με τα γουστα σου,οι 2 ουσιαστικες διαφορες ειναι το ΠΑΧΟΣ του μπρατσου (η Baja εχει παχυ μπρατσο & medium jumbo ταστα ενω η Am Special μετριο προς λεπτο μπρατσο με jumbo ταστα) & οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ ,οι οποιοι βεβαια καθοριζουν κατα 90% και τον ΗΧΟ της κιθαρας, (η Baja εχει πιο low output & πιο καθαρους μαγνητες απο την Am Special που εχει πιο high output & hot μαγνητες)

 

Παιξε και τις 2 και δες πια βολευει εσενα στο χερι και φυσικα ποιος ηχος σου αρεσει περισσοτερο.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχει αλλους 2 (series & out of phase) αλλα αυτο το κανεις ευκολα και στην Am Special,δεν ειναι ουσιαστικη διαφορα.Επισης στην Baja η μεσαια θεση ΔΕΝ ειναι hum canceling οπως στην AS.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τη σειρα road worn της Τελε δεν την σκεφτεσαι καθολου?

Ειχα παιξει μια και ηταν σουπερ και πολυ μπανικι.

  Την Μπαχα την εχω παιξει.Οντως παχυ μπρατσο,και σκεφτηκα να την παρω αλλα δεν ειχα τοσα να διαθεσω για τελε.Μεταξυ μας και καθαρα γνωμη μου ο τετραθεσιος επιλογεας περισσοτερο με μπερδεψε παρα με εφτιαξε.Μου αρκει το κλασικο τριθεσιο ,μια χαρα ειναι .Παντως ωραια κιθαρα η μπαχα.

Για να μην λεμε τα ιδια ,εδω και η CV τελικα ειναι σουπερ τελεκαστερ.

  Παντως αναμεσα στις δυο που προτεινεις εγω θα πηγαινα μεχικο φιλε.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλε με τετραθέσιο επιλογέα, είναι μούφα ΤΕΛΟΣ, μήπως έχει και εξαθέσιο καβαλάρη? άλλο παπατζιλίκη λαίμαι  ;D ;D ;D

  Η ιδιομορφία αυτής της μπουθάρας, είναι η απλότητά της, αν είναι να τη κάνουμε πολυεργαλείο, ας προτιμήσουμε έναν ελβετικό σουγιά

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλε με τετραθέσιο επιλογέα, είναι μούφα ΤΕΛΟΣ, μήπως έχει και εξαθέσιο καβαλάρη? άλλο παπατζιλίκη λαίμαι  ;D ;D ;D

   Η ιδιομορφία αυτής της μπουθάρας, είναι η απλότητά της, αν είναι να τη κάνουμε πολυεργαλείο, ας προτιμήσουμε έναν ελβετικό σουγιά

WE LOVE YOU MHTSOS ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΣΑς ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΟΥ ΣΑΣ ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Οτι και να επιλεξεις παντως μετα απο τρεις καλες στρατ νομιζω μια τελε ειναι απαραιτητη.Ασε που μπορει να σκαλωσεις ασχημα σου λεω μαζι της.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου